VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokoli vyvedli mláďata. Po třech letech

Adršpašsko-teplické skály - Po třech neúspěšných letech se sokolům na Chrámových stěnách v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály podařilo vyvést mláďata.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Mládě sokola na Chrámových stěnách.Foto: Jiří Malík

„Ze čtyř mláďat úspěšně vylétla tři, čtvrté mládě nebylo po dvou dnech po vylétnutí na hnízdišti pozorováno a zřejmě zahynulo, což v přírodě nebývá výjimečné," oznámil Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.

„Letošní průběh hnízdění přímo v terénu pozorovalo přes tisíc návštěvníků prohlídkového okruhu v Teplických skalách. Minulou sobotu byla pozorování nejhezčí, sokoly mohl vidět prakticky každý, v některých okamžicích bylo možné pozorovat najednou všechna tři mláďata a k tomu některého z rodičů. Tuhle radost si s námi užilo přes tři sta turistů", uvedla Kateřina Hejzlarová, která za podpory státního podniku Lesy ČR zajišťovala o víkendech po celou dobu hnízdění ukázky se stativovým dalekohledem a odborný výklad.

Podle pracovníků Správy CHKO je pro úspěšné hnízdění těchto kriticky ohrožených dravců podstatné zajištění klidu na hnízdišti. Tak jako v minulých letech bylo v průběhu dubna a května potřeba respektovat omezení týkající se průchodu přímo pod hnízdem na Chrámových stěnách.

UKÁZNĚNÍ NÁVŠTĚVNÍCI

„Jsme rádi, že drtivá většina návštěvníků toto opatření chápe pozitivně a praktickou ochranu sokolů podporuje, a za tuto nahlas vyjádřenou podporu jsme opravdu vděční. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR i letos zajišťovala fyzickou ochranu hnízdiště, těsně před výletem mláďat dokonce čtyřiadvacet hodin denně. Několik neukázněných návštěvníků musela ostraha vykázat, vše se nakonec ale podařilo vyřešit domluvou," dodal Petr Kuna. a dodal, že poděkování patří nejen provozovateli skalního okruhu a zástupcům města Teplice nad Metují, dobrovolným strážcům a pomocníkům, ale také všem návštěvníkům skal, kteří respektováním opatření ochrany přírody napomohli k úspěšnému vyhnízdění jednoho z párů sokolů stěhovavých, které v současnosti na území ČR hnízdí.

Rodičovský pár mláďat tvoří samice z Jeseníků, která v Adršpašsko-teplických skalách hnízdila už v minulém roce, samec je neznačený.

Pozorování sokola na Chrámových stěnách.

I přes mírný nárůst populace na území ČR to sokoli stěhovaví stále nemají jednoduché. Úspěšnost hnízdění ve volné přírodě není tak velká, jak by se dalo očekávat. Podle údajů České společnosti ornitologické je dokonce poloviční oproti sokolům hnízdícím ve městech a na průmyslových stavbách.

„V letošním roce bylo v CHKO Broumovsko zaznamenáno již pět zmařených hnízdění z celkem sedmi, v loňském roce se nepodařilo mláďata vyvést dokonce žádnému páru," posteskl si Petr Kafka rovněž ze Správy CHKO Broumovsko. Důvody jsou podle něho většinou přirozené, jedná se především o vliv jiných predátorů, ale podstatnou roli hraje také vysoká oblíbenost skalních oblastí mezi turisty a horolezci a s tím související riziko rušení na některých lokalitách.

„Zajímavostí je, že letos sokoli po šedesáti letech zahnízdili také v oblasti Ostaše v přírodní památce Kočičí skály, dokonce na stejné skalní věži. I když se jim nakonec nepodařilo snůšku vysedět, budeme doufat, že příští rok se sokolům podaří vyvést mláďata i zde," přál by si Petr Kafka.

Autor: Redakce

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení