VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hronově byli vůbec první pionýři fotografie v celém širém okolí

Hronov - Sešli jsme se na výstavě fotografií hronovského Fotoklubu. Co říci v předvečer významného výročí tohoto společenství, devadesátých narozenin?

23.11.2012
SDÍLEJ:

Výstava členů hronovského fotoklubu.Foto: Jiří Mach

Psal se rok 1923 a v Hronově byli první pionýři fotografie v širokým okolí. V hronovské tiskárně se tiskl Fotografický obzor, a to zase iniciovalo skupinu amatérů z pražské Nekázanky zajet se podívat do Jiráskova kraje. Protože ti hronovští nahlíželi do obzorů, tak se s těmi Pražáky sešli… a to bylo nastartování a nezůstalo u jediného setkání.

Rozrostla se členská základna, v roce 1927 se hronovští představují první výstavou, následuje zařazení do pražského mapového okruhu. Fotoklub Hronov svým zařazením je nejstarší v širém okolí a rovněž ve východních Čechách. Prvorepubliková činnost byla velmi aktivní až do roku 1949, kdy ve větších hronovských závodech byly tehdejšími ROH založeny fotokroužky. Jejich činnost byla převážně orientovaná v dobře vybavených komorách pořizováním rodinných snímků. Nejsou doložené aktivity v soutěžích apod. Tyto kroužky postupem času vyšuměly.

V roce 1978 jsem byl požádán závodním klubem Máj, abych v Hronově oslovil fotografy, zda by byl zájem pod tímto zařízením sdružovat se s fotografickou činností. Po devětadvaceti letech, 19. října 1978, se časem do opět se scházející party nadšenců fotografie Rejtar, Pfaiffer, Němeček, Notek, Gluck, Hofman, Lyer, Kricnar, Karásek, Khol, Šipl, Seifert, Zima přidávali další. Nelze opomenout porodníka Kolmana a druhým restaurátorem byla a stále je ředitelka paní Kollertová. Třicet čtyři navazujících let na uvedenou historii, byla léta velmi i méně úspěšná. Fotoklub byl dvojnásobným vítězem RMO a držel se většinou na čelných místech. Byl pořadatelem setkání se švestkovým ustalovačem a fotosejšnů. Přes pět set lidí prošlo těmito setkáními, Fotoklub se prezentuje na výstavách a nadále v RMO.

Vážení přátelé, pokládám za nutné u příležitosti naší členské výstavy připomenout coby terapií, že Fotoklub Hronov byl pojmem, že si zaslouží, aby konkuroval ve své tvorbě i činnosti. Přál bych mu dobrou a kamarádskou atmosféru a dobré světlo do budoucích fotografií.

Pavel Rejtar, bývalý dlouholetý předseda hronovského Fotoklubu, 15. listopadu 2012

Autor: Redakce

23.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení