Za posledních pět let stoupl počet lidí, kteří si nechali změnit místo trvalého bydliště na radnice, v některých městech až dvojnásobně. Mnozí se tady snaží ukrýt se svými dluhy ze strachu z exekutorů.

To jim ale nijak nepomůže. Pro exekutory je směrodatné faktické bydliště, kde dlužníci skutečně bydlí, a to si často umějí zjistit. Dlužníci si navíc přitíží, pokud si na radnici jakožto oficiální adrese ze stejného strachu nevyzvedávají poštu. Dostanou se do průšvihu ještě většího.

„Mnozí mají dojem, že když oficiálně bydlí na radnici, nemůže za nimi přijít exekutor. Tak to ale bohužel není,“ uvedla mluvčí Městského úřadu v Chrudimi Sylva Drašnarová.

Na zdejší radnici je nyní oficiálně přihlášeno už 485 lidí. Tento počet stoupá rok od roku. Adresu Pernštýnské náměstí č. p. 1, kde sídlí pardubický magistrát, má jako trvalé bydliště 2022 lidí a přibývá jich rychlostí sto za rok. Na královéhradeckém magistrátě je evidováno 1336 lidí.

Nedozvědí se o nové obsílce

Zhruba polovina z těchto počtů jsou bezdomovci, polovina právě dlužníci. „Tito lidé ale mají tu smůlu, že se mnohdy nedozvědí o nějaké nové obsílce, a pak jim jen skáčou dluhy. Písemnost je dnes pokládána za doručenou desátým dnem od uložení na poště. Adresát by pak musel prokázat, že si ji nemohl vyzvednout z objektivních důvodů,“ řekl Leoš Staněk ze správního odboru pardubického magistrátu.

Vedle bezdomovců a dlužníků jsou na radnicích hlášeni také lidé, kteří například prodali byt a předali novým majitelům, ale ještě nevyřídili všechny náležitosti ke svému novému bydlišti. Nebo lidé žijící po podnájmech, kteří se ale potřebují v daném městě hlásit, aby mohli dát dítě do školky. Automaticky sem spadají děti cizinců či vězni. A také temná kolonka především mladých průšvihářů či feťáků, které jejich rodiče odhlásili z domova ze strachu o vlastní střechu nad hlavou.

Kamil Dubský