VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smuteční síň zbourali, se zesnulými se loučí v kostele

Broumov - Tam kde něco končí, něco jiného začíná. Nedávnou demolicí staré smuteční síně se tak připravuje pozemek pro výstavbu té nové.

8.4.2017
SDÍLEJ:

SMUTEČNÍ SÍŇ SROVNALI SE ZEMÍ. Na jejím místě ale vyroste nová. Loučení se zesnulými se tak nyní odehrává o pár desítek metrů dále, v dřevěném kostelíku (v pozadí) na hřbitověFoto: DENÍK/Jiří Špreňar

Zbouraná smuteční síň, která nevyhovovala v mnoha směrech. „Původní síň měla porušenou a dosloužilou konstrukci a neměla ani památkové kvality k rekonstrukci," vysvětluje akademický architekt Pavel Rydlo, proč přišel s návrhem zcela nové síně. Ta bude stát stejně jako její předchůdkyně v sousedství broumovského hřbitova s dřevěným kostelíkem Panny Marie, jenž je považován za jednu z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou. A právě prostory kostela se po dobu realizace výstavby smuteční síně stanou místem posledního rozloučení se zesnulými. Podle slov majitele pohřební služby Tomáše Žida nezpůsobuje změna žádné komplikace.

Celá stavba bude postavena na železobetonové základové desce a základových pasech po obvodu. Nosná konstrukce síně a zázemí bude ze smrkového dřeva. Architekt navrhl rámovou konstrukci z lepených nosníků. „Stěny, strop a balkon interiéru síně budou obloženy podlahovými palubkami z modřínu v přírodním odstínu. Podlaha v síni je z litého černého teraca. Okna a dveře budou dřevěná přírodní. Z modřínu je i nábytek síně. Plochá střecha zázemí bude pokrytá vegetační vrstvou," popisuje Pavel Rydlo.

CHCE NAVÁZAT NA GENIA LOCI

Dřevěný kostel Panny Marie a obytné domy v blízkém okolí, mají charakter původní zástavby na Broumovsku, který byl časem novou zástavbou oslaben. „Navržená síň se snaží původní charakter místa posílit," dodává akademický architekt.

Místo, kde bude nová smuteční síň stát, v minulosti sloužilo údajně jako pohřebiště. Žádné údaje se o tom však nedochovaly, tak příští týden by na místo měli dorazit i archeologové, kteří zde provedou průzkum.

„Abychom měli přehled jestli tam něco je nebo není tak zde na konci minulého roku dělalo Regionální muzeum Náchod sondy. Zatím se ale nic nenašlo. Při provádění zemních prací se bude příští týden dělat archeologický dohled," uvedla vedoucí odboru investic a rozvoje MěÚ Broumov Iveta Pírová.

Jestli se narazí na základy nějaké kaple nebo na něco jiného z minulosti pohřebiště by se mohlo ukázat už za několik dní.

Autor: Jiří Špreňar

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení