VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbou roku může být klášter

Broumov - Revitalizovaný broumovský klášter se probojoval do finále soutěže Stavba roku 2015, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. O titul se uchází dalších čtrnáct staveb z celé České republiky. Výsledky budou vyhlášeny 13. října. Hlasovat může i veřejnost.

3.10.2015
SDÍLEJ:

Klášter v Broumově se po velké obnově otevírá pro kulturní a vzdělávací činnost.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 68 staveb. Broumovský klášter se do soutěže dostal díky loňskému projektu Vzdělávací a kulturní centrum Broumov revitalizace kláštera. Opravenou benediktinskou památku do soutěže přihlásil zhotovitel stavby. Výběr patnácti nominovaných byl oznámen v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství ve čtvrtek 10. září.

Oceněním je už samotná účast

„Oceněním revitalizace kláštera v Broumově je již účast v této soutěži vyhlašované Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství a jejími partnery. Soutěže se účastní stavby různého charakteru dopravní, školy, památky, soukromé obytné stavby včetně rodinných vil, veřejná prostranství, průmyslové a administrativní budovy. Proto již výběr kláštera v Broumově mezi patnáct nominovaných je jednoznačným úspěchem. Zvlášť ve srovnání třeba s Novým divadlem v Plzni, kterému se postoupit nepodařilo, přestože stavba nové divadelní scény je v České republice výjimečnou akcí," uvedla Libuše Růčková, koordinátorka projektu revitalizace broumovského kláštera.

Na revitalizaci pětiny kláštera získalo Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově dotaci z Evropské unie. Rozsáhlá akce přišla na 248 milionů korun. Samotná stavba byla vysoutěžena za necelých 170 milionů. Další finance posloužily na nákup mobiliáře, projektovou dokumentaci a další záležitosti.

Obnova památce výrazně pomohla

Obnova pětiny kláštera měla pomoci nejen památku zachránit a zabezpečit do budoucna, ale také oživit. V opravených prostorách vznikly učební či výstavní sály a další prostory pro nejrůznější aktivity v rámci Vzdělávacího a kulturního centra. Programy a využití v nich zajišťuje Agentura pro rozvoj Broumovska. Kromě toho došlo k revitalizaci klášterní zahrady včetně staveb, které se v ní nacházejí. O přínosu oživení kláštera svědčí například některé akce, které se zde letos odehrály a přilákaly vždy stovky lidí.

Výsledky celostátní soutěže Stavba roku 2015 budou vyhlášeny 13. října, vybrány budou stavby, které získají 1. 5. místo. Hlasovat může na webech soutěže také veřejnost.

O ocenění se kromě kláštera uchází také další zcela nová a unikátní stavba na Náchodsku nový Komenského most v Jaroměři. Její konstrukční řešení bylo podle Jiřího Mikulky z odboru majetku města v Česku použito vůbec poprvé a v Evropě je podobným způsobem řešená pouze lávka v italském Ortisei.

(ost, ik)

Autor: Redakce

3.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení