VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zamyšlení Petra Staňka: "Je po volbách?"

Náchodsko - Je po volbách. Někdo očekával, že přinesou změny a jiní, z opačného důvodu, k volebním urnám nešli. Nerozhoduje však počet voličů. Klíčovou roli v příběhu naší společnosti, v jejím každodenním fungování, hraje jiná otázka: Kolik z nás vůbec ví, co pojem „volič“ obnáší v občanské společnosti?

4.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Pavlík

Všechny příznaky totiž ukazují, že povahové rysy našeho demokratického mechanismu odpovídají způsobu myšlení, čili přístupu, který zde panoval před rokem 89. Z toho sama vyplyne zcela zásadní otázka této krátké úvahy: Jak asi mohou fungovat „nová“, úplně opačná pravidla, když jsou naplňována ve starém duchu – stejným typem lidí? Odpověď můžeme nalézt na každém kroku a nakonec i vyjádřenou čísly. Není však cílem rozebírat hospodaření námi pověřených správců a není také záměrem rozebírat danou pravdu, že jen hlupák nechá drancovat své hospodářství. Tak to prostě je a s tím se musí poprat každý sám…

Smyslem této úvahy je ukázat směrem, od kterého jsme usilovně (ale pokud možno nenápadně) odváděni. Jde totiž o pozornost směrem k samotnému „poli působnosti“. Když srovnáme usilovnost politikova snažení („Máme mandát na čtyři roky, tak nás nechte v klidu pracovat“) a výsledky jeho hospodaření, není třeba dalších argumentů: Logická odpověď je jediná…

Není třeba ptát se, proč politikové poukazují dokola na obecné nešvary, když jsou přece „obecné“ a tudíž všem známé. Není třeba ptát se, proč se naši správcové tak vehementně snaží odvádět pozornost od jádra věci – od vlastního prostoru, ve kterém se nepravosti odehrávají (Jakou formou – to je už jiný příběh.)

Měli bychom si uvědomit, že nelze očekávat změny (vylepšení) jen z té skutečnosti, že „byly volby“. Těmi nic nekončí, ale naopak může začít; změna je totiž až výsledkem něčeho konkrétního – nějaké aktivity. Může občan očekávat, že k nějakým očistám bude docházet dle tradice – shora dolů? Může, ale možná v socialismu… V demokracii platí opačné principy – odspodu nahoru. Proto je starost o komunální politiky jen a pouze v našich rukách – jejich každodenní setrvání je v moci voličů a ne tak, jak se nám snaží namluvit svým heslem „máme mandát na čtyři roky“. Klasik by dodal: „To by se jim tak líbilo!“

Netřeba dlouze rozvádět, co se nelíbí neslušným politikům; na podzim budeme mít další, podstatně větší možnost ovlivnit chod věcí – budou volby komunální… Je tedy nejvyšší čas začít se zajímat o konkrétní výsledky našich zástupců pro veřejné blaho, tj. pro blaho většiny. Je nejvyšší čas nechat si předložit účty, abychom byli schopni za několik měsíců správně rozumět interpretaci od našich odpovědných „manažerů“. Je totiž krátce před volbami…

(Petr Staněk)

4.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení