VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stoletý buk musel k zemi, ohrožoval lidi

Broumov - Statný buk, který odhadem 13O let rostl před nynější broumovskou poliklinikou, patřil k nejstarším stromům v centru města. Proto jeho pokácení vyvolala rozčarování některých obyvatel města, kteří svůj nesouhlas dávali hlasitě najevo.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Stoletý buk musel k zemi, ohrožoval lidiFoto: Archiv

„To si snad dělaj pr…," rozčiloval se u pařezu starší muž. A nebyl sám – podobné reakce se rychle donesly i na nedaleký MěÚ.

„Pro rozhodnutí o pokácení takto významného stromu byl vypracován odborný posudek certifikovaným arboristou a vyžádali jsme si i odborné vyjádření Národního památkového ústavu. V obou případech se odborníci shodli na tom, že se jedná o strom nebezpečný, s výrazně zhoršenou vitalitou a zdravotním stavem," reagoval na kritiku broumovský starosta Jaroslav Bitnar s tím, že na prvním místě je a vždy bude bezpečnost občanů.

„Nechceme riskovat, že dojde ke zranění, z jiných měst jsou známy i případy zranění smrtelných. Tomu jsme chtěli předejít," vysvětluje starosta, proč buk musel být pokácen.

Podle odborného posudku certifikovaného arboristy byl buk z hlediska životnosti ve stadiu odumírání. V nemalé míře tomu přispěl nepropustný povrch nad celou kořenovou zónou, nadměrná zátěž a samozřejmě věk stromu.

NA ODUMŘELÝCH VĚTVÍCH SE „KRMILY" HOUBY

„Snížením vitality došlo k tomu, že strom nebyl schopný vyživovat své okrajové partie – většinou vrcholové," vysvětlil arborista, proč došlo k odumírání větví a ústupu koruny.

Navíc na většině suchých větví byly objeveny plodnice dřevokazné houby Stereum hirsutum (Pevník chlupatý), která rozkládala mrtvou dřevní hmotu a tím dřevo křehne. Riziko, že může kdykoliv dojít k nepředpokládanému zlomu větví nebo i kmene bylo podle arboristy vysoké.

PŘI KRITICE „POPRAVY" NEBRALI SERVÍTKY

„Když už jsme měli posudek arboristy, že hniloba jde od vrchu, tak bylo jasné, že už strom neuhájíme," říká Marcela Žouželková, vedoucí odboru životního prostředí, který v minulosti již dvakrát městu záměr pokácet strom rozmluvil.

Marcela Žouželková má zkušenosti s reakcemi dvojího druhu: „Když při nějakém větším větru padaly dolů suché větve, tak nám přišli hodně hrubě vyčinit, že důležitější než strom je lidský život. A když se strom pokácel, tak jsme si vyslechli ještě víc. Některé telefonáty byly opravdu hodně vulgární. Bohužel nedalo se už nic dělat," říká.

O BUKOVÉ DŘÍVÍ BYL MEZI LIDMI ZÁJEM

Pár obyvatel Broumova volalo kvůli pokácenému buku i ředitelce Technických služeb města Daně Hejnišové. Ti měli ale prozaičtější starosti. „Volalo několik lidí, ale ti měli zájem o odkup kvalitního tvrdého dřeva na palivo. Jelikož byl hodně veliký, tak viděli, že z toho nějaká masa bude, tak je nejvíce zajímalo, jestli si z toho můžou něco koupit," říká Dana Hejnišová, která ale zájmu volajících vyhovět nemohla. „Máme pořadník na dřevo a snažíme se zájemce vykrývat postupně jak se hlásí v průběhu roku. Nikoho nepřeskakujeme. Ono to dřevo nakonec ani nebylo moc kvalitní, protože bylo hodně napadený."

Každá mince má ale dvě strany. Díky tomu, že buk zmizel tak mají nyní snadnější pozici pacienti se sníženou pohyblivostí, kterým řidiči mohou lépe přistavit sanitku.

Stoletý buk musel k zemi, ohrožoval lidi

Stromy se kácely i na Hradecku, Jičínsku a Trutnovsku

Plánovaná výstavba dalších úseků dálnice D11 a rozsáhlý unikátní archeologický výzkum mají na Hradecku na svědomí obrovské kácení stromů. Padnout jich musely tisíce. V prvním případě šly k zemi desítky dřevin u Všestar, kde se kvůli rozšiřování dálnice od krajského města na Trutnov bude stavět mimoúrovňová křižovatka. O poznání větší zásah pak potkal stromy na dalším plánovaném úseku výstavby dálnice D 11 – z Hradce Králové do Jaroměře. Motorové pily nekompromisně skolily přes dva tisíce dřevin a to i v souvislosti s právě probíhajícím archeologickým průzkumem, který předchází samotné výstavbě budoucí autostrády.

Správa železničních a dopravních cest plánuje v Hradci Králové modernizaci železniční trati na Pardubice. Má ovšem háček. Nelíbí se spolku Kaštanka, který bojuje za zachování kaštanového stromořadí. To by – minimálně z poloviny – mělo padnout za oběť navrženému řešení rozšiřování trati.

Kácení stromů se nevyhnulo ani lázeňskému městu Lázně Bělohrad na Jičínsku. V lipové aleji muselo být v březnu poraženo odhadem šedesát lip. Původní plán přitom hovořil pouze o polovině, ale vzhledem k jejich špatnému stavu, bylo městu doporučeno vykácet dvojnásobek.

I z náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích mizí zeleň. Z kácením se začalo na konci března. Z centra letos bude odstraněno čtrnáct višní chloupkatých a šest kulových javorů. Krok byl podle vedení města nevyhnutelný, a to kvůli stáří a špatnému stavu stromů, které rovněž způsobovaly nadzvedávání chodníků.

Kvůli obnově arboreta Bukovina v Českém ráji, jednoho z nejstarších v republice, musí lesníci pokácet na dvě stovky stromů v chráněné krajinné oblasti mezi Hradem Valdštejn, Sedmihorkami a Hrubou Skálou. Stromy jsou poškozené a ohrožují zdraví. Kácet se začalo v polovině března.

Autor: Jiří Špreňar

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po 75 letech se do kapličky v Zájezdu vrátil zvon.
22

Do kapličky v Zájezdu se vrátil po dlouhých letech zvon

Řidička se svým vozem Peugeot 306 vyjela mimo komunikaci. Vozidlo skončilo převrácené na boku v potoce.
4

Peugeot prorazil zábradlí a skončil v potoce

U hotelu Černá Bouda se ze slečny Černé stala paní Bouda

Černá hora - Náhoda? Osud? Každopádně snoubenci nabízející se možnost uchopili za pačesy.

V Nároďáku se představila nejlepší tetovací studia

Jaroměř - Celkem 35 špičkových tetovacích studií z celé republiky, ze Slovenska a Polska se v pátek a v sobotu představilo v Národním domě v Jaroměři, kde se konal další ročník festivalu tetování Tattoo Event.

Dudek: Sezóna se zlomila v momentu, kdy se zranil brankář Baláž

Provodov - Po hodně špatném podzimu se fotbalisté Provodova na jaře vybičovali k solidním výkonům, které jim však záchranu v Krajském přeboru nezajistily. Nakonec Provodov nepřihlásil I. A třídu, ale jen I. B třídu, v níž se může těšit na derby s nedalekou Českou Skalicí. „V koutku duše jsem doufal, že bychom to mohli zachránit," říká k nepovedené sezóně Petr Dudek, trenér Provodova.

Kdo nejel podle předpisů, zaplakal. Do terénu vyrazily policejní hlídky

Náchodsko - Na prověrku motoristů připravili policisté z Dopravního inspektorátu Náchod dvoudenní dopravně bezpečnostní akci. Do terénu vyrazily hlídky a střídaly pevná i pohyblivá stanoviště, aby stihly zkontrolovat co nejvíc problémových úseků. S pohyblivou kontrolou jim vydatně pomáhal i policejní motocykl.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies