VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplárnu na sídlišti nechtějí, mají obavy

Náchod - Na sídlišti SUN u náchodské nemocnice má ve stávající výměníkové stanici vyrůst moderní teplárna s elektrárnou.

12.5.2017
SDÍLEJ:

MODERNIZACE TEPLÁRNY na sídlišti SUN má zlepšit kvalitu ovzduší v Náchodě. Práce už začaly.Foto: DENÍK/Regina Hellová

Vyrobené teplo by měli využívat zimní stadion, oblast kolem Atasu, krytý bazén i obyvatelé sídliště. Právě těm se však plánovaná stavba nezamlouvá. Nelíbí se jim vidina třech třicetimetrových komínů a rozměrné akumulační nádrže. Lidé se obávají hluku i spalin a tvrdí, že jejich byty s takovým výhledem z oken ztratí na hodnotě.

„Zásadně nesouhlasím s výstavbou komínů, nádrže a dalších věcí s tím spojených! O tomto projektu jsem se dozvěděl až 3. května. Když si uvědomím, jaké následky z této výstavby nás čekají… Pravidelné ohrožení zdraví kvůli vysoké hlučnosti, vypouštění spalin, znečistění ovzduší s dalšími důsledky," reagoval Petr W. na internetových stránkách, které vyjadřují odpor ke stavbě. Muž bydlí v Zelené ulici a netěší se ani na budoucí výhled z oken.

Proti plánované technologii se rozhodl informovat a postavit muž, který na facebooku vystupuje pod jménem Viktor Vikyes Středa. Je autorem internetových stránek, na kterých se problematice podrobně věnuje.

Upozorňuje například i na skutečnost, že komíny měly být původně o polovinu nižší, stěžuje si i na nedostatečné povědomí o stavbě mezi tamními obyvateli.

„Tato stavba mi není ukradená a snažím se proti ní něco udělat," napsal v diskuzi.

PROJEKT PŘIPOMÍNKOVALO JEN MĚSTO

Mluvčí náchodské radnice Nina Adlof sdělila, že dubnu loňského roku společnost innogy Energo oslovila v rámci úprav v distribuční soustavě tepla Město Náchod se žádostí o souhlas s umístěním výrobny elektřiny a plynových kotlů v objektu výměníku na sídlišti u nemocnice, jehož je město spoluvlastníkem.

„Z důvodu připomínek k projektu si radní vyžádali osobní vysvětlení od vedení společnosti o chystaných technických úpravách v distribuční soustavě tepla a objasnění navržených změn pro koncové uživatele. Na základě předložených argumentů a koncepce město v září souhlasilo s umístěním výrobny za podmínek dodržení veškerých požadovaných limitů," uvedla mluvčí.

Ve stejném měsíci se investor rozhodl zvýšit komínové těleso z plánované výšky 15 metrů na 30 metrů. „Z důvodu eliminace možných nepříznivých vlivů na obyvatele sídliště SUN rada města souhlasila i s následnou změnou projektu a zásahem do pozemku města," konstatovala Adlof.

O měsíc později pak společnost innogy Energo podala žádost o stavební povolení a po doplnění žádosti v lednu stavební úřad zahájil stavební řízení, ve kterém podle mluvčí informoval všechny dotčené účastníky.

„Podle našich informací byla veškerá potřebná vyjádření v průběhu řízení kladná. Souhlas vyslovil i odbor životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Jediným, kdo v rámci řízení projekt připomínkoval, bylo město Náchod," míní Nina Adlof.

MODERNIZACE ZLEPŠÍ KVALITU OVZDUŠÍ

K problematice se vyjádřil i zástupce společnosti innogy Energo Martin Chalupský. „Modernizace teplárny je významným příspěvkem innogy ke zlepšení kvality ovzduší v Náchodě. Město je dlouhodobě zatíženo emisemi z narůstající tranzitní dopravy a také právě spalováním uhlí v dosluhujícím zařízení teplárny. To je také hlavní důvod, proč jsme zvolili přechod na ekologický zemní plyn," vysvětlil a dodal, že kompletním přechodem na zemní plyn dojde k výrazné ekologizaci celého provozu.

„Dramaticky poklesnou emise tuhých znečisťujících látek, oxidů síry a dusíku. Přechod na plyn také znamená nižší dopravní zátěž města zhruba o 900 vagonů uhlí ročně a s tím související odstranění prašnosti při manipulaci s uhlím," připomněl Chalupský.

Díky využití vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny v kogeneraci má dojít k podstatnému zefektivnění výroby. Modernizace parovodních rozvodů na teplovodní podle Chalupského zajistí snížení ztrát v síti a efektivnější dodávky tepla zákazníkům.

Zástupce společnosti také zdůraznil, že se nejedná o výstavbu teplárny, ale pouze modernizaci stávajících provozů. Nová technologie bude umístěna ve stávající výměníkové stanici. „Oproti rozptylové studii, která počítala s komíny vysokými 15 metrů, jsme se rozhodli učinit vstřícný krok a zvýšili jsme je na 30 metrů, aby převyšovaly okolní budovy a výrazně redukované zplodiny se mohli ještě lépe rozptýlit," objasnil. Zdůraznil také, že záměr modernizace teplárny prošel standardním schvalovacím procesem s možností vyjádření všech dotčených.

Společnost předpokládá, že moderní a ekologická výroba tepla pouze s využitím zemního plynu zahájí v Náchodě od 1. ledna příštího roku.

Autor: Regina Hellová

12.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TEREZA HROMÁDKOVÁ přispěchala na svět 20. května 2017 v 10.22 hodin. Holčička po narození vážila 2690 gramů a měřila 47 centimetrů. Rodiče: Edita a Radovan a sourozenci Patricie (13 let) a Stanislav (5 let) jsou z Příšovic u Turnova.
9

Právě jsme se narodili - květen 2017

Ilustrační foto.

Šachisté se ani po skončení mistrovských soutěží nenudí

Cyklostezka do Kuksu opět čeká nápor turistů

Kuks - Labská stezka v úseku z Hradce Králové do Kuksu i letos čeká nápor statisíců turistů. Loni se na ni od ledna do konce září vydalo více než 400 tisíc lidí, v tomto roce by číslo mělo být podobné.

Přibyly další trofeje

Náchodsko - Naplno se rozjela motocyklová sezóna a zejména ta na přírodních okruzích, v níž patří k nejlepším ve svých kategoriích i jezdci z Náchodska.Prvním ze závodů Přeboru České republiky pořádaných Autoklubem ČR byl ve Starém Městě u Uherského Hradiště Slovácký okruh – O cenu Bohumila Kováře.

Youtubeři namlouvají dětem: Kouření je vlastně zdravé

Královéhradecko - Děti se zhlédly v elektronických cigaretách, které „nabízejí" youtubeři.

Dvanáctiletí si zajistili cestu do Hluku

Náchodsko - Na hřištích Nového Hradce a Slavie Hradec se odehrály venkovní přebory okresních fotbalových výběrů kategorií U10 a U12.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies