VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snímky připomínají časy, kdy byl Masaryk prezidentem

Náchod - Fotografie z časů, kdy byl T. G. Masaryk prezidentem, jsou v těchto dnech k vidění ve výstavní síni Regionálního muzea na rohu Zámecké a Tyršovy ulice. Vernisáž výstavy nazvané Hradní fotoarchiv z let 1918-1933 se uskutečnila v úterý odpoledne.

30.3.2014
SDÍLEJ:

Fotografie z časů, kdy byl T. G. Masaryk prezidentem, jsou v těchto dnech k vidění ve výstavní síni Regionálního muzea na rohu Zámecké a Tyršovy ulice.Foto: Alžběta Spíšková

„Jedná se o fotografickou dokumentaci, kterou si nechával pořizovat Pražský hrad v období první republiky. Výstava je zaměřená na dobu do konce vlády Tomáše Garrigua Masaryka," informoval Petr Landr, ředitel Regionálního muzea v Náchodě. To připravilo výstavu ve spolupráci s Archivem Národního muzea.

Na začátku prý pro Pražský hrad fotili fotografové na zakázku, případně Hrad kupoval snímky od významných fotografů. Mezi ně patřil například František Drtikol. „Později se tato práce specializovala, ale kvalita mladších fotografií není mnohdy tak vysoká, jako na počátku. Samozřejmě Drtikola lze těžko srovnávat s jakýmkoliv dalším fotografem," poznamenal Petr Landr.

Výstava vznikla na základě sbírky fotografií, která je uložená v Archivu Národního muzea. Ta čítá okolo šestnácti tisíc položek. Náchodské muzeum vystavuje výběr toho nejzajímavějšího a nejkvalitnějšího. K vidění je nejen každodennost Pražského hradu, ale i fotografie z cest T. G. Masaryka. „Návštěvníci mohou spatřit spoustu zajímavostí z cest Masaryka především po Československu, ale nechybí třeba i fotografie z cesty do severní Afriky," prozradil ředitel muzea.

Na dvou vstupních panelech jistě zaujmou fotografie, které se týkají našeho regionu. „V červnu roku 1901 přednášel Masaryk v původním hotelu U Beránka v Náchodě. Naslouchalo mu 310 posluchačů. O týden později přijel už v sobotu večer a druhý den v pět hodin ráno se jel se svými příznivci podívat do Českého koutku v Kladsku. Při svém třetím pobytu v Náchodě ve stejném roce navštívil Dobrošov, Jizbici a Pekelské údolí," popisuje Blanka Nešetřilová z náchodského muzea, která se na přípravě výstavy podílela.

Náchod a jeho okolí T. G. Masaryka natolik zaujaly, že se zde roku 1903 rozhodl strávit rodinnou dovolenou. „Do našeho kraje se naposledy vrátil v roce 1926 jako prezident v rámci své cesty po českém severovýchodě," připomněla Blanka Nešetřilová.

Hostem vernisáže výstavy byla Milena Běličová, vedoucí Archivu Národního muzea a jedna z hlavních autorek výstavy. „Potěšilo nás, že si udělala čas, promluvila k výstavě na jejím zahájení, provedla návštěvníky a přinesla mnoho zajímavých informací k některým fotografiím," ocenil Petr Landr. Zajímavá výstava, která jistě stojí za zhlédnutí, potrvá až do 16. května.

Autor: Regina Hellová

30.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení