VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systémem Dvakrát a dost zatočilo město s neplatiči

Náchod – Městu došla trpělivost s neplatiči a situaci vyřešilo striktním zavedením zcela nového systému Dvakrát a dost, jenž v současnosti úspěšně funguje více než půl roku. Pravidlo spočívá v tom, že v případě dvojího nezaplacení nájmu přijde neplatič o městský byt.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Jan Birke.Foto: DENÍK/ Věra Sýkorová

Dluhy občanů na nájemném, nezaplacených poplatcích za odpad, psy nebo uložené pokuty stále více rostly, až v součtu přesáhly 14 milionů korun. Z toho částku vyšší než dva miliony představovaly právě neuhrazené nájmy v městských bytech.

Nastávaly i situace, kdy lidé záměrně zdržovali platby za bydlení a uhradili je vždy až těsně před vypršením nájemní smlouvy a navyšovaly se tak další náklady s tím spojené, například na administrativu.

„Všichni nájemníci dostali již na začátku letošního roku informativní dopis, ve kterém se dozvěděli o tomto novém systému – pokud dvakrát nezaplatí bydlení, mohou o něj lehce přijít,“ uvedl starosta města Jan Birke.

Dalším důležitým krokem, jenž město podniklo v boji proti neplatičům nájemného v městských bytech, se staly přísnější kontroly dodržování nájemních smluv a jejich uzavírání na dobu určitou. Délka je různá, od jednoho měsíce až na půl roku.

Nájemník musí platit pravidelně

„Délka smlouvy někdy závisí i na tom, jestli nájemníci v minulosti platili nájem řádně, nebo už měli s placením problémy,“ řekla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Jak dodala, vzhledem k systému Dvakrát a dost je třeba platit pravidelně, jinak po druhém upozornění při neuhrazení nájmu dojde k okamžitému soudnímu vystěhování a to i v připadě pozdějšího uhrazení dluhu.

Největší neplatiči, kteří nedokázali své závazky plnit, již město opustili. Byli buď vystěhováni nebo odešli sami, což ale nepotěšilo sousední obce, kam se tito problémoví občané postupně přemístili.

Po porušení může dojít i k soudu

Pokud tedy nájemník městského bytu poruší systém Dvakrát a dost, přichází na řadu Okresní soud v Náchodě, který velmi rychle situaci řeší a vydává nejen exekuční příkazy, ale i návrhy na vystěhování. „Neplatiči sice byty opouštějí, ale jejich dluhy zůstávají neuhrazené. Naštěstí už nedochází k jejich dalšímu navyšování,“ dodal k této problematice starosta města Jan Birke.

Autor: Regina Hellová

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení