VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové Birke a Adamec jednali s polskou poslankyní o výstavbě silnic

Náchod - Je nutné urychlení dostavby a propojení české a polské dálniční sítě. A to v už léta navržené trase přes hraniční přechod Královec-Lubawka prostřednictvím dostavby dálnice D11 a navazující rychlostní komunikace R11.

16.4.2015
SDÍLEJ:

Starostové východočeských měst Náchoda a Trutnova Jan Birke a Ivan Adamec jednali s polskou poslankyní Halinou Szymiec-Raczyńskou.Foto: archiv MěÚ Náchod

Na tom se v pondělí shodli poslanci a starostové východočeských měst Náchoda a Trutnova Jan Birke a Ivan Adamec s polskou poslankyní Halinou Szymiec-Raczyńskou. Předmětem jejich společného jednání na náchodské radnici byla doprava a především vzájemná informovanost o plánech obou sousedních zemí na jejím propojení.

Starosta Jan Birke v úvodu jednání informoval polskou kolegyni o aktuálním stavu investic do infrastruktury na české straně. „Dostavba dálnice D11 ve směru do Hradce Králové a dále na Jaroměř byla znovu obnovena v loňském roce, v roce 2017 bude pokračovat dále úsekem do Smiřic. V roce 2019 by měla být zahájena výstavba úseku R11 na polské hranice, čímž dojde k naplnění mezivládní dohody mezi ČR a Polskem," uvedl Jan Birke.

Starosta Trutnova Ivan Adamec ho doplnil: „Navzdory všem tvrzením o vzkříšení myšlenky obnovení tzv. Hitlerovy dálnice (severojižní větev R43 s přechodem u Dolní Lipky), které se v poslední době šíří především na polské straně, považujeme za jediné smysluplné řešení pokračování prací na propojení R11 a S3, tedy přes Královec."

Všichni přítomní se shodli na nutnosti urychlení dostavby a propojení české a polské dálniční sítě v navržené trase přes hraniční přechod Královec-Lubawka, tj. prostřednictvím dostavby dálnice D11 a navazující rychlostní komunikace R11. Vládní program s touto variantou počítá, výkupy pozemků na trase do Jaroměře pokračují a již dnes je vyřešeno více než 95 procent z nich. Na polské straně trvá priorita výstavby dálnice S3, jak informovala poslankyně Raczynská.

Ruku v ruce s těmito plány by mělo být i řešení zkapacitnění stávající komunikace přes Náchod, související výstavba obchvatu a dále rozšíření komunikací do Kudowy Zdrój a celého Kladska. To je také prioritou polské poslankyně Raczynske. Dle jejích slov na polské straně z důvodu nevyhovující infrastruktury začíná být velmi těžké podnikání ve výrobní sféře. Stejný problém řeší firmy i na české straně v Broumovském výběžku. Výstavba dálnic a zvýšení kapacity rychlostních komunikací je pro rozvoj a podporu podnikání v celém regionu nezbytná a vzájemně se nijak nevylučuje, ba naopak, doplňuje. I o tom budou na společném jednání již v toto měsíci jednat premiéři České a Polské republiky v Praze.

Poslankyně Raczynská uvedla, že Polsko nemá v současné době zájem na rekonstrukci silnice č. 43 spojující hraniční přechod Boboszow Dolní Lipka. Z jednání poslanců tedy vyplynulo, že Česko trvá na výstavbě R11 na Královec, myslí to vážně a společně s polskými kolegy na toto téma i nadále panuje vzájemná shoda.(bed, na)

Autor: Pavel Bednář

16.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení