VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školákům skončila havaj

Náchodsko - Zazvonil zvonec a prázdninám je konec. Stovky školáků se včera vydaly směrem k budovám, v nichž budou následujících deset měsíců nasávat nové vědomosti a dovednosti. Mnozí z nich zasedli do lavic zcela poprvé. Jejich oči byly plné očekávání. Rodiče neskrývali dojetí.

4.9.2012
SDÍLEJ:

První školní den v 1.B náchodské ZŠ Komenského.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Náchodská Základní škola Komenského se rozrostla o téměř devadesát prvňáčků, které přivítali nejen ředitel školy Ladislav Domáň a třídní učitelky, ale i místostarostka Drahomíra Benešová. Ta jim popřála, aby se jim ve škole líbilo a dařilo, a předala jim drobné dárky.

Nadšení střídaly obavy z neznámého

„Terezka se do školy moc těšila, Šárka se trochu obávala neznámého, ale určitě se jim tu bude líbit a první třídu dobře zvládneme," nechala se slyšet maminka dvojčátek Pavla Kubínová z Náchoda. „Na školu jsme se připravovaly, nakoupily pomůcky a vše pečlivě podepsaly," uvedly holčičky spolu s maminkou.

První školní den byl pro všechny velkým přívalem informací. Děti se dozvěděly, co všechno je čeká, rodiče řešili obědy, možnosti školní družiny či systém výuky. Učitelé se seznamovali s novými tvářemi a jmény.

Použijí levné zdroje z domácností

Pastelkovné ve výši 800 korun bylo sice zrušeno, ale město Náchod na žádost školy přispělo na každého žáka částkou 500 korun. Z toho byly zakoupeny ty nejdůležitější učebnice, zbytek byl použit na výtvarný materiál a jednoduché pomůcky na matematiku. „Pozměnili jsme styl výuky tak, abychom nebyli nároční na učebnice a do částky jsme se vešli. Každý žák má nejzákladnější vybavení, se kterým může celý rok pracovat," informovala třídní učitelka 1.A třídy Dagmar Hemelíková.

Děti se naučí při výuce využívat zdroje z domácnosti. Například víčka, krabičky a další dostupný a finančně nenáročný materiál, ze kterého budou vystřihovat či lepit. Tím se budou samy podílet na tvorbě pomůcek, což bude pro ně i daleko zajímavější, než kdyby měly vše předem připravené.

Výuka začala i v ZŠ a MŠ Josefa Zemana

Dětské ruce trhající balicí papír, bujaré veselí i první pohledy z lavice na tabuli. První školní den v náchodské Základní a mateřské škole Josefa Zemana se nejevil nijak odlišný od ostatních, přestože škola poskytuje výchovu a výuku žákům se speciálními vzdělávacími potřebami.

Přípravná třída, v historii školy už druhá, uvítala své nové členy dárkovým balíčkem i usměvavou učitelkou. „Učím tu první rok, na děti jsem se tak moc těšila. Dnes si s nimi spíš jen hrajeme, seznamujeme se. Mají ze všeho obrovskou radost a nemohou se dočkat dalšího dne," řekla učitelka Ester Kurová. Její nadšení sdíleli i žáci. „Konečně začala škola a já budu moct hodně číst a počítat. Radost mi udělal i dárek," shrnula své první dojmy Natálka, která právě nastoupila do přípravné třídy. Ta byla pro první den zvláště vyzdobená.

Cílem je nasbírat co nejvíce jedniček

Stejně jako jejich mladší spolužáci, i děti druhých a třetích tříd se nemohly dočkat začátku školního roku. „Byla jsem zvědavá na nové spolužáky a paní učitelku," řekla malá Markétka, která na školu letos přestoupila. Jejím cílem je nasbírat co nejvíce jedniček. Na nové prostředí nebyla první den sama. Opodál stojící maminka, Gabriela Morávková doufala, že se dceři na nové škole bude líbit. „Markétka předtím byla na základní škole, která na ni byla moc rychlá. Snad se jí tady bude dařit víc," dodala Morávková.

Stejně jako děti byli i členové učitelského sboru plní energie. „Poslední dny dovolené jsem se už těšil na začátek školního roku. Sám jsem do školy chodil moc rád a možná i proto jsem tady zůstal až do svých abrahámovin," řekl ředitel školy Ivo Feistauer.

Navštívil Broumov, Náchod a Jaroměř

První den nového školního roku si nenechal ujít ani hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a strávil ho na „svém" Náchodsku. Nejprve zavítal na gymnázium v Broumově. Otevírala se tam zrekonstruovaná sociální zařízení za pět milionů korun.

Z Broumova se přesunul do Střední stavební školy Jana Letzela v Náchodě. Franc přišel popřát studentům čtvrtého ročníku, aby u zkoušek z dospělosti uspěli a zmatků kolem státních maturit bylo co nejméně.

Náchodská střední škola podle hejtmana potvrzuje, že kraj nyní preferuje rozvoj především škol zaměřených na technické obory a služby. Ve škole je třeba nové centrum odborného vzdělávání, které si hejtman prohlédl. Zatímco některé jeho učebny jsou už vybavené, jiné na to čekají. „V současné době se soutěží za mnohamilionové částky vybavení, ať už to jsou laboratoře či různé dílny technického zaměření pro studenty, aby byli co nejlépe připraveni pro svou další profesní kariéru," dodal hejtman, který nakonec navštívil Střední školu řemeslnou v Jaroměři.

Do školy se vydali i hronovští prvňáčci

Období her skončilo i bezmála třem desítkám hronovských capartů a nastala pro ně další životní etapa. Čekají je povinnosti a minimálně devět let vzdělávání.

Prvňáčci se sešli včera ráno v Jiráskově divadle, kde je přivítala ředitelka školy Věra Řehůřková a na pódiu si každý nový školák převzal od starostky města Hany Nedvědové, své třídní učitelky a zástupkyně ředitele květinu, pamětní list na upomínku prvních školních kroků a knížku plnou pohádek.

Starostka se ptala dětí, jak se těší do školy. Téměř všechny byly pozitivně naladěny a do školy nastupovaly s elánem. Pouze jedna holčička odpověděla, že se vůbec netěší, protože ji kamarádka odrazovala. Pak si děti vyzkoušely, jaké to bude ve školních lavicích a dozvěděly se, co je v následujícím období čeká.

(reh, mon, bed, jim)

Autor: Redakce, Regina Hellová, Pavel Bednář

4.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení