VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve špitále už startuje výstavba

Náchod - Prvního dubnového dne v dolním areálu nemocnice v Náchodě konečně začaly přípravné stavební práce pro následnou velkou výstavbu nového centrálního pavilonu a dalších objektů. O stavbě nových nemocničních pavilonů v Náchodě se několik let jen hovořilo. Pacienti i zdravotníci už na lepší prostředí a komfort léčby netrpělivě čekají.

2.4.2014
SDÍLEJ:

Nemocnice v Náchodě.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Během zahájené takzvané nulté etapy se zrekonstruují staré inženýrské sítě, neboť stávající jsou zastaralé a ohrožují chod špitálu, a připraví se zázemí pro samotnou hlavní velkou výstavbu. Do podzimu se v areálu vybuduje páteřní komunikace, počítá se také se stavbou nových vjezdů. Nad jedním z pavilonů pak vznikne parkoviště s osmdesáti místy. Parkování je totiž problémem už nyní a během výstavby bude ještě větším.

„Pochopitelně s výstavbou ubudou parkovací místa, to samozřejmě je komplikace, o které víme," dodal ředitel nemocnice Miroslav Vávra. Stavba bude probíhat za plného provozu, navíc se bude zasahovat do inženýrských sítí, takže při tom se může ledacos přihodit, proto nelze vyloučit komplikace. Uzavírání oddělení či omezení provozu nemocnice ale v plánu není.

„Je celkem reálný předpoklad, že nějaké komplikace budou. Čekat, že se to obejde bez komplikací, by bylo iluzorní, ale doufáme a snaha je, aby jich bylo co nejméně. Doufám, že spolupráce se stavební firmou bude odpovídat tomu, že se pohybují na území nemocnice, kde je velká frekvence jednak pacientů a jednak návštěvníků," dodal ředitel Vávra.

Během současných stavebních prací se má z areálu odvést na šest set nákladních aut plných zeminy. Kdyby měla projíždět městem, způsobí to kolaps, už nyní jsou kvůli úpravám křižovatky u Itálie občasné kolony. Navíc město chystá opravy mostů a dalších komunikací.

Situace s odvozem zeminy se však řešila tak, že by automobily měly směřovat od nemocnice mimo město, ne tedy směrem k hlavnímu tahu.

„Doprava v Náchodě už je nyní během opravy kruhové křižovatky u Itálie velmi složitá a snažili jsme se vše koordinovat tak, aby ji to ještě více nezatěžovalo," uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Staveniště pro přípravnou etapu už je nyní předané a dneškem oficiálně začínají stavební práce. Královéhradecký kraj, kterému nemocnice patří, zaplatí nyní za nultou etapu 35,8 milionů korun bez DPH. Práce by měly skončit letos na podzim. Pak se bude čekat na stavbu nového centrálního a dalších přiléhajících pavilonů.

První etapa se však stále připravuje a už poněkolikáté nabírá zdržení. Kraj teprve dokončuje dokumentaci a až závěrem letošního roku by mělo být vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavby. Už jednou bylo výběrové řízení těsně před výběrem firmy zrušeno.

„Střízlivým odhadem mohu říci, že bychom mohli začít stavět příští rok touto dobou," tvrdí královéhradecký hejtman Lubomír Franc. V první etapě má vzniknout hlavní pavilon s novými operačními sály, na které budou navazovat lůžkové části.

Autor: Pavel Bednář

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení