VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokolí mláďata zmizela z hnízda

Teplice nad Metují - Díky letošní mírné zimě snesli sokoli v lokalitě Chrámových stěn v Teplických skalách vejce už v půlce března. O měsíc později se ze všech tří vajec vylíhli mladí dravci. Ti se měli čile k světu a dobře prospívali. Do vylétnutí z hnízda jim zbývaly už jen pouhé dva týdny.

20.5.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Internet

Minulé pondělí 12. května brzy zrána však ostraha hnízdiště zaznamenala nepřirozený křik sokolích rodičů a jejich chování naznačovalo, že něco není v pořádku.

Po bližším ohledání se zjistilo, že všechna mláďata z hnízda beze stopy zmizela. Hnízdění tedy i v letošním roce skončilo nezdarem.

Kam zmizela mláďata, nikdo neví

„Otazník však zůstává nad příčinou zmařeného hnízdění. S největší pravděpodobností lze vyloučit zavinění způsobené člověkem. Na místě se nenašly žádné stopy a přítomná hlídka také žádný pohyb nezaznamenala. Mláďata zřejmě odnesl jiný chráněný druh. Mohla to být pravděpodobně naše největší sova nebo výr velký. Podle opakovaných pozorování zřejmě hnízdí nedaleko. Během jedné noci mohl zahubit všechna mláďata, aniž by je dospělí sokoli mohli ve tmě jakkoli bránit. Nejednalo by se o nijak výjimečnou událost, dravci a sovy si v přírodě mnohdy konkurují," informoval zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka.

Letos hnízdila nová samice

Ačkoliv se v loňském roce sokolům nepodařilo vlivem nepříznivého počasí mláďata odchovat, tak na místo nezanevřeli a letos zahnízdili znovu. Oproti loňskému roku byla v páru pozorována nová samice. Ta nosí na levé noze žlutý kroužek s kódem, pomocí kterého bylo možné zjistit, že pochází z Jeseníků. Samec kroužek nemá, takže jeho původ nešlo určit. Pár se v místě zdržoval přes celou zimu.

Broumovsko si sokoli oblíbili

Sokol stěhovavý patřil ještě donedávna mezi téměř vyhubené druhy, ale od devadesátých let minulého století se početnost jeho populace v Čechách pomalu zvyšuje. Aktuálně se na Broumovsku vyskytují minimálně čtyři páry a to především na území národních přírodních rezervacích Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny. Jejich oblíbenou lokalitou jsou Chrámové stěny v Teplických skalách, kde hnízdí pravidelně od roku 2004. Od té doby zde sokoli vyvedli celkem dvaadvacet mláďat a jedná se tak o nejúspěšnější hnízdiště v oblasti.

Zákaz vstupu do skal je zrušený

„Od dnešního dne je tak už návštěvnický okruh v Teplickém skalním městě pro veřejnost opět plně přístupný. Uzávěra v blízké Vlčí rokli ale z důvodu opravy povalových chodníků zatím trvá. Správa CHKO chce tímto poděkovat všem návštěvníkům a pracovníkům okruhu, kteří přijatá ochranná opatření respektovali a umožnili tak sokolům nerušený průběh hnízdění," uvedl Petr Kafka.

O výsledcích hnízdění sokolů na zbývajících lokalitách Broumovského výběžku bude jasno až na počátku června.

Další pozorování bude zase příští rok

„Pozorování nejrychlejších letců planety však už letos budou v těchto lokalitách spíše vzácností. Další prezentace hnízdících sokolů se stativovým dalekohledem Správa CHKO Broumovsko nabídne až napřesrok, kdy jak doufáme, bude hnízdění sokolů v této lokalitě zase úspěšné. Prosíme všechny návštěvníky, aby se ve skalních oblastech pohybovali i nadále tiše, ohleduplně a dodržovali pravidla pro horolezeckou činnost tak, aby nedošlo k vyrušení dalších hnízdících ptáků, kteří v této lokalitě ještě hnízdí," dodal Petr Kafka. 

Autor: Jiří Mach

20.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení