VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hustířanech světili zvoničku a pohovořili o jejím významu v českých zemích

Hustířany /FOTO/ - Nedaleko velichovských lázní leží malebná vesnička Hustířany, kde v sobotu oslavili posvícení a také 660 let od první písemné zmínky o obci. Při této příležitosti královédvorský kněz a děkan Jan Czekała vysvětil novou dřevěnou zvoničku, jež na jednom z kopcovitých okrajů vísky stojí od loňského prosince.

3.9.2015
SDÍLEJ:

Královédvorský kněz a děkan Jan Czekała vysvětil novou dřevěnou zvoničku, jež na jednom z kopcovitých okrajů vísky stojí od loňského prosince.Foto: Bronislav Jaroš

Jen pár metrů od ní kdysi stával podobný dřevěný kůl se zvonem a stříškou, avšak zvon za 2. světové války musel posloužit válečným účelům a dřevěnou konstrukci místní strhli v 60. letech pro její chatrný stav. Podobné zvoničky bývaly dříve k vidění takřka v každé vesnici a spolutvořily tak tradiční ráz českého venkova. Dnes se opět v hojné míře obnovují či rekonstruují, obvykle za podpory dotačního programu obnovy sakrálních staveb. K čemu ale vlastně sloužily?

„Je třeba rozlišovat zvonice a zvoničky. Zatímco zvonice jsou součástí církevní stavby, zvonička stojí samostatně a slouží pouze k zavěšení zvonu. Pověřená osoba, vartýř, zvoněním varoval obyvatelstvo před šířícím se požárem. Některé obce využívaly pro ten účel kostelní zvony, jiné zřídily speciální zvoničky," vysvětlil na úvod vysvěcování organizátor akce a starosta místních hasičů Vladimír Jaroš. Povinnost obcí mít zvon pro tyto účely byl dán ohňovým patentem Marie Terezie z roku 1751, kterým panovnice reagovala na řadu velkých požárů v tehdejším Rakousko-Uhersku. Nikdo však prý zpočátku nestanovil, jak má vlastně zvonička vypadat, a proto bylo k vidění mnoho různorodých provedení. Někdy představitelé obcí pouze zavěsili zvon v koruně stromu.

„V případě takového neštěstí už ale dnes nikdo nebude zvonit zvonem. Každý hasič má v kapse mobil, který zazvoní, a tak se takový hasič hned dozví, co se kde děje a co je třeba udělat," pobavil početnou skupinu přihlížejících návštěvníků kněz Jan Czekała, načež zvoničku posvětil a navrhnul v jejím stínu příští rok uspořádat májovou pobožnost.

Oslavy první písemné zmínky se poté přesunuly opodál.

Hustířany nejsou nijak rozlehlou obcí a žije zde kolem 170 obyvatel. Jméno obce je však poměrně slavné, neboť své kořeny tady měly významné šlechtické rody. Zárubové, Chvalkovští, Rodovští či Bukovští z Hustířan jistě nejsou historikům neznámí.

„Pánové z Hustířan byli sice významní, ale až v době, kdy s Hustířanami neměli nic společného. Své zdejší majetky prodali pánům z Lipé už před rokem 1540, zmohli se až později, poté, co se rozvětvili do oněch čtyř rodů," vysvětlil místní amatérský historik Jaroslav Dvořák, jenž shromáždil o dějinách obce velké množství informací a při sobotní oslavě uspořádal výstavu v hustířanské hospůdce.

První písemná zmínka o obci pak pochází z roku 1355. „Je to Libri Confirmationum, stvrzovací dokument o kněžích v nějakém kostele. Ten náš dokument je první písemnou zmínkou i pro Vrchovnici či Žíželeves," doplnil Dvořák, jenž se prý nejprve zabýval historií své rodiny, až postupně začal sbírat informace o oblasti, odkud pochází. „Starší historické prameny ale bohužel nejsou, neboť je zničil požár," dodal. Letopočet založení vesnice tak patrně zůstane tajemstvím. Oblast však lidé osídlili již před dávnými věky, vykopávky se datují až do dob neolitu.

BRONISLAV JAROŠ

Autor: Redakce

3.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

Náchodsko - Fotbalový Jopeco Okresní přebor mužů má za sebou úvodní mistrovské kolo.

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v srpnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení