VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí sokoli létají z hnízd

TEPLICKO, BROUMOVSKO - Bedlivě sledovaní sokoli, jež hnízdí ve skalním masívu Chrámových stěn, nejsou ale jedinýcm párem, který v Broumovském výběžku vyvedl úspěšně mláďata. Jak jsme se dozvěděli od ornitologa Josef Vrány, tak v oblasti Broumovské vrchoviny se vylíhlo hned několik mladých sokolíků.

13.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jiří Ŕezník Špreňar

Slavnostní a dlouho očekávané chvíle prožívali ornitologové a ochranáři už o posledním květnovém víkendu, kdy byly vyváděna dvě mláďata sokola stěhovavého v jednom z hnízd v Broumovských stěnách. „Mladý sameček se samičkou se vydali na svůj první let během větrného nedělního odpoledne. Sokolíci nejprve posedávali po skalách v okolí hnízda, než se odvážili vylétnout dále od hnízdní skály,“ popisuje první okamžiky mladých dravců ve vzduchu Josef Vrána. „Staří ptáci pohyb mláďat neustále sledovali a po celou dobu kroužili nad nimi, aby měli pod kontrolou případná nebezpečí ze strany jiných dravců nebo člověka,“ upřesnil na rodičovskou péči ornitolog.


Vzhledem ke skutečnosti, že zdejší sokolí pár měl v minulých letech velmi nízkou reprodukci, byl v letošním roce kontinuálně sledován. Během několikatýdenních pozorování bylo v osmi případech zjištěno vážně ohrožení či rušení hnízdícího páru. „Snad nejnebezpečnějším okamžikem byl nízký přelet vrtulníku nad hnízdištěm, kdy jen se štěstím nedošlo k usmrcení dospělé samice,“ zaregistroval jedno z nebezpečenství Josef Vrána. Kromě nebezpečí ze vzduchu přicházela hrozba i ze spodu: „Přímo do hnízdní stěny se vydali lézt i tři skupiny neukázněných lidí, a to i přes celoroční výluku horolezecké činnosti v oblasti,“ nemohl si nevšimnout provinění „dobyvatelů“ vrcholků skal. Naopak na lokalitu zavítali i ukáznění návštěvníci a děti, kteří byli seznamováni s biologií druhu a jeho historií na Broumovsku.


V Broumovské vrchovině se letos ve třech hnízdech vylíhlo celkem šest mláďat – z nich pět na české a jedno na polské straně ve Stolových horách.

13.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení