VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smuteční síň zbourali, se zesnulými se loučí v kostele

Broumov - Tam kde něco končí, něco jiného začíná. Nedávnou demolicí staré smuteční síně se tak připravuje pozemek pro výstavbu té nové.

8.4.2017
SDÍLEJ:

SMUTEČNÍ SÍŇ SROVNALI SE ZEMÍ. Na jejím místě ale vyroste nová. Loučení se zesnulými se tak nyní odehrává o pár desítek metrů dále, v dřevěném kostelíku (v pozadí) na hřbitověFoto: DENÍK/Jiří Špreňar

Zbouraná smuteční síň, která nevyhovovala v mnoha směrech. „Původní síň měla porušenou a dosloužilou konstrukci a neměla ani památkové kvality k rekonstrukci," vysvětluje akademický architekt Pavel Rydlo, proč přišel s návrhem zcela nové síně. Ta bude stát stejně jako její předchůdkyně v sousedství broumovského hřbitova s dřevěným kostelíkem Panny Marie, jenž je považován za jednu z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou. A právě prostory kostela se po dobu realizace výstavby smuteční síně stanou místem posledního rozloučení se zesnulými. Podle slov majitele pohřební služby Tomáše Žida nezpůsobuje změna žádné komplikace.

Celá stavba bude postavena na železobetonové základové desce a základových pasech po obvodu. Nosná konstrukce síně a zázemí bude ze smrkového dřeva. Architekt navrhl rámovou konstrukci z lepených nosníků. „Stěny, strop a balkon interiéru síně budou obloženy podlahovými palubkami z modřínu v přírodním odstínu. Podlaha v síni je z litého černého teraca. Okna a dveře budou dřevěná přírodní. Z modřínu je i nábytek síně. Plochá střecha zázemí bude pokrytá vegetační vrstvou," popisuje Pavel Rydlo.

CHCE NAVÁZAT NA GENIA LOCI

Dřevěný kostel Panny Marie a obytné domy v blízkém okolí, mají charakter původní zástavby na Broumovsku, který byl časem novou zástavbou oslaben. „Navržená síň se snaží původní charakter místa posílit," dodává akademický architekt.

Místo, kde bude nová smuteční síň stát, v minulosti sloužilo údajně jako pohřebiště. Žádné údaje se o tom však nedochovaly, tak příští týden by na místo měli dorazit i archeologové, kteří zde provedou průzkum.

„Abychom měli přehled jestli tam něco je nebo není tak zde na konci minulého roku dělalo Regionální muzeum Náchod sondy. Zatím se ale nic nenašlo. Při provádění zemních prací se bude příští týden dělat archeologický dohled," uvedla vedoucí odboru investic a rozvoje MěÚ Broumov Iveta Pírová.

Jestli se narazí na základy nějaké kaple nebo na něco jiného z minulosti pohřebiště by se mohlo ukázat už za několik dní.

Autor: Jiří Špreňar

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po 75 letech se do kapličky v Zájezdu vrátil zvon.
22

Do kapličky v Zájezdu se vrátil po dlouhých letech zvon

Řidička se svým vozem Peugeot 306 vyjela mimo komunikaci. Vozidlo skončilo převrácené na boku v potoce.
4

Peugeot prorazil zábradlí a skončil v potoce

U hotelu Černá Bouda se ze slečny Černé stala paní Bouda

Černá hora - Náhoda? Osud? Každopádně snoubenci nabízející se možnost uchopili za pačesy.

V Nároďáku se představila nejlepší tetovací studia

Jaroměř - Celkem 35 špičkových tetovacích studií z celé republiky, ze Slovenska a Polska se v pátek a v sobotu představilo v Národním domě v Jaroměři, kde se konal další ročník festivalu tetování Tattoo Event.

Dudek: Sezóna se zlomila v momentu, kdy se zranil brankář Baláž

Provodov - Po hodně špatném podzimu se fotbalisté Provodova na jaře vybičovali k solidním výkonům, které jim však záchranu v Krajském přeboru nezajistily. Nakonec Provodov nepřihlásil I. A třídu, ale jen I. B třídu, v níž se může těšit na derby s nedalekou Českou Skalicí. „V koutku duše jsem doufal, že bychom to mohli zachránit," říká k nepovedené sezóně Petr Dudek, trenér Provodova.

Kdo nejel podle předpisů, zaplakal. Do terénu vyrazily policejní hlídky

Náchodsko - Na prověrku motoristů připravili policisté z Dopravního inspektorátu Náchod dvoudenní dopravně bezpečnostní akci. Do terénu vyrazily hlídky a střídaly pevná i pohyblivá stanoviště, aby stihly zkontrolovat co nejvíc problémových úseků. S pohyblivou kontrolou jim vydatně pomáhal i policejní motocykl.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies