VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spekulace ukončeny. Jiráskův Hronov se stěhovat nebude!

Hronov - Spekulace o tom, že nejstarší národní přehlídka amatérského divadla v Evropě Jiráskův Hronov je v ohrožení a bude se stěhovat jinam jsou definitivně zažehnány.

12.12.2015
SDÍLEJ:

Jiráskův Hronov. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Pořadatelé Jiráskova Hronova se v úterý 1. prosince 2015 sešli na mimořádném jednání festivalového výboru Jiráskova Hronova, aby si ujasnili vzájemné postoje k organizačnímu zajištění a koncepci příštího ročníku festivalu.

„Nikdy jsme neřekli, že se Jiráskův Hronov má přesouvat do jiného města," snažila se vyvrátila hned zpočátku některé domněnky ředitelka NIPOS Lenka Lázňovská.

Členové výboru se shodli, že jim jde především o rozvíjení unikátní tradice Jiráskova Hronova. Starostka Hronova Hana Nedvědová reagovala na připomínky, které zazněly na minulém zasedání a předložila výboru návrhy na jejich možné řešení.

„Je třeba si uvědomit, že Hronov je malé město a má pouze určité kapacity. Přesto hledáme řešení a navrhujeme některé změny, které by měly festivalu pomoci," řekla Nedvědová.

Zájem na dalším rozvoji a zachování přehlídky amatérských divadelních souborů Jiráskův Hronov má rovněž Ministerstvo kultury, to vyjádřila ředitelka odboru regionální a národnostní kultury ministerstva Zuzana Malcová.

„Hronov je špičkou amatérského divadla a bude jí i do budoucna, protože to ani není jinak možné," uzavřela jednání Malcová.

Program hronovské týdenní přehlídky ochotnických souborů je vyvrcholením celoroční divadelní sezóny.

Ta začíná krajskými přehlídkami a pokračuje přehlídkami celostátními: Krakonošův divadelní podzim, Popelka Rakovník, Otevřeno Kolín, Divadelní Piknik Volyně, Šrámkův Písek, Wolkrův Prostějov, Dětská scéna Svitavy, Mladá scéna Ústí nad Orlicí, Loutkářská Chrudim, Tanec, tanec… Jablonec.

Z celostátních přehlídek se na Jiráskův Hronov vybírá přibližně z tisícovky inscenací nebo choreografií. K vidění jsou inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, nechybí ani divadlo poezie či divadlo hudební.

Ke vzdělávání amatérských tvůrců přispívá propracovaný systém seminářů, jejichž lektory jsou přední divadelní odborníci, praktici i teoretici.

Už řadu let už také obohacují program Jiráskova Hronova zahraniční neprofesionální divadla.

Na zajištění vrcholné přehlídky amatérského divadla se podílejí město Hronov a NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu). Město Hronov zajišťuje organizaci Jiráskova Hronova v místě konání. NIPOS, příspěvková organizace ministerstva kultury, je zodpovědná za program festivalu. Spolupořádá a odborně garantuje celostátní přehlídky a z nich nominuje jednotlivé soubory na Jiráskův Hronov. Na financování festivalu se významně podílí Ministerstvo kultury.

„Na začátku příštího roku přijedou zástupci NIPOSu do Hronova a budeme na místě ještě dolaďovat technické věci, o kterých jsme se dohodli na jednání," doplnila Hana Nedvědová.

Příští, 86. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov se bude konat v Hronově ve dnech 30. července až 6. srpna 2016.

Prohlášení zastupitelstva Hronova

Ohledně divadelního festivalu Jiráskův Hronov, které bylo jednomyslně schváleno na jednání dne 7. prosince 2015.

"My zastupitelé města Hronova sledujeme v posledních týdnech a měsících různá mediální prohlášení ohledně divadelního festivalu Jiráskův Hronov. V této chvíli nechceme pitvat a rozebírat podstatu ani obsah těchto prohlášení a vyjádření, ale vzhledem k nepřehlednosti celé situace cítíme potřebu deklarovat následující:

Jako nejvyšší samosprávný orgán města Hronova jednoznačně vyjadřujeme podporu pořádání festivalu, který nese ve svém názvu jméno našeho milovaného města a jméno váženého a slavného rodáka. Divadlo má v Hronově již téměř dvousetletou tradici, vždy bylo důležitou součástí života ve městě, což potvrzuje i skutečnost, že budova Jiráskova divadla je v našem městském znaku a my chceme v rozvíjení této tradice pokračovat.

Námi deklarovaná podpora festivalu znamená, že podnikneme všechny kroky, které jsou reálně v našich silách, aby u nás festival mohl probíhat v důstojných a přátelských podmínkách, aby se zde všichni účastníci a návštěvníci festivalu cítili co nejlépe a rádi se k nám vraceli."

Autor: Jiří Mach

12.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení