Dřevěná stavba by tak vyřešila dlouhodobý problém chodců dostat se na náměstí – chodník je zde velice úzký, řidiči špatně vidí do zatáčky a denně tu chodí stovky dětí do Základní umělecké školy.

Projekt má ale velký háček – aby se most mohl vybudovat, musel by být proražen historický val. A právě ten je předmětem sporu.

„Kvůli historické kupě hlíny nemůžeme postavit most pro chodce? Jedná se navíc o soukromý pozemek Josefa Bartoně, majitele zámku, a ten s projektem souhlasí. Co když tam můžeme objevit poklad?“ směje se starostka Bronislava Malijovská.

Památkáři ale argumentují: „Jedná se o místo, kde bude velké množství archeologických nálezů. Podle pověstí se v těchto místech navíc nalézá tajná chodba. Není proto možné val jen tak prorazit,“ říká šéf Národního památkového ústavu v Josefově Oldřich Pešek, a dodává: „Naše zamítnutí je navíc staré dva roky. Od té doby nás vedení Nového Města nad Metují neoslovilo. Přitom se diskusím vůbec nebráníme – naopak.“

Že je Nové Město skutečně bohaté na archeologické nálezy potvrdil i nedávný nález renesanční studny na náměstí, které se rekonstruuje. „Nejspíše studnu využijeme jako turistickou atrakci,“ říká místostarosta Petr Hable. Rekonstrukce náměstí přitom proběhla jen díky kompromisům mezi městem a památkáři. „Například jsme si přáli více stromů na novém náměstí. Památkáři ale namítali, že v původním historickém návrhu tolik zeleně nebylo. Nakonec jsme se na spoustě věcí domluvili, i na počtu stromů,“ uznává starostka.

(Markéta Volfová)