VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o dům je u konce, jeho osud je zpečetěn. Půjde k zemi

Červený Kostelec - Zdá se, že spor, jak bude vypadat prostranství mezi školami a hlavně podoba budov v ulici 17. listopadu v centru města, zatím utichá.

8.2.2014
SDÍLEJ:

Demolice. Ilustrační foto.Foto: Deník

Hlavním důvodem rozpoutaných vášní mezi městským úřadem a zdejším okrašlovacím spolkem, který se do boje o budoucí podobu prostranství zapojil, je v současné době chátrající budova č. p. 452, postavená krátce před 1. světovou válkou.

Dům v roce 2010 zakoupilo město se záměrem jeho demolice, aby se odhalil pohled na opravené městské budovy, školy, divadlo J. K. Tyla a sokolovnu. Zatímco Kostelecký okrašlovací spolek navrhoval vyhlásit architektonickou soutěž, ze které by vzešel projekt, jak prostranství uspořádat, radnice preferuje plán využití místa od městského architekta. Po několikerém jednání zastupitelé definitivně rozhodli o demolici domu, jelikož záchrana je dle vedení města finančně neúnosná.

„Zastupitelstvo rozhodlo a schválilo, že dům se zbourá. Už na to jsou uvolněny i finanční prostředky, takže demolice v každém případě bude. Když bude vše pokračovat, jak je to naplánované, na jaře roku 2016 by se na místě mohlo začít stavět a zmíněný prostor uvést do konečné podoby, jak to zastupitelé odsouhlasili," informoval místostarosta Richard Bergmann. Podle něj je studie představená městským architektem zatím jen návrhem, aby byla představa, kde by se měly nacházet jednotlivé stavby a prvky. „Jako současný návrh to vypadat určitě nebude," dušuje se Bergmann.

Rozdílné názory na osud domu a celého prostoru mají také občané města, kteří mají toto místo celý den na očích.

„Pokud se ten dům má bourat, tak absolutně nesouhlasím s návrhem pana architekta Wajsara. To prostranství by se nechalo využít jinak a ne místo jedné budovy postavit další zbytečnou. Dům by se nechal opravit, ale to se za posledních dvacet let zanedbalo. Další možností je dům zbourat, ale v tom případě by se tady mohlo otevřít nové prostranství, rozšířit hodně využívané parkoviště a vytvořit tak náhradu za náměstí, které neslouží, jak by mělo. Buď nechat místo prázdné, nebo stávající dům opravit," myslí si Václava Štěpánová, která u diskutovaného prostoru bydlí.

Nad osudem domu připraveného ke zbourání a budoucí podobě prostranství se nemůže dohodnout ani pět zaměstnanců počítačové firmy, která má tento dům celý den na očích.

„Na zmiňovaný dům máme pěkný výhled, ale každý máme jiný názor. Já osobně bych byl rád, kdyby tady byla nějaká ulice, to znamená postavit tady dům nový, který by celý prostor uzavřel. Rozhodně tady nemůže zůstat stávající dům, který to hyzdí," uvedl jeden ze zaměstnanců.

Druhý s tím ale nesouhlasí. „Já jsem pro to, aby se tady rozšířilo parkoviště, protože není kde parkovat. Problém je, když tady má nějaká firma zájem zřídit si obchod nebo kancelář, tak ji v první řadě zajímá, zda se tady nechá parkovat. Když přijedou se zbožím a policie bude nekompromisní, tak všichni zaplatí pokutu. A všichni návštěvníci, kteří pojedou přes město, když nezaparkují, tak pojedou dál. To je špatné pro všechny firmy, které tady sídlí," obhajoval svůj argument.

Další lidé by na místě chtěli vysázet stromy a nebo postavit něco jiného.

„To, že se má dům bourat, jsem už slyšel, ale co tady má být, tak to opravdu nevím. Že tento stav není ideální, tak to je pravda. Zbourání asi bude nejlepším řešením a jsem rád, jestli k tomu dojde. Pokud se tady nebude nic stavět, tak se to pěkně prosvětlí a budou vidět i opravené budovy školy a divadlo," řekl Zdeněk Špáda.

O osudu domu a budoucí podobě celého prostranství tak nevede diskuze pouze Kostelecký okrašlovací spolek, který na toto téma uspořádal v polovině listopadu loňského roku besedu v městské knihovně. Na ní bylo hlavním tématem vhodnost, případně nevhodnost pořádání veřejné soutěže o architektonický návrh. Tohoto jednání se zúčastnilo okolo sedmdesáti obyvatel Červeného Kostelce, včetně řady zastupitelů. Všichni si tam vyslechli klady i zápory takové veřejné soutěže.

Nyní se připravuje výběrové řízení na dodavatele demoličních prací a bude také připravován výběr na dodavatele projektové dokumentace. Vybírat se bude ze tří variant materiálových provedení.

„S okrašlovacím spolkem za celou dobu k žádné dohodě nedošlo, ale zastupitelé rozhodli jednoznačně pro tuto variantu. Udělali jsme spolku ale vstřícný krok a přizvali jsme z té skupiny lidí jednoho člověka do komise výstavby, která to má na starost, a tak se bude všech jednání účastnit. Zabránit zbourání ale už nemohou, protože je vydaný platný demoliční výměr, peníze na to jsou také, pouze není vybraný dodavatel, který demoliční práce provede," dodal Richard Bergmann.

Po zbourání domu se má prostor prozatímně upravit, aby na jeho místě nevzniklo oraniště. Než se bude pokračovat v nějaké další úpravě, tak se pravděpodobně jen zatravní. Od demolice budovy k realizaci schváleného projektu městského architekta Marka Wajsara by se mělo dospět během třiceti měsíců.

Jedno je jisté. Hodně diskutovaný dům má svůj osud už zpečetěný. Ještě v letošním roce půjde definitivně k zemi a jaká bude konečná podoba prostoru mezi školami, ukáže až budoucnost. Zda a jak dojde na návrh úpravy prostranství dle městského architekta, to bude zřejmě řešit až nové zastupitelstvo, které bude ustaveno po podzimních komunálních volbách.

Autor: Jiří Mach

8.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení