VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věž zámku si vezmou do parády

Náchod - Už více než rok zakrývá velkou věž náchodského zámku modrá plachta a pod ní lešení. Generální oprava za zhruba osm milionů korun měla původně začít už vloni v létě. Kvůli průtahům v rámci výběrových řízení se termín hlavních stavebních prací posunul až na letošní první dubnový den. Hotovo by mělo být do konce října.

9.3.2014
SDÍLEJ:

Oprava věže náchodského zámku.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

V průběhu loňského roku došlo nejen k výběru projektanta, ale také ke zdokumentování stavu věže, zpracování projektu či k výběru dodavatele stavby. „Soutěže byly dokončovány těsně před zimou. Stanovit tak přesný termín vůči nepředvídatelným klimatickým podmínkám bylo problematické. Nicméně v současné fázi již dokončení generální opravy hlavní věže nic nebrání a probíhá fáze přípravy stavebních prací," informoval Jiří Svoboda z Územní památkové správy na Sychrově.

Postavit lešení s předstihem před zahájením prací bylo podle Jiřího Svobody nutné. „Horolezecky by to nešlo. Restaurátoři a projektanti potřebovali odhadnout rozsah všech prací," vysvětlil.

A jaké opravy věž čekají? Porušené jsou klenby ochozu, obvodové zdivo, krov báně i pod lucernou a stropní konstrukce. „Nejvíce porušenou částí jsou zazděná zhlaví vazných trámů a krátčat včetně pozednice a dolních spojů vzpěr. Zde došlo k hloubkovému porušení dřeva hnilobou. Konstrukce krovu však byla zazděním přikotvena ke zdivu a kotvy jsou jen pojistným kotvením. Do krovu místy drobně zatéká, plechová krytina je dožilá, na více místech téměř prorezlá. Případné porušení vrcholových partií je nutné ověřit po zpřístupnění," popsal Svoboda.

Stropní konstrukce jsou podle Jiřího Svobody místy napadené v zazděných zhlavích. Krajní trámy stropu nad místností jsou poddimenzované, dochází k nadměrným průhybům. Podél stěn chybí výměny pro ukončení podlah. Stropní trámy nad místností jsou napadeny hnilobou, konstrukce má provizorní charakter a neplní svou funkci.

„Na základě všech zjištěných poruch bude přistoupeno k jejich odstranění a změně statického působení věže, na základě změny geometrie a kotvení krovu báně," dodal Svoboda.

Lešení na zámecké věži by mělo být využito dle plánu nejdéle do 22. srpna. Po jeho sundání dojde ještě k dalším dokončovacím opravám, a to například k obnovení původní podlahy ochozu, omítek či kamenných prvků. Do konce října by tedy mělo být vše hotové.

Všechny opravy se uskuteční za plného provozu zámku a návštěvníci se prý nemusejí obávat, že by se jich opravy na hlavní věži měly nějak dotknout. Věž bude přístupná jako v minulosti, a to po úroveň ochozu.

„Státní zámek bude při této stavební akci otevřen pro veřejnost. Návštěvníci budou moci obdivovat práci restaurátorů, tesařů, pokrývačů a mnoha dalších řemesel právě při této generální opravě," uvedl kastelán náchodského zámku Jiří Růžička.

Náchodský zámek se veřejnosti otevře už o posledním březnovém víkendu. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční 5. dubna, kdy návštěvníkům své honosné sídlo představí sám kníže Ottavio Piccolomini v prohlídkách Piccolominské expozice.

Oprava věže náchodského zámku.

Autor: Regina Hellová

9.3.2014
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení