VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Broumově si voliči řekli o změnu v čele radnice

Broumov –Je sobota, minutu po osmé hodině. Přicházím před těžké dveře, které hájí vstup do Staré radnice na broumovském náměstí. Za dveřmi, které se přede mnou sami otevírají, sídlí peněžní ústav a v patře výstavní síň, která se vždy v období voleb promění na volební okrsek.

17.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Stoupám po schodech a slyším hlasy členů volební komise. Většina z nich si v kuchyňce připravuje raní kávu. Vcházím do volební místnosti v okamžiku, kdy Alena Opatrná protrhává „pečeť“, kterou byl kvůli zabezpečení přes noc přelepen vhazovací otvor do volební urny. „Dneska jste první,“ usmívá se. „Doufám, že ne poslední,“ myslím si v duchu a podávám ji občanský průkaz.

Než si zkontroluje, jestli opravdu patřím do tohoto okrsku, letmý pohled na archy se stovkami jmen voličů mi stačí k tomu, abych si udělal obrázek o tom, že o komunální volby v tomto okrsku v pátek žádný extra velký zájem nebyl. „Evidujeme celkem 530 voličů a v pátek ve 22 hodin, kdy se volební místnost zavírala, tak mělo odvoleno 126 lidí,“ potvrzuje mi Alena Opatrná můj odhad. Během pátku v tomto okrsku volilo necelých 24% oprávněných voličů. Upřímně řečeno čekal jsem při komunálních volbách vyšší číslo…

Dostávám obálku i hlasovací lístek a odcházím „za plentu“. Křížkem označím ty, které považuji pro své město za nejlepší volbu z nabízených možností a obálku vhodím do urny.

Stejně jako v mnoha jiných okrscích byl i zde nejvyšší nápor voličů hned v pátek odpoledne jakmile se volební místnost otevřela. „S přibývajícím časem to ale ubývalo a ubývalo,“ nemohla si nevšimnout klesající tendence. „Podle mě to bude ještě více klesat – sobota je vždycky slabší. Nehledě na to, že není hezký počasí, takže asi moc lidí nepřijde. Trošku mě to zklamalo,“ přiznává členka volební komise. Když se loučím přichází další dva voliči. Tak snad jich bude ještě hodně…

V Broumově má zajištění probíhajících komunálních voleb na starosti Dana Hejnišová, která pochopitelně sledovala volební účast od páteční 14 hodiny. „Kolem 16 hodiny v pátek byla volební účast 17,6%. O půl desáté večer to bylo kolem 24 %. Zatím to je docela zklamání,“ potvrzuje nám názor těch, kteří se kolem voleb pohybují.

Noc z pátku na sobotu proběhla klidně. Nikde žádný konflikt městští strážníci nebo muži zákona z Policie ČR řešili. Ale přece jen… Policisté museli asistovat u jedné závady, která se vyskytla po pátečním uzavření volebních místností: „Po 22 hodině se vypojila elektronika u vstupních dveří do Staré radnice. Když členové volební komise odcházeli, tak dveře zůstaly otevřené a nedaly se zavřít. Nakonec se to ale podařilo vyřešit,“ ujistila nás Dana Hejnišová, která před volbami odhadovala volební účast kolem 40% – páteční počty a průběh sobotního dopoledne, ale naznačuje, že tato meta zůstane nepokořena.

Je sobota 14 hodin a volební místnosti se uzavírají. Nakonec se přeci jen voliči v sobotním uplakaném dni rozhodli využít šance, která se jim jednou za čtyři roky naskytne a k volbám jich přišlo 43,24 %. Jen pro zajímavost – o čtyři roky dříve to bylo méně – 41,89 %.

Ti voliči, kteří v Broumově k volebním urnám dorazili dali srozumitelně najevo, že chtějí v čele radnice personální změnu. Je to patrné z následujících údajů: Současná starostka Libuše Růčková totiž při posledních volbách v roce 2006 získala 852 hlasů, což bylo nejvíce ze všech kandidátů. Nyní v pátek a v sobotu ale nasbírala od voličů „jen“ 543 hlasů a v pořadí úspěšnosti jí přeskočilo celkem 11 Broumováků zvolených do nově se rodícího zastupitelstva.

Absolutně nejvíce hlasů získal lídr KDU–ČSL Jiří Ringel (855), jenž byl jediným, kdo se přehoupl přes osmi stovkovou hranici. Nohy mu nepodtrhl ani anonymní leták, jenž se těsně před volbami objevil v poštovních schránkách broumovských voličů, který „podpásově“ útočil jak na Jiřího Ringela, tak i na vedoucího strážníka městské policie Kamila Slezáka (541 hlasů, TOP 09).

Autor: Jiří Špreňar

17.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení