VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti - Politik na zkoušku přímo v Poslanecké sněmovně

Je tomu rok, co se naše škola - Střední škola Academia MERCURII v Náchodě - stala účastníkem soutěže Junior Achievement ČR. Součástí tohoto programu bylo založení firmy se snahou o co nejnápaditější podnikatelský záměr.

11.10.2008
SDÍLEJ:

Vláda na svém mimořádném úterním zasedání posvětila poslanecký návrh zákona o zkrácení funkčního období sněmovny. Vzhledem k tomu, že volby v ČR se vždy konají v pátek a sobotu, přichází nejreálněji v úvahu termín 9. a 10. října.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Odměnou za předchozí úsilí se nám formou simulace dostala možnost účasti na zákonodárném procesu - schvalování zákonů - a to přímo v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Dveře k tomu nám otevřela vysoká škola CEVRO Institut vyučující obory Politologie mezinárodní vztahy a Veřejné správy. Jak to všechno probíhalo?

Celému procesu předcházelo rozdělení do pěti fiktivních poslaneckých klubů. Na mne připadl klub KSČM a na mého spolužáka klub KDU-ČSL. V takto vytvořených sekcích si každý zvolil svého předsedu. Celý schvalovací proces, v realitě trvající mnohdy i několik let (v našem případě jeden den), probíhá v tak zvaných třech čteních. Čtení první – předložení zákona, čtení druhé – předložení pozměňovacích návrhů k předloženému návrhu, v třetím čtení pak dochází na základě všech předložených návrhů k hlasování o konečné podobě zákona. V případě naší simulace nám byl předložen zákon o důchodové reformě, který se svým obsahem blížil reálným podkladům.

Každý člověk má své názory a ideály, a tak musím říci, že z minuty na minutu uvažovat tak jako například mně určenému mandátu poslance KSČM bylo dost obtížné. Avšak prostředí Sněmovny a atmosféra v ní byla natolik reálná, že v duchu stanovisek jednotlivých klubů, jež jsme obdrželi ve zjednodušeném verzi, se každý snažil přijmout svoji roli a podle ní také uvažovat. Nejdříve dostali slovo předsedové, kteří patřičně představili svou stranu a přednesli úvodní komentář k prvotní podobě návrhu. Druhé čtení by se dalo charakterizovat jako eskalace čtení prvního. Každý, opírající se o svůj „jediný správný“ pohled na věc, nešetřil kritikou druhé, a již zde se ukázalo jak rozdílné pohledy na tutéž věc mohou být. Nicméně za nemalého ruchu přišlo na řadu vyjednávání a snaha o podporu hlasování ve prospěch třetího závěrečného hlasování.

To už byl ale čas na polední přestávku v rámci níž nám byla umožněna prohlídka s bohatým výkladem. Po této prohlídce jsme opět zasedli na ,,svá místa“ a předseda Sněmovny dal souhlas k hlasování. Ze všech návrhů byl odhlasován pouze jeden, a to ze strany ODS. Blížila se třetí hodina odpolední a všichni jsme měli pocit naprostého vyčerpání. V závěru „pracovního“ dne se konala tisková konference, během které jsme byli „my poslanci“ vydáni na pospas novinářům. Roli novinářů zastali naši profesoři, kteří naši činnost celý den bedlivě sledovali. Vlastně by se dalo říci, že po celou dobu jsme ve Sněmovně pracovali pod dohledem odborných poradců, kteří průběh jednání vysvětlovali, komentovali a hodnotili jednotlivé kroky. Každý z nás si zkusil, jaké to je mluvit do mikrofonu před obecenstvem, což nebylo vůbec jednoduché. Byla nám umožněna schopnost vyjednávat, pracovat v týmu a zaujmout v něm různé role.

Vlastně celý den vnímám jako jednu velkou zkušenost. I díky ní mi začalo najednou vrtat hlavou, proč tak zásadní starost, jakou je vytvoření úspor na naše vlastní stáří, máme nechávat v rukou politiků. Proč lidi, kteří na rozdíl od jiných (celý ten den to jasně ukázal), mají zcela odlišné představy o životě, mají rozhodovat o druhých, když by si o těchto a dalších ryze osobních věcech mohl rozhodovat, troufám si tvrdit že i lépe, každý z nás sám.
Své škole a škole CEVRO Institut bych ráda za tuto možnost dalšího rozhledu moc poděkovala. Vzdělávání je celoživotní proces a určitě stojí za to se právě takovémuto vzdělávání věnovat. Za jediný den jsme získali neocenitelné zkušenosti, které jistě zúročíme nejen v dalším studiu, ale i v osobním životě…

(Klára Lhotová, studentka)

11.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení