VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hronově si připoměli 17. listopad

Hronov – V deštivém podvečeru, den před výročím listopadových událostí v roce 1989 se v Hronově na náměstí u památníku „Obětem komunismu“ konal vzpomínkový akt, který měl připomenout oběti perzekucí a 41 let nesvobody, kterou přinesl komunistický režim.

18.11.2010
SDÍLEJ:

V Hronově si připomenuli sametové výročí.Foto: Jiří Mach

Přítomné přivítal zastupitel a bývalý místostarosta města Antonín Hurdálek, který po státní hymně jejichž tóny zazněla na úvod, připomenul roky totalitního režimu při kterém měli lidé omezenou možnost žít dle vlastních představ.

„Jako příklad lze uvést velmi omezenou možnost cestování do zahraničí, problém se zakoupením běžných spotřebních věcí – na které se stály fronty a pro uplatnění v zaměstnání hrálo největší roli členství v KSČ, nikoli vzdělání a schopnosti. Za velkou chybu považuji, že nebyla zrušena komunistická strana – co je nám platné , že máme v parlamentu desku s nápisem – komunismus je odsouzeníhodný a nelidský,“ pronesl k přítomným Antonín Hurdálek, kterého zaráží, že media jsou plná kritiky pravicového extremismu, zatímco levicoví radikálové stojí mimo zájem periodik.

„V poslední době si kladu otázku, co by řekli současnému dění, jako je korupční prostředí, podvody, obohacování politiků a další nešvary, všichni ti stateční lidé, kteří se postavili fašismu a poté i komunismu a už nejsou mezi námi,“ zabrousil kritikou na nynější politickou scénu.

V Hronově si připomenuli sametové výročí

„Za tento úpadek morálky, za okrádání státu a tedy všech poctivých lidí zajisté nebojovali na frontách II. světové války, netrpěli v nacistických a komunistických žalářích, za takovýto obraz společnosti nesnášeli perzekuci a diskriminaci. Jsem přesvědčen, že pojmy jako poctivost, čestné jednání, ochota pomoci druhým stále nejsou překonané ani naivní. Demokracie a lidská svoboda jsou křehké dary, buďme proto ostražití a nebojme se vystoupit proti jakémukoliv bezpráví, i když nám to nepřinese dividendy či jiné finanční bonusy nebo společenský vzestup. V tom ať nám jsou příkladem a vzorem všichni, kterých zde v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii vzpomínáme,“ promluvil k přítomným Antonín Hurdálek. Na uctění památky všech, kteří v období totalitního vládnutí komunistů trpěli, byly k památníku položeny květiny (na snímku). Za město Hronov položila květiny starostka Hana Nedvědová a za KDU-ČSL Bohuslav Jandáček. Potom ještě řada účastníků pietního aktu zapálila u památníku svíčku, jako vzpomínku na ty, kteří proti totalitnímu komunistickému vládnutí bojovali, ale jejího pádu a svobody se již nedožili. (Jiří Mach)

18.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil. Ne všichni si však nebezpečí uvědomují.
9

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení