VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Zjistí ombudsman, kdo má pravdu?

Náchodsko - Vmateriálu nazvaném (skoro až filmově) „Sedm polopravd ing. Pejskara“ se na včerejším setkání se zástupci medií snažil předseda okresního Sdružení praktických lékařů vNáchodě Jan Bělobrádek rozporovat stížnost ředitele Úřadu Práce vNáchodě Michala Pejskara, který si chce posvítit na oprávněnost praktických lékařů při udělování neschopenek.

12.11.2008
SDÍLEJ:

Ze schůze pro média ohledně sporu mezi praktickými lékaři a ředitelem Úřadu práce v Náchodě.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Neschopenka „na požádání“?

Ředitel náchodského Úřadu práce si před pěti měsíci stěžoval na Ministerstvo práce a sociálních věcí na dlouhodobé problémy s jednáním a přístupem některých praktických lékařů z Náchodska. Ti podle názoru vyplívajícího z dostupných a přiložených dokladů, vystavují pracovní neschopnosti, zdravotní omezení a výměnné listy tak říkajíc „na požádání“ nezaměstnaných z evidence úřadu práce. „Tímto svým jednáním maří aktivity zaměstnanců úřadu práce o uplatnění uchazečů, v mnohých případech dokonce omlouvají neplnění povinností uchazečů o zaměstnání, které vyplývají ze zákona o zaměstnanosti,“ vadí Michalu Pejskarovi, který ministerstvo požádal o návrh možných nápravných opatření.

Lékaře stížnost pobouřila

Tato stížnost ale pobouřila některé praktické lékaře, v jejichž čele stojí předseda okresního Sdružení praktických lékařů v Náchodě Jan Bělobrádek. Ten sice chápe pohnutky ředitele ÚP, které ho k podání stížnosti vedly, ale protestuje proti způsobu, jakým Michal Pejskar v celé záležitosti jednal. „Vadí nám, že si dovoluje posuzovat a hodnotit lékařské postupy přičemž sám je nelékař. Na základě pochybných dat je ředitel ÚP schopen říct, že praktici podvádějí,“ rozčiluje se Jan Bělobrádek na postup ředitele PU Pejskara.

Jan Bělobrádek vidí problém v tom, že ředitel si ve většině případů nestěžuje na vystavování pracovních neschopnosti, ale na délku jejich trvání. „A to vůbec není záležitost praktických lékařů, na to je zřízena posudková služba Okresní správy sociálního zabezpečení, která toto kontroluje. Ty kontroly probíhají a žádné pochybení neprokázaly. Nevíme proto, proč si pan ředitel stěžuje na nás,“ diví se .

ÚP: Náznaky zneužití jsou časté

Podle slov Michala Pejskara Úřad práce v Náchodě dbá na plnění na svých zákonných rolí, včetně role efektivního využívaní státních prostředků. „Bohužel se ve své praxi často setkáváme se situacemi, které velmi naznačují zneužívání pracovních neschopností či potvrzení o zdravotním stavu. Proto jsme se rozhodli tuto situaci řešit a upozornit na problémy. Připravili jsme v první polovině roku přehled sporných pracovních neschopností, potvrzení a zdravotních omezení vystavených za poslední dobu. Výsledkem bylo cca 30 případů a celý materiál byl postoupen jako podnět k řešení na MPSV a informativně na Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Bohužel dosud jsme nedostali žádnou odpověď o tom, jak je podnět řešen či zda bylo šetření odloženo,“ říká Michal Pejskar .

Pod začerněnými jmény jsou Romové?

Jan Bělobrádek včera uvedl, že stížnost se dominantně týká lékařů ze tří měst s významnou romskou komunitou – Broumov, Náchod a Josefov a uvádí, že až 80% všech případů jsou Romové. „Na přiložených neschopenkách byly sice začerněná jména i rodná čísla, ale někde nebyly začerněny úplně dokonale, takže jsem si toho všiml, tak jsem pátral a dospěl k těmto číslům,“ prozradil nám Jan Bělobrádek, a dodal, že zejména v Josefově byli „obviněni“ všichni lékaři.

Jako „nejotřesnější“ nařčení označil Jan Bělobrádek případ lékaře, který byl v podání stížnosti už osm měsíců mrtvý. „Tato skutečnost praktické lékaře mimořádně pobouřila, považují ji za nepřijatelné morální selhání státního úředníka. „Očekáváme omluvu a hlavně aby se ředitel ÚP omluvil rodině Karla Tesky, protože to byl nesmírně poctivý lékař, a jeho jméno si takové popotahování neslouží,“ říká Bělobrádek, podle jehož slov je takováto manipulace nechutná.

Na ombudsmana čekají obě strany

A co se bude dít dál? „Doufáme, že ombudsman rozsoudí, kde je pravda. Musí to rozhodnout někdo nezávislý, protože pokud by to posuzoval kdokoliv z Okresní správy sociálního zabezpečení, Ministerstva práce a sociálních věcí, tak podrží ředitele Úřadu práce,“ je přesvědčen Jan Bělobrádek.

Z toho, že by se případem měl zabývat ombudsman, ale ředitel Úřadu práce rozhodně strach nemá. „Vítáme podnět ke kanceláři ombudsmana, který přispěje k vyřešení této neuspokojivé situace a jsme rádi, že se vše začalo veřejně řešit,“ říká Michal Pejskar.

Autor: Jiří Špreňar

12.11.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení