VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smuteční síň zbourali, se zesnulými se loučí v kostele

Broumov - Tam kde něco končí, něco jiného začíná. Nedávnou demolicí staré smuteční síně se tak připravuje pozemek pro výstavbu té nové.

8.4.2017
SDÍLEJ:

SMUTEČNÍ SÍŇ SROVNALI SE ZEMÍ. Na jejím místě ale vyroste nová. Loučení se zesnulými se tak nyní odehrává o pár desítek metrů dále, v dřevěném kostelíku (v pozadí) na hřbitověFoto: DENÍK/Jiří Špreňar

Zbouraná smuteční síň, která nevyhovovala v mnoha směrech. „Původní síň měla porušenou a dosloužilou konstrukci a neměla ani památkové kvality k rekonstrukci," vysvětluje akademický architekt Pavel Rydlo, proč přišel s návrhem zcela nové síně. Ta bude stát stejně jako její předchůdkyně v sousedství broumovského hřbitova s dřevěným kostelíkem Panny Marie, jenž je považován za jednu z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou. A právě prostory kostela se po dobu realizace výstavby smuteční síně stanou místem posledního rozloučení se zesnulými. Podle slov majitele pohřební služby Tomáše Žida nezpůsobuje změna žádné komplikace.

Celá stavba bude postavena na železobetonové základové desce a základových pasech po obvodu. Nosná konstrukce síně a zázemí bude ze smrkového dřeva. Architekt navrhl rámovou konstrukci z lepených nosníků. „Stěny, strop a balkon interiéru síně budou obloženy podlahovými palubkami z modřínu v přírodním odstínu. Podlaha v síni je z litého černého teraca. Okna a dveře budou dřevěná přírodní. Z modřínu je i nábytek síně. Plochá střecha zázemí bude pokrytá vegetační vrstvou," popisuje Pavel Rydlo.

CHCE NAVÁZAT NA GENIA LOCI

Dřevěný kostel Panny Marie a obytné domy v blízkém okolí, mají charakter původní zástavby na Broumovsku, který byl časem novou zástavbou oslaben. „Navržená síň se snaží původní charakter místa posílit," dodává akademický architekt.

Místo, kde bude nová smuteční síň stát, v minulosti sloužilo údajně jako pohřebiště. Žádné údaje se o tom však nedochovaly, tak příští týden by na místo měli dorazit i archeologové, kteří zde provedou průzkum.

„Abychom měli přehled jestli tam něco je nebo není tak zde na konci minulého roku dělalo Regionální muzeum Náchod sondy. Zatím se ale nic nenašlo. Při provádění zemních prací se bude příští týden dělat archeologický dohled," uvedla vedoucí odboru investic a rozvoje MěÚ Broumov Iveta Pírová.

Jestli se narazí na základy nějaké kaple nebo na něco jiného z minulosti pohřebiště by se mohlo ukázat už za několik dní.

Autor: Jiří Špreňar

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KAM vyrazit na čarodějnice? Vyberte si

Řidič na přímém úseku vyjel vpravo mimo silnici na chodník, kde přední částí narazil do kovového zábradlí

Mladý cizinec rozpáral Peugeota Boxera o zábradlí

Muž, který ztrpčoval život lidem v Náchodě, dobrovolně nastoupil léčbu

Náchod - V posledních týdnech byli občané Náchoda obtěžováni nevhodným chováním Romana R.. Situace se stále stupňovala a policisté i městští strážníci museli mnohdy reagovat na podněty občanů i několikrát denně. Jednalo se nejen o nevhodné chování, ale i rušení veřejného pořádku či podezření z majetkové trestné činnosti.

Sběr pohárů začal hned v Brně

Náchodsko - Výborně vstoupili do nové sezóny motocykloví závodníci z Náchodska. Úvodním podnikem závodů na přírodních okruzích byla na brněnském Automotodromu Jarní cena Brna.

Motorkář se projížděl na Suzuce navzdory zákazu řízení

Broumov - Motocyklovou vyjížďku zatrhli policisté 40letému motorkáři v Broumově.

Zlomí konečně Náchod jarní prokletí?

Náchod - Další pokus o zisk premiérových jarních bodů čeká zítra odpoledne divizní fotbalisty Náchoda, kteří v domácím prostředí hostí soupeře z Turnova.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies