VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé si místo za katedrou vyměnili s žáky

Velké Poříčí - K svátku Dne učitelů dostali žáci z místní základní školy příležitost vyzkoušet si, jaké to je stát za učitelskou katedrou a nebo řídit chod školy. Jednodenní zkušenost ukázala, že to není tak jednoduché.

1.4.2014
SDÍLEJ:

ŠKOLÁCI POCHOPILI, že stát za katedrou zas není tak jednoduché, jak si mysleli. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

„Sedět na pozici ředitele bylo dost těžké, ale zvládl jsem to. Určitě bych nechtěl být ředitelem na žádné škole, nebavilo by mně to, je to strašná nuda a nezáživné papírování. Sedět celý den za stolem a hrabat se v nesmyslných papírech, tak to není nic pro mně," zhodnotil pozici ředitele školy Šimon Mach.

Zjistili, že učit není jednoduché

Všichni školáci, kteří si vyzkoušeli roli učitelů, byli spokojení a snažili se svou roli zvládnout s plným nasazením. Na konci vyučování si ale oddechli a do učitelské profese se nikdo z nich nepohrne.

Na jejich výkony dohlíželi inspektoři, kterými byli rovněž žáci školy, a jejich snahu hodnotili.

„Bylo zajímavé sledovat, jak se s tím někteří poprali. Většina to ale zvládala. Našli se ale výjimky, kde to byla docela katastrofa. Děti nové kantory poslouchaly, ale zase byly extrémy, že si vyučující nedovedli zjednat pořádek, vůbec s nimi nemluvili a děti jim potom lezly po lavicích a dělaly si, co chtěly. Ale jinak to bylo dobrý a užili jsme si to," shrnuli výkony alternativních učitelů Tomáš Horáček, Jakub Slezák a Jan Hubka, kteří zastávali roli inspektorů.

Jak se ke své nové roli stavěli „jednodenní" učitelé, namátkově kontrolovalo i vedení školy. „Škola pořádá každoročně ke Dni učitelů a výročí J.A.Komenského projektový den „Škola naruby". To učitelé přenechají výuku žákům, aby si také vyzkoušeli, co taková práce s dětmi obnáší. Žáci z osmé třídy se postavili za učitelské katedry a předváděli, jak si představují výuku podle sebe," popsala akci zástupkyně ředitele Jana Vitverová.

Cílem je, aby se školáci naučili vystoupit před dětmi, komunikovali s nimi a dokázali si získat autoritu a pozornost. Devátá třída dělala kontrolní orgán, inspektory a vedení školy. Jejich úkolem bylo spravedlivě ohodnotit jednotlivé přístupy k žákům. „Průběžně jsme na výuku dohlíželi také my, ale hodnocení je těžké. Úspěchy byly střídavé. Někdo se snažil, ale nebylo to ono, jiný měl naopak přirozenou autoritu a šlo mu to samo. Takový žák už to má v sobě," poznamenala zástupkyně a dodala: „Jsme rádi, že si to vyzkoušeli. Poznali, co to obnáší zvládnout plnou třídu neposedných dětí."

Všichni školáci byli spokojeni a líbilo se jim to. I přesto se žádný zájemce, který by chtěl dělat učitele, nenašel. „Doufáme, že to ale po prožitých zkušenostech pochopí a naši práci ocení a možná se budou snažit být i hodnější," přála by si Jana Vitverová.

Svátek si užili i učitelé

Před obědem se ještě všichni sešli na chodbě školy, kde se konalo vyhodnocení celého dne. To dopadlo dobře a nikdo v roli učitele úplně nezklamal, i když mu to třeba nešlo podle jeho představ.

Školáci ukázali, že nezapomněli ani na své učitele a k jejich svátku jim předali alespoň květinu.

Autor: Jiří Mach

1.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení