Tento závod je mladším sourozencem Modré stuhy Města Náchoda pro plavecké oddíly, jehož 21. ročník proběhl dva týdny před tímto závodem.

Na úvod závodníky přivítala Poslankyně parlamentu ČR, Zdeňka Horníková. Její nadační fond dlouhodobě sponzorsky podporuje tuto soutěž a letos přispěl hodnotným věcným darem Cestě Nové Město nad Metují. Generálním partnerem soutěže se stala Společnost Duha Trutnov, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou, která prostřednictvím svého prezidenta, Zdenka Poula následně podpořila finančním darem Denní stacionář Trutnov.

Plavaly se celkem tři disciplíny na shodné trati 50 metrů – volný způsob, znak a na závěr prsa. Hlavním závodem byl Dvojboj o modrou stuhu vypsaný společně pro disciplíny znak a volný způsob, kde rozhodoval součet bodů za jednotlivá umístění na obou tratích. Nejúspěšnější byl stacionář Trutnov, kam putuje celá polovina ze šesti medailí za dvojboj. Pavel Radko obhájil loňské vítězství v kategorii mužů před Alešem Smolou z NONY a Martinem Bílkem z Vánku Nové Město.

V dvojboji žen a žaček po vítězství na 50 VZ i na 50 znak slavila celkové prvenství opět po roce Kamila Gilarová z ÚSP Hajnice. Na dalších místech skončily trutnovské plavkyně – Kateřina Doležalová a Lucie Tlachačová. Čtvrtá celkově a druhá na 50 m volný způsob skončily 16letá žákyně Tereza Prchalová z klubu Vánek Nové Město. Ta zároveň byla také oceněna jako nejmladší zúčastněná závodnice.

V prsařském závodě se nejvíce dařilo Davidu Bimanovi z Markoušovic, který přeplaval Martina Bílka i třetího v pořadí – Petra Mádle z Hajnice. Kamila Gilarová potvrdila svou suverenitu i na trati 50 prsa, kde vyhrála s velkým náskokem před trutnovskými plavkyněmi Kateřinou Pilařovou a Julií Krouzovou.

Opět jsme tak měli vzácnou možnost obdivovat upřímný a kamarádský svět zdravotně a mentálně postižených a zatleskat obrovskému sportovnímu úsilí všech závodníků. Mnoho z rozhodčích a organizátorů si muselo připustit, že se neumí tak radostně těšit i z malých úspěchů, i když je osud obdařil lepším zdravotním stavem. (pj)