VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkendová porota se vyjádřila k odmítnutí lékařské péče

Náchodsko /VÍKENDOVÁ POROTA/ - Zeptali jsme se, zda je správné, že pacient nyní může v případě vážné nemoci či úrazu odmítnout lékařskou péči

29.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Eva Kořínková

Věra Kašíková. VĚRA KAŠÍKOVÁ,
ředitelka Domova důchodců v Polici nad Metují

Rozhodování každého jednotlivce o svém zdraví, pokud nemá onemocnění typu demence, by mělo být v jeho kompetenci. Maličko bych se obávala souhlasu na pět let, protože prvním rozhodnutím, kdy člověk odmítne lékařskou pomoc a pak může názor změnit, bude léčba nákladnější a ne třeba účinná. U lidí s onemocněním demence rozhodování o zdraví bych nedoporučovala, a to z důvodu, že takový člověk již v rozhodování nemá soudný úsudek a ublíží sobě a všem blízkým, kteří ho mají rádi .

Ondřej Daněk.ONDŘEJ DANĚK,
správce zámku v Novém Městě nad Metují

Otázka zdraví je vždy citlivé téma. A léčení každého pacienta vyžaduje vždy individuální přístup. A v tomto individuálním přístupu může mít jiný pohled na ošetření pacient, jinak to může vidět ošetřující lékař a třetím aspektem je starost o léčbu ze strany rodiny pacienta či příbuzných. Z tohoto pohledu mi vyplývá, že stanovovat něco v tomto případě zákonným nařízením není dle mého názoru ideální. Osobně bych tuto možnost nevyužil.

Ludmila Pohanková. LUDMILA POHANKOVÁ,
Ředitelka Střediska volného času Déčko Náchod

Myslím si, že rozhodnout o svém zdraví a životě je základní právo člověka. Zejména, je-li člověk nevyléčitelně nemocný a je přesvědčen, že léčba jen prodlužuje utrpení, považuji za správné, že má nyní jednoznačnou možnost další léčbu odmítnout. Není to euthanasie, která by vedla k okamžitému ukončení života nemocného člověka s pomocí jiné osoby, například lékaře, ale už to dává možnost každému z nás odmítnout léčení, které nepřinese zlepšení kvality života.Daniel Denygr.DANIEL DENYGR,
ředitel o.p.s. Branka, Náchod

Jedná se o složitou etickou otázku. Svéprávný člověk by měl mít možnost o sobě a svém osudu rozhodovat, ale v některých situacích (zdravotní nebo psychický stav) nemusí být schopen uvažovat reálně. Nikdo ale dopředu neví, jak by v konkrétní situaci reagoval on sám. Nedokáži si představit tuto konkrétní situaci u sebe. 

Autor: Redakce

29.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení