VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokolka Vítězka Zelená měla pětaosmdesátiny

Jaroměř - Na konci července oslavila pětaosmdesátku věrná sokolka, dlouholetá župní vzdělavatelka, sestra Vítězka Zelená. Vítězka Pesíčková se narodila 26. 7. 1923 v Jaroměři. Rodiče Pesíčkovi, zapálení sokolové, cvičitelé i činovníci, vychovávali k úctě k sokolským ideálům Vítězku i její mladší sestru Květu

9.8.2008
SDÍLEJ:

Vítězka Zelená (druhá zleva) při pietním aktu u památníku na Bohdašíně. Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Tatínek Vítězce zemřel, když jí bylo 10 let, a tak musela mamince pomáhat, aby ztrátu překonaly. Vítězka pilně cvičila v Sokole, účastnila se sokolských táborů, na které ráda vzpomíná. Po válce se na sokolském táboře už jako vedoucí poznala se svým budoucím mužem bratrem Františkem Zeleným. Brzy byla svatba a narodily se dvě dcery. Radost a štěstí v rodinném životě kalily poúnorové události v naší zemi. Zrušení Sokola bylo velkou ránou pro rodinu Zelených. Vítězčina maminka žila pod dohledem StB.

Manželé Zelení přivítali společenské změny po roce 1989 a ihned se zapojili do obnovy Sokola. Zúčastnili se sjezdu v roce 1990 a zasloužili se o obnovení Sokola v Náchodě i celé župy Podkrkonošské – Jiráskovy. Bratr Zelený se stal župním starostou a Vítězka vzdělavatelkou. Vítězka pracovala jako cvičitelka předškolních dětí, zúčastnila se sokolského tábora jako kuchařka a zacvičila si ve skladbách Věrné gardy na sletech. V roce 1995 postihla Vítězku velká ztráta, když zemřel její milovaný muž František. Tuto ztrátu pomohla Vítězce překonat práce v Sokole. Organizovala sokolská setkání, oslavy 28. října, pietní vzpomínky, pomáhala při přípravách akademií, dětských karnevalů. Na každou akci měla připraven pěkný proslov.

Vítězka se zasloužila také o obnovu župního zpravodaje, do něhož přispívá dodnes. Její články najdeme v náchodském regionálním tisku a také v časopise Sokol.

Vítězko, děkujeme Ti za Tvoji záslužnou práci a přejeme Ti do dalších let především pevné zdraví a dobrou životní pohodu!

(P. Špatenková, Sokol Dvůr Králové)

9.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení