VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tóny koled se rozezní už zítra

Náchodsko - Už zítra 10. prosince nastane dlouho očekávaná chvíle, kdy se v jeden čas ponese nejen celým Českem, ale i několika místy v zahraničí zpěv koled a všichni pospolu si budou moci se svým regionálním Deníkem vychutnat příjemnou předvánoční atmosféru.

9.12.2014
SDÍLEJ:

Česko zpívá koledy. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Zpívat se bude od 18.00 hodin i na Náchodsku, a to ve vstupní hale náchodské knihovny, u kašny na českoskalickém Husově náměstí, u vánočního stromu na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují a před zvonicí v Černčicích.

V Náchodě, stejně jako vloni, zahraje místní oblíbená kapela Klapeto a připojí se i děti ze Střediska volného času (SVČ) Déčko. Akce se uskuteční spolu s vánoční výstavou Děti pro zvířátka SVČ Déčka, která ve foyer knihovny začala už včera.

„Ještě se s dětmi chystáme, že si koledy předem zazpíváme. Těší nás, že spolu s námi budou zpívat i rodiče, protože se akce koná v dobu, kdy už nejsou v práci. Užijeme si příjemnou předvánoční chvíli a doufáme, že se zpívání vydaří stejně jako v loňském roce, kdy jsme se do haly náchodské knihovny sotva všichni vešli," řekla s úsměvem Tereza Išová z Déčka.

Také Martin Tomek z kapely Klapeto se na středeční podvečer velmi těší. „Vloni to bylo moc pěkné. Líbilo se nám, jak jsme si s lidmi zazpívali. Letos si dokonce obohatíme repertoár o novou koledu Den přeslavný jest k nám přišel, kterou jinak nehrajeme," řekl Tomek. Doufá, že tradice bude pokračovat. Je podle něho fajn, když se lidé v předvánočním spěchu sejdou, zastaví se, zazpívají si a naladí se vánočně.

V České Skalici se příznivci pohodové vánoční atmosféry mohou sejít u kašny na Husově náměstí, a to spolu s pěveckým sborem Pěnice, který místo do celé akce přihlásil.

O akci se prý sbor dozvěděl z webových stránek Náchodského deníku. „Zdálo se nám to jako dobrý nápad, aby se lidé před Vánocemi sešli a společně si zazpívali. Abychom tam nezpívaly samy, hned jsme se pustily do propagace," uvedla jedna z českoskalických Pěnic Magda Michalová a dodala: „Nechaly jsme vytisknout plakátky, které jsme rozvěsily po městě. Všem známým jsme poslaly textové zprávy a e-maily a také jsme informovaly na sociální síti," popsala Michalová. Ohlas je prý velký, proto počítají, že se na náměstí u kašny sejde alespoň stovka lidí.

Pěvecký spolek Pěnice z České Skalice je složený z deseti žen, které se věnují převážně písním z třicátých let, filmovým melodiím, ale nepohrdnou ani jiným žánrem. Nic prý pro ně není cizí. Hodně vystupují v kostelech, ale i na festivalech a různých dalších akcích.

O akci Česko zpívá koledy se na internetových stránkách Náchodského deníku dozvěděly také děti z krčínské základní školy. Po dohodě s vedením města, které bylo vstřícné, iniciovaly akci na náměstí v Novém Městě nad Metují. Hned začaly konat a vyrobily plakáty, které poutají na akci po celém městě. O události informuje také městský rozhlas.

„Zpívání vánočních koled s Náchodským deníkem se konalo ve městě už před dvěma roky a jelikož o něho byl značný zájem, tak ho chceme zopakovat. Děti z Krčína pozvaly všechny ostatní děti ze všech škol a školek ve městě, a tak by účast mohla být velká. Alespoň předběžné reakce na to ukazují," řekl Václav Kupka z novoměstského městského úřadu. Sbor z MŠ a ZŠ Krčín se postará i o kytarový doprovod.

Zpívat se bude také před zvonicí v Černčicích, kde se nechali inspirovat nedalekým Novým Městem nad Metují. „Děti z místní školy nyní koncertovaly v kostele a při této příležitosti pozval náš pan starosta všechny přítomné na společnou akci Česko zpívá koledy," vysvětlila místostarostka Černčic Markéta Poláčková, která zároveň učí ve zdejší základní a mateřské škole.

„Máme tady velmi šikovné děti, které nás při zpívání koled doprovodí nejen na flétničky, ale i na kytaru či klarinet," chválila místostarostka. Ta také nelenila a vyvěsila ve vesničce plakáty s pozvánkou a informovala i prostřednictvím sociální sítě.

Česko bude zpívat koledy s regionálním Deníkem už počtvrté, na Náchodsku potřetí. Tisíce lidí budou ve středu v jeden okamžik zpívat pět koled Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a Pásli ovce valaši. Poslední koledu vybrali čtenáři hlasováním. Na závěr jako přídavek budou opět znít populární Vánoce, Vánoce přicházejí.

Přihlášeno je téměř 500 míst po celé republice, z toho jich je několik v zahraničí. Tam se k domácím tradičně připojí krajané na trzích v Mnichově, v Madridu Česká škola a Klub Čechů a Slováků, nově budou zpívat spolky krajanů v Istanbulu, Milánu, Athénách a Norsku. Partnerem akce je v Královéhradeckém kraji Český rozhlas Hradec Králové.

Autor: Regina Hellová, Jiří Mach

9.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení