VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Broumovské stěny rozdělí na zvláště chráněná území

Broumovsko/Policko/ Současná rozsáhlá Národní přírodní rezervace (NPR) Broumovské stěny bude po mnohaletých odborných diskusích rozdělena od prvního července letošního roku na dvě nová chráněná území s rozdílnými stupni ochrany, a to na NPR Broumovské stěny a na Národní přírodní památku (NPP) Polické stěny. O tomto návrhu informovalo příslušné orgány našeho okresu ministerstvo životního prostředí.

26.2.2008
SDÍLEJ:

Hvězda. Ilustrační snímek.Foto: Deník/Zuzana Kubečková

Podle slov pracovníka Správy CHKO Broumovsko Petra Kuny je důvodem tohoto záměru fakt, že stará vyhláška zakládající nynější území již nevyhovuje současným potřebám ochrany přírody.


V prostranství je nerovnoměrné zastoupení zachovaných přírodních společenstev a celé území svým stavem nedosahuje srovnatelné kvality s jinými rezervacemi v naší republice.


„Aby došlo ke zlepšení situace, dojde k rozdělení prostoru po hřebenové katastrální hranici na dvě maloplošná chráněná území s rozdílnými stupni ochrany,“ sdělil nám Petr Kuna.


„Přírodně kvalitnější severovýchodní svahy, kde jsou ve větší míře zachovány přírodě blízké lesy a je zde i většina hnízdišť sokola a výra, se stanou novou NPR Broumovské stěny. Jihozápadní svahy, jež byly v minulosti hospodařením již značně změněny a došlo zde i k poškození lesů imisemi a vleklými kůrovcovými kalamitami, již statutu NPR neodpovídají. Stanou se proto „jen“ NPP pojmenovanou Polické stěny,“ uvedl.

Rozdíly v ochraně

Rozdíl mezi budoucími maloplošně chráněnými územími bude prý spočívat především v jejich ochranném režimu. V NPR například vlastník lesa bude muset striktně dodržovat plán péče, tedy úmyslně kácet jen to, co je předem domluveno, a sázet jen takové dřeviny, které plán péče určuje.

Dvě nová chráněná území vzniknou od července v Národní přírodní rezervaci (NPR) Broumovské stěny. „V NPP pak bude režim obhospodařování lesů volnější a také turisté se zde budou moci pohybovat i mimo značené stezky, což na území NPR není možné,“ seznámil nás s některými rozdíly oproti minulosti Petr Kuna, pracovník Správy CHKO Broumovsko.


Také některé činnosti, jako je třeba oprava cest, bude možné na obou územích provádět jen se souhlasem orgánu přírody. Podle Kuny se však lidé nemusí bát, že dojde v oblasti udělování povolení k nějakým zásadním zpřísňujícím pravidlům. „Podle mého názoru zůstane míra povolování určitých činností na stejné úrovni jako doposud. Co se však na území smí či nikoli, bude jasně uvedeno ve vyhlášce,“ ujistil nás. Pracovník Správy CHKO však ještě upozornil, že k zabezpečení obou území před rušivými vlivy bude navíc nově zřízeno tak zvané ochranné pásmo vedoucí od vysílače u chaty Hvězda až k tamnímu parkovišti. Pro pohyb turistů v tomto pásmu nebudou prý platit žádná nová omezení. „Ke stavební činnosti, k terénním a vodohospodářským úpravám, k použití chemických prostředků, ke změnám kultury pozemku a ke stanovení způsobu hospodaření v lesích v oblasti ochranného pásma však bude nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody,“ upozornil Petr Kuna. „V pásmu, které nebude součástí NPR ani NPP, chceme mít totiž kontrolu nad případnými dalšími rozvojovými aktivitami. Nechceme například, aby se sem v budoucnu tlačily další penziony, kiosky a podobně,“ vysvětlil Kuna.

Autor: Zuzana Kubečková

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení