VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stánky navštěvníky Ratibořic informovaly o Babiččině údolí

Ratibořice - Občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice od července letošního roku realizuje projekt, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

9.10.2008
SDÍLEJ:

Oživlé postavy z Babičky v Ratibořicích.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Dvouletý projekt je zaměřený na harmonizaci kulturní krajiny na území Národní přírodní památce a Národní kulturní památkyBabiččino údolí s uplatněním principů udržitelného rozvoje. „V rámci projektu byly poskytovány informace a osvěta prostřednictvím infostánku v národní přírodní památce Babiččino údolí, který byl umístěn v prostorách Státního zámku Ratibořice. Infostánek byl v provozu po dobu letních prázdnin, pravidelně v úterý, středu a čtvrtek, a to od 10 do 15 hodin,“ sdělila Martina Vlachová, koordinátora projektu. „V infostánku jsme poskytovali informace o ochraně přírody, výjimečnosti daného území, naučné stezce, kulturních i historických zajímavostech a v neposlední řadě i o projektu, podpořeném blokovým grantem NROS. Poskytované informace se týkají především území CHKO Broumovsko, pod jehož správu NPP Babiččino údolí spadá. Turistům jsme nabízeli osm různých propagačních materiálů. Značnou část tiskovin poskytla Správa CHKO Broumovsko, další letáčky máme z vlastních zdrojů. Ten, kdo nestihl návštěvu v době těchto letních prázdnin, může informace a letáky zdarma získat v Babiččině údolí i v roce příštím,“ dodala Vlachová. V rámci průběhu infostánku jsme uskutečnili místní dotazníkové šetření u návštěvníků Ratibořic. „Návštěvnost tohoto „krásného koutu naší země“ je vysoká, nejčastějšími turisty byly rodiny s dětmi, které přijely z různých koutů ČR. Velmi důležitým faktem je, že dvě třetiny návštěvníků se sem opakovaně vrací a považují tento výlet za jakousi tradici. Nejčastěji sem přijíždí automobilem, další početnou skupinu tvoří cyklisté. Dotázaní návštěvníci se shodují, že mezi hlavní problémy, které by bylo zapotřebí v Babiččině údolí zlepšit patří: oddělení tras pro chodce a cyklisty i vylepšení značení pro turisty, dále pak využít Panský hostinec a nabídnout v něm turistům další služby. Na Babiččině údolí si lidé velmi cení místní přírody, čistoty, klidu, možnosti odpočinku, relaxace, zámku a dalších kulturních památek.

Téměř všichni návštěvníci hodnotili návštěvu Babiččino údolí kladně, dá se tedy předpokládat, že budou pokračovat ve své „tradici“ a budou se do těchto míst i nadále rádi vracet. Centrum rozvoje, v rámci již jmenovaného grantu, bude rovněž zpracovávat i Strategii šetrného cestovního ruchu v BÚ, v návaznosti na proběhlé místní dotazníkové šetření v Ratibořicích. Přičemž je třeba vzít v potaz fakt, že 85 procent všech dotázaných turistů, by celkovou koncepci rozvoje cestovního ruchu uskutečnilo tak, aby se co nejméně narušovalo místní zachované, přírodní a kulturní prostředí, které je těsně spjaté s příběhem z knihy Boženy Němcové Babička,“ podotýká Vlachová.

(Martina Vlachová, koordinátorka projektu)

9.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení