VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srub nepovolí, narušuje krajinu

Slavný - Rodinný dům ve srubovém stylu, který už pátým rokem buduje ve Slavném u Police nad Metují stavebník Leoš Mallat, nemá stále potřebná povolení. Správa chráněné krajinné oblasti (SCHKO) Broumovsko sice na počátku stavebníkovi potvrdila, že srub postavit může, když ale do koupi pozemku a stavby investoval statisíce, obrátila.

15.7.2016
SDÍLEJ:

Rodinný dům ve srubovém stylu, který už pátým rokem buduje ve Slavném u Police nad Metují stavebník Leoš Mallat, nemá stále potřebná povolení. Foto: Jiří Máslo

A začala tvrdit, že srub není původní stavbou, narušuje krajinný ráz, a na území SCHKO Broumovsko nepatří. Stavebník se proto rozhodl zamítavé stanovisko nerespektovat a dál pokračovat ve svém záměru. Je totiž přesvědčen, že ochranáři postupují protiprávně a na počátku ho uvedli v omyl.

KRAJ ZAMÍTL ODVOLÁNÍ

Krajský úřad Královéhradeckého kraje čerstvě zamítl odvolání stavebníka proti postupu ochranářů. A po stavebníkovi i po Stavebním úřadě v Polici nad Metují, žádá doplnit řadu dokumentů.

„V zamítnutí srubu se ochranáři od počátku opírají o „Studii docenta Vorla" o které nám tvrdili, že sruby na území SCHKO Broumovsko vylučuje. Materiál nám ale odmítli poskytnout, tak jsem musel využít služeb advokáta. Po prostudování materiálu se ale ukázalo, že sruby nijak nezakazuje," popisuje chování SCHKO Leoš Mallat. „Postupně jsme zjistili, že ochranáři nejen lhali o tom, že studie docenta Vorla vylučuje stavbu srubů na územích CHKO Broumovsko, ale že už zde řada srubů stojí. A to i s povolením současného vedení SCHKO," zdůrazňuje stavebník.

SVITLO NA LEPŠÍ ČASY

Nakonec se však přece jen zdálo, že ochranáři a stavebník najdou společnou řeč. Zlom nastal vloni v létě, kdy se ochranáři setkali se zástupci stavebníka na neutrální půdě Stavebního úřadu v Polici nad Metují. „Při jednání na Odboru výstavby Městského úřadu v Polici nad Metují, loni v létě, nám vedoucí SCHKO Broumovsko Hana Heinzelová sdělila, že pokud přineseme návrh úpravy domu, nebude už dál stavbě srubu bránit," popisuje projektant stavby Jaroslava Řeháková. „Dohodli jsme se na úpravě zeleně a také vhledu zábradlí. Návrhy jsme podle dohody zpracovali. Při další schůzce, která proběhla již na SCHKO, nám ale paní Heinzelová sdělila, že je to sice krok dopředu, ale že to nestačí. A že máme přijít ještě s dalšími úpravami. Po našem dotazu, o jaké úpravy by mělo jít, nám ale odpověděla, že nám nebude radit. Že na to musíme přijít sami. Schůzku pak ukončila s tím, že se už dál není o čem bavit," popisuje obrat v jednání Jaroslava Řeháková. „Stavebník na jednání předložil pouze změnu zábradlí, a tím se vrátil k verzi, na kterou má vydané stavební povolení. Projekt ozelenění nepředložil," sdělila Deníku vedoucí SCHKO Broumovsko, Hana Heinzelová.

 Rodinný dům ve srubovém stylu, který už pátým rokem buduje ve Slavném u Police nad Metují stavebník Leoš Mallat, nemá stále potřebná povolení.

„Projekt ozelenění SCHKO nepožadovala. Dokládá to zápis z jednání na odboru výstavby v Polici nad Metují," reagovala pro Deník Jaroslava Řeháková. „Vedoucí SCHKO projekt nepožadovala a výslovně souhlasila s tím, že bude stačit nákres, abychom zbytečně neutráceli peníze za projekt, pokud by se námi navržené úpravy ochranářům hned na poprvé nelíbily. Proč to dnes líčí paní Heinzelová tímto způsobem a interpretuje to jako naši chybu, vážně nechápu," diví se Jaroslava Řeháková. „Jak máme vyhovět požadavku ochranářů, když nám nejsou ochotni sdělit, co vlastně chtějí? To máme jako hádat?" ptá se zástupce investora Pavel Králík, který byl jednání také přítomen. „Správní úřad posuzuje předložené projektové dokumentace k záměrům. Zásadně neprojektuje, to je práce autorizovaného projektanta," brání se Hana Heinzelová.

„Tady jde trochu o něco jiného. SCHKO je v této věci jediná, která stavbě srubu brání. A zároveň si klade podmínky s tím, že když budou splněny, dá stavbě zelenou. Osobně jsem přesvědčen, že pokud paní Heinzelová není ochotna říct přesně, jak má jí požadovaná změna vypadat, a teď nově argumentuje tím, že SCHKO „neprojektuje", jde jen o alibismus, kterým celou věc dlouhodobě blokuje. Protože podobné věci dělá opakovaně, nelze jinak, než se domnívat, že zneužívá svého postavení a dohodnout se nechce," uzavírá Pavel Králík.

BOJ NA VŠECH FRONTÁCH

Stavebník Leoš Mallat podnikl od roku 2012 již řadu kroků, které konzultoval se stavebním úřadem i ministerstvem životního prostředí, a to s cílem stavbu dokončit. Proti způsobu rozhodování SCHKO podal i řadu odvolání, ve kterých často i uspěl. Ochranáři však nakonec stejně neustoupili. A srub i nadále odmítají. A to přesto, že sruby na svém území povolují.

Nejkřiklavějším důkazem je například srubová zástavba v Maršově nad Metují, kterou vybudovala královéhradecká firma Haniš. Developer, který čtyři sruby v Maršově postavil, z nich polovinu dokonce i pronajímá. A na území SCHKO Broumovsko postavil i další. Firma Haniš se však odmítá k věci vyjadřovat.

POSLECHL, I TAK MU HROZÍ ODSTRANĚNÍ STAVBY

Stavebník dal na radu Stavebního úřadu v Polici nad Metují a v souladu se zákonem už na jaře 2014 požádal o „změnu stavby před dokončením". S tím, že chce dům dokončit jako srub. Vše konzultoval s MŽP, kde mu Libor Hejduk, ředitel odboru výkonu státní správy v Hradci Králové doporučil, ať nechá vypracovat studii, která posoudí vliv jeho stavby na krajinný ráz. V případě, že vyzní v jeho prospěch, nebude problém srub dokončit.

STUDIE DALA SRUBU "ZELENOU"

Studie vypracovaná odbornou firmou JK Envi dospěla k závěru, že srub krajinnému rázu lokality neškodí. Ba, co víc: „Požadovat, aby nová stavba umístěná na toto území byla roubená, a aby odpovídala jakési původní zástavbě, která však z daného území již prakticky vymizela, je nesmyslné," konstatoval ing. Stanislav Frank, spoluautor odborné studie. Problém ale je, že ochranáři opět neustoupili a odbornou studii se rozhodli ignorovat. Stavebník se proto znovu odvolal k MŽP. A čekal, že se za něj ministerští úředníci postaví. Už proto, že udělal přesně to, co po něm žádali. MŽP se však v červenci 2014 nečekaně přidalo na stranu ochranářů. A stavebníkovi tak od té doby hrozí odstranění stavby. Svou podporu ochranářům, vyjádřilo MŽP znovu i letos v březnu, kdy zamítlo další z řady odvolání Leoše Mallata.

„To nemá ani smysl komentovat. Ministerstvo v podstatě stále dokola opakuje již mnohokrát vyvrácené polopravdy a lži o tom, jak správně úředníci SCHKO Broumovsko postupují. Ministerští úředníci pouze podporují ochranáře v tom, jak už jednou rozhodli. Dokonce podporují i jejich původní požadavek, abych srub předělal na roubenku se „zelenou střechou" (ekologický travní porost střechy, POZN. autora), což by byl zřejmě světový unikát. Přesně takový paskvil totiž ochranáři vymysleli, když nám diktovali, jak by měl náš dům, podle jejich názoru, správně vypadat," zlobí se stavebník.

JIŘÍ MÁSLO

Autor: Redakce

15.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení