VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Petr Uzel na radnici!

Broumov /AKTUALIZOVÁNO/ - Nečekaně klidný a překvapivě rychlý průběh měla středeční (10. prosince) volba nového místostarosty města.

10.12.2008 5
SDÍLEJ:

"Já mám před svým prahem zameteno", jakoby naznačoval Petr Uzel, že jeho svědomí je čisté . Spojitost své osoby s důvěrníkem Neptunem považuje za pomluvu a účelové osočování před dnešní volbou místostarosty, kde by měl nahradit Lubomíra France.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Nyní už bývalý místostarosta Lubomír Franc, který byl v podzimních krajských volbách zvolen hejtmanem, oznámil 20. listopadu, že se k 10. prosinci vzdává funkce místostarosty Broumova. „Měli bychom při volbě mého nástupce zachovat koaliční dohodu, která by odrážela výsledek komunálních voleb přede dvěma lety,“ vysvětlil Lubomír Franc, proč navrhnul místo sebe právě předsedu MO ČSSD Petra Uzla. „Zároveň hodlám kandidovat na funkci radního. Chtěl bych zkusit zvládnout být účasten jednání městské rady minimálně jednou za 14 dní. Hodlám se podílet na realizaci projektů, které už jsou rozjeté. Chtěl bych být nápomocen především při zajišťování prostředků pro projekty a pro Broumov,“ ujišťoval zastupitele krajský hejtman.

Zároveň ale zastupitelé v jeho proslovu nemohli přeslechnout skoro až zlověstně znějící upozornění, že pokud nebude zvolen jím navrhovaný Petr Uzel místostarostou, tak skutečnost, že hejtmanem je právě Broumovák, žádné výhody městu nepřinese… Prostě buď a nebo!
V začínající diskusi vyzval zastupitel Milan Mikloš kandidáta na místostarostu, aby se v krátkosti představil a vyjmenoval priority, o jejichž naplnění by se chtěl přičinit. „Prioritu má čistička a do konce volebního období chceme rozjet výstavbu bazénu,“ tichým hlasem Petr Uzel prakticky zopakoval, co už zastupitelům v úvodu jednání shrnula starostka, když bilancovala dvouletou spolupráci s Lubomírem Francem. Zmínil mezi prioritami také intenzifikaci tepelného hospodářství města a hřiště pro školy.

„Stejně jako po volbách před dvěma roky bylo obsazení radnice politickým rozhodnutím, tak tomu je tak i nyní,“ nechal se slyšet druhý a poslední diskutující Jiří Ringel, který spolu s Arnoldem Vodochodským, Šárkou Rambouskovou a Josefem Grunerem mladším tvořil kvarteto těch, co byli proti. Hlasování se zdrželi rovněž čtyři zastupitelé: Bohumil Kleprlík, Milan Mikloš, Jaroslav Žid a Jiří Veselý. Zbývajících 14 hlasovalo pro novopečeného místostarostu Petra Uzla.

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK:

VIDEO: Kandidát na místostarostu: "Nejsem důvěrník Neptun"

„Všichni nelhostejní - přijďte ve středu v 16.00 na zastupitelstvo vyjádřit nesouhlas s připravovanou volbou místostarosty!“ Touto větou začala na konci listopadu na webových stránkách města v Broumovském diskusním fóru debata k dnešní volbě místostarosty, kde je v pozici hlavního kandidáta Petr Uzel (65).

„Ano, já budu navrhovat za ČSSD Petra Uzla,“ potvrdil nám nový Královéhradecký hejtman Lubomír Franc, který právě díky svému zvolení do nejvyšší funkce v kraji opouští post broumovského místostarosty, který zastával od komunálních voleb v roce 2006.
A právě okolo někdejšího ředitele Dětského domova v Broumově Petra Uzla se rozpoutala diskuse ohledně spojení jeho jména s tzv. Cibulkovými seznamy. V nich je totiž jméno Petr Uzel vedeno pod krycím jménem Neptun v kategorii spolupráce „důvěrník“, v evidující správě StB Hradec Králové.

„Nikdy jsem nebyl v žádném seznamu spolupracovníků StB – je to jenom shoda jmen,“ tvrdí kandidát na post broumovského místostarosty, který si myslí, že toto téma bylo na internetové stránky Broumovského diskusního fora dáno účelově, aby to poškodilo jeho jméno před dnešní případnou volbou místostarosty.

I když to možná na první pohled nevypadá, příjmení Uzel není v českých luzích a hájích příliš běžné. Například v telefonním seznamu pro Královéhradecký kraj je jediný Petr Uzel: právě kandidát na místostarostu.

Zajímavé to je i s datem narození: u „důvěrníka Neptuna“ je v Cibulkových seznamech uvedeno 27. 6. 1943, zatímco kandidát na místostarostu Petr Uzel se narodil 21. 6. 1943… „Nikdy jsem nebyl členem komunistické strany, ani nikdy za mnou nikdo nepřišel a neoslovil mě, abych byl byl pomocník ve službách státní bezpečnosti,“ tvrdí Petr Uzel, že má svědomí čisté.

Na skutečnost, že je jeho osoba dávána do souvislosti s Cibulkovými seznamy, reagoval Petr Uzel zveřejněním lustračního osvědčení podepsaným tehdejším ministrem vnitra Janem Rumlem. To bylo vystaveno v roce 1996 a mělo sloužit jako osvědčení pro možný výkon některých funkcí ve státních orgánech. Jak dále Petr Uzel uvedl pro Deník, musel toto osvědčení mít, když kandidoval za ČSSD v komunálních volbách v roce 1998 do městského zastupitelstva. Tehdy ještě do zastupitelstva zvolen nebyl a umístil se pod „stupni vítězů“ jako třetí náhradník. O čtyři roky později skončil rovněž mezi předně postavenými náhradníky a do 23členného zastupitelstva se dostal po odstoupení Petra Kučery, jehož místo zaujal.

Jak dnešní volba místostarosty na veřejném zasedání od 16 hodin dopadne nechce hejtmanův favorit předjímat. „Záleží to na zastupitelstvu, jak se rozhodne. Těžko říct jaké mám šance. Kampaň, která byla proti mně vedena třeba ovlivnila rozhodnutí některých zastupitelů…“ netroufá si odhadnout své vyhlídky na to, že se stane novým broumovským místostarostou.

Autor: Jiří Špreňar

10.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Ilustrační fotografie.

Hřiby jako za Mrazíka. Celý region má houbovou sezonu

Právě jsme se narodili - září 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v září roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Smolnou porážku napravily pohodovým vítězstvím

Nové Město nad Metují – Třetí domácí zápas sehrály prvoligové národní házenkářky doma proti družstvu TJ Přeštice, které skončilo v loňském ročníku druhé. Ve svém čtvrtém domácím utkání pak krčínské ženy přivítaly severočeský Žatec.

Vesna couvá. Chce jednat o platech

Východní Čechy - Mzdy na hranici bídy možná skončí. Firma otočila a chce jednat o kolektivní smlouvě.

Dvanáct let vězení za vražedný útok na postiženého bratra

Královéhradecko - Muž z Rychnovska, který letos v březnu málem spáchal bratrovraždu, půjde na 12 let do vězení. Ve středu o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení