VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové chodili po koledě, sbírka vynesla statisíce korun

Červený Kostelec /FOTOGALERIE/ – Do tradiční Tříkrálové sbírky se letos v Červeném Kostelci a okolí zapojilo 97 skupinek koledníků. V Červeném Kostelci, a také například v Horní Radechové, na Končinách, v Úpici nebo ve Rtyni v Podkrkonoší vybrali 359 463 korun. Peněžní dary zamíří podle tradice na podporu charitativních projektů.

9.1.2012
SDÍLEJ:

Koledníci v Červeném Kostelci a okolí získali pro charitu přes 350 tisíc korun.Foto: Jiří Máslo

„Skupinky chodily většinou po třech, ale také třeba po čtyřech nebo pěti kolednících,“ říká organizátorka červenokostelecké sbírky Marcela Frýbová. „Nikde totiž není psáno, že poslové, co přinesli do Betléma Ježíškovi dary, byli skutečně tři. To je jen takový mýtus, který možná vznikl podle tří darů, které přinesli. Podle zlata, myrhy a kadidla,“ vysvětluje.

„A ani v bibli není psáno, že poslové, nebo chcete-li králové, byli tři. Na katolické mši nám pan farář zdůrazňoval, že to pravděpodobně byla celá karavana, která do Betléma přijela. Není totiž pravděpodobné, že by se takovou dálku a přes poušť vydali jen tři lidé,“ poukazuje Frýbová na možné zkreslení biblického příběhu, které se však už stalo uznávanou tradicí.

My tři králové jdeme k vám …

Na Bohdašíně potkal tamní obyvatele zajímavý zážitek. Už z dálky totiž mohli zaslechnout tóny známé koledy: „My tři králové jdeme k vám … „. A jejich příbytek, pokud měli štěstí, navštívila trojice pozoruhodných koledníků. Do domu jim totiž, kromě žádosti o podporu „dobré věci“, přinesla i ryzí muzicírování. „Ve skupince byla jedna dívka a dva chlapci. A právě chlapci hráli na trubku a saxofon. Koledníky jsme pořádali, aby nám zahráli i tady u nás v Háčku, kde nám předávali kasičku. Byl to obrovský zážitek,“ popsala organizátorka.

Statisíce pomůžou potřebným

Výtěžek letošní červenokostelecké Tříkrálové sbírky bude využit například na obnovu technického vybavení, nákup zdravotnického materiálu a pracovních oděvů pro Hospic Anežky České v Červeném Kostelci. Část získá také pečovatelská služba a Mobilní Hospic Anežky České, nebo i Domov sv. Josefa, a to na pořízení automobilu pro přepravu vozíčkářů.

Statisíce, které se koledníkům podařilo do kasiček označených znakem Charity nashromáždit, byly podle organizátorů pod dobrou kontrolou „Jednotlivé kasičky byly pečlivě evidované a každá z nich zapečetěna. Byla na ní nálepka a razítko městského úřadu. Nálepka držela provázek který byl zajištěn pečetí z vosku. Nálepka ani pečeť nesměly být porušené,“ říká další z organizátorek sbírky Jana Řezníčková. „Zapečetění i vybírání kasiček bylo pod kontrolou pracovníka Městského úřadu v Červeném Kostelci,“ dodala. Podle Řezníčkové byli koledníci rovněž vybaveni průkazkami, které je opravňovali peníze do kasiček vybírat. „Nebyl zaznamenám jediný problém a vše proběhlo v pořádku,“ dodala. (jm)

9.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení