VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studničtí bojovali za ředitele školy

Studnice /FOTOGALERIE/-Bouřlivá atmosféra panovala27.červnavečer v místní sokolovně, kterou zcela zaplnili obyvatelé obce. Zastupitelstvo totiž mělo rozhodnout, zda odvolá ředitele základní a mateřské školy Jaroslava Bašeho. Někteří zastupitelé ho vinili z toho, že řádně neplnil povinnosti vyplývající z jeho funkce a porušil povinnost kontroly hospodaření tohoto vzdělávacího zařízení.

29.6.2011
SDÍLEJ:

Studničtí bojovali za ředitele školy.Foto: Hynek Šnajdar

Pod velkým tlakem zúčastněné veřejnosti a petice proti odvolání jinak úspěšného ředitele většina zastupitelů hlasovala, že ředitele neodvolá z funkce do doby, než případ vyšetří policie a rozhodne soud. Pokud uzná Bašeho vinu, bude z postu ředitele odvolán.

Ve škole se delší čas ztrácely peníze na obědy a částka dosáhla výše zhruba 440 tisíc korun. Svůj podíl viny ředitel uznává a je si vědom toho, že za chod školy zodpovídá on. „Bývalá paní účetní vedla účetnictví špatně. Vznikla ztráta, kterou jsem uhradil, aby nevznikl schodek na účtu školy. Půjčil jsem si na to peníze,“ řekl Deníku Baše. Na schodek přišla Česká školní inspekce, která zkoumala peníze na platy, a při té příležitosti vyšlo najevo, že účetnictví je v katastrofálním stavu. „Na to, že chybí peníze, jsem přišel na konci minulého roku,“ uvedl ředitel.

Pondělní mimořádné zasedání zastupitelstva, na němž se za vydatné účasti veřejnosti ve zcela zaplněna sokolovně debatovalo o osudu ředitele tamější školy Jaroslava Bašeho, se uskutečnilo na žádost šesti zastupitelů z jedenáctičlenného nejvyššího orgánu obce. Případ zpronevěry sice už projednávalo minulé zastupitelstvo, ale po zaplacení chybějících peněz z Bašeho kapsy, se věcí přestalo zabývat. Noví členové však celou věc znovu otevřeli.

Petice podpořila ředitele

Starostka Helena Toldová sice občany žádala, aby se chovali civilizovaně, mluvili věcně, stručně a k danému tématu, ale nemohla zabránit emocím, které jednání provázelo. Většina přítomných totiž hájila ředitele Bašeho a nechtěla, aby byl z funkce odvolán.

Své názory také podpořilo svým podpisem pod petici 426 občanů a rodičů žáků školy z aktuálních 835 voličů. „Nesouhlasíme s odvoláním ředitele školy Jaroslava Bašeho. I přes nedostatky v managementu školy, které se v uplynulých měsících projevily, ho považujeme za vysoce kvalitního pedagoga a člověka na svém místě. Jsme přesvědčeni, že nenese sám plnou odpovědnost za chyby v řízení školy,“ domnívají se signatáři petice.

Zastupitel Jan Kranát, který ještě před zasedáním označil petici občanů pro udržení Bašeho ve funkci za pologramotnou, se jejím signatářům veřejně omluvil.

V této souvislosti kritizoval, že byly mezi dětmi ve škole šířeny petiční archy na podporu ředitele. „My dospělí můžeme mít mezi sebou spory, ale děti se do toho tahat nesmějí,“ prohlásil zastupitel.

Jeho prohlášení odměnila přítomná veřejnost pískotem. Navíc se později ukázalo, že si děti vytvořily vlastní petici. Potom z jeho úst následoval výčet pochybení ředitele školy, jejž měl vést k jeho odvolání. „Pan Baše je jako ředitel školy odpovědný za použití finančních prostředků státního rozpočtu v souladu s účelem, na který byly přiděleny. Má také zajistit předběžnou kontrolu plánovaných a připravovaných operací ve škole, což podle inspekce nezajistil. Jím zavedený kontrolní systém nebyl způsobilý zjistit, vyhodnocovat a minimalizovat vznikající rizika,“ uvedl Kranát některé důvody k odvolání. Podle něj byly neprůkazné účetní doklady zjištěny již v minulých letech.

Přijali opatření, aby se to neopakovalo

Starostka Toldová v této souvislosti upozornila, že si bývalé zastupitelstvo bylo vědomo kvalit ředitele a ponechalo ho ve funkci s tím, že mu bylo na rok odejmuto osobního ohodnocení. „Nyní nastoupila nová účetní, která má na starosti hlavně účetnictví školy, a přijata opatření, aby se situace neopakovala,“ poznamenala starostka.

Policista přišel s presumpcí neviny

Zlomem v jednání bylo vystoupení policisty Vlastimila Richtera, který zpochybnil obvinění ředitele Bašeho s poukazem na presumpci neviny. „Věc stále vyšetřuje policie. Do té doby je třeba ctít presumci neviny nejen pana Bašeho, ale i účetní. Teprve potom, až o vině či nevině rozhodne soud, by mělo zastupitelstvo rozhodnout, zda bude ředitel odvolán či nikoliv,“ upozornil policista.
K tomuto názoru se přiklonil i zastupitel Pavel Tolárek, který byl původně pro odvolání ředitele.

V bouřlivé atmosféře se nakonec zastupitelé dohodli, že Baše do rozhodnutí soudu odvolán nebude. „Velmi mě překvapilo, kolik lidí za mnou stálo,“ poděkoval občanům ředitel školy Baše, který však připouští, že se dopustil pochybení. I když na bývalou účetní podal trestní oznámení, sám je ale skeptický, zda ji policie něco dokáže.

PROTI ŘEDITELI:
„Už v roce 2006 byly ve škole v účetnictví nesrovnalosti, na které byl pan ředitel upozorněn. V roce 2009 zjistila Česká školní inspekce takové nedostatky, že každý majitel firmy by odvolal jak ředitele firmy, tak i účetní. Proto jsem byl pro odvolání ředitele.“
Pavel Tolárek, zastupitel

PRO ŘEDITELE:
„Ve škole se sice špatně vedlo účetnictví, ale nikomu žádná škoda nevznikla. Není tam problém, že by chyběly nějaké peníze a ředitel si žádné peníze neodnesl. Navíc pan Baše uhradil ztrátu ze svého. Proto budu nadále trvat na setrvání ředitele školy ve funkci.“
David Línek, zastupitel

(Hynek Šnajdar)

29.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení