VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od dokonalé češtiny si Vietnamci slibují, že je zdejší lidé snáz přijmou mezi sebe

Východní Čechy - Projekt pardubického sdružení Most pro lidská práva nazvaný Dobrý den, sousede úspěšně pokračuje. Jeho moderátoři se tentokrát vydali na návštěvu k Asiatům, kteří u nás žijí.

10.2.2008
SDÍLEJ:

HISTORICKÝ OKAMŽIK. Poprvé slavili vietnamští obchodníci ze Svitav nový rok společně. Sešli se ve svitavské kavárně na náměstě.Foto: Pavel Juřík

Tisíce Vietnamců, Mongolců, Číňanů a dalších Asiatů, kteří trvale žijí ve východních Čechách, zasvětily uplynulé dny vítání nového roku. Ten letošní v čínském kalendáři začal 7. února a je zasvěcen myši. Nastal ten nejlepší důvod k návštěvě! Dobrý den, sousede – pozdrav, charakterizující smysl projektu pardubického sdružení Most pro lidská práva, si mohlo od úterý až do včerejška vyslechnout více než půl tisíce českých rodin v kraji. Do akce, během které čeští sousedé či zákazníci vietnamských obchodníků dostali košíčky s dárky k novému roku, se zapojily desítky lidí. Mnozí z nich u nás žijí léta, kvůli jazykové bariéře je však okolí příliš nepoznalo. Kromě zeleného čaje a symbolické myšky našli jejich čeští sousedé v košíku i krátký dopis, v němž Vietnamci vyjádřili touhu žít s námi ve vzájemné úctě a respektu. Většina z nich si obojí zaslouží. Houževnatost a píle, skromnost, ale i obchodní zdatnost a organizační obratnost vynesla některým slušné majetky. Na náměstích mnoha českých měst – namátkou třeba v Chrudimi, Poličce, či Litomyšli – najdeme kamenné obchody dobré úrovně. Stejně tak najdeme v našich továrnách vietnamské montážní dělníky, svářeče, obráběče kovů a šičky.

Petr a Pavel

Nguyen je ve Vietnamu příjmení podstatně častější, než u nás Novák. Nguyen Minh Khuong, který provozuje řadu let prodejnu textilu na chrudimském náměstí, má dva syny: čtrnáctiletého Dan Khanga a o čtyři roky mladšího Thanh Thunga. Jejich čeští spolužáci, ale i české prodavačky pana Nguyena, je však znají jako Petra a Pavla.

„Petr“ si stejně jako mnozí jeho vrstevníci užívá počítač, ale otec ho ve vietnamské tradici vychovává i k užitečnější práci. Pomáhá mu v obchodě, hlavně v sobotu, je veden k tomu, aby pomáhal i doma. „U nás doma to bylo normální,“ říká k tomu „Petr“ starší.

„Žádné školky u nás nebyly, starší děti musely automaticky hlídat mladší, rodiče byli autorita a doma i v hospodářství byla pořád nějaká práce.“ „Petr“ otec by chtěl, aby „Petr“ syn pokračoval v tradici rodinné firmy, aby ji jednou převzal. Jeho bratr chodí do 4. třídy, ale otec mu plánuje jinou kariéru: „Chtěl bych, aby studoval vysokou školu a něčeho dosáhl,“ sní.

Synek zatím ovšem hraje se svými kamarády házenou v místním oddíle, jezdí na turnaje, a ani jemu se nevyhnula počítačová „nákaza“. Ráno potkávám pana Nguyena se synovcem. „Jdeme k paní učitelce,“ vysvětluje. „Musí zlepšit čeština.“

Zájem, který je pro Vietnamce z první migrační vlny typický. Vydělali peníze, ale do zdejší společnosti nezapadli. Dobrá znalost češtiny by měla jejich dětem pomoci k tomu, aby na tom byly výrazně líp.

Obyčejné starosti

Paní Ly Nguyen Thi Hai podniká spolu s manželem ve Svitavách. Mají dvě děti s českými jmény Sára a Simonka. Třetí dítě je na cestě. „Bude to malá myška,“ směje se paní Hai a pyšně dodává: „Sára se učí v Praze na anglickém gymnáziu. …“ Česky se naučila od své známé, české učitelky. „Lidi jsou tu moc hodní, nemůžeme si stěžovat.“

Vietnamci ze Svitav se ve středu večer díky akci poprvé společně sešli v místní restauraci. „V tu dobu začíná Nový rok ve Vietnamu,“ vysvětluje pan Do Hoang Son, jemuž místní říkají Sony. „Na oslavě musí být závitky a tradiční jídlo s rýží.Apivo a zelený čaj.“ Pan Hoang Xuang Hiep má dvě děti.

Milanovi je čtrnáct a Natálce čtyři. „Milan má české kamarády. Ve škole chodí do jídelny a české jídlo mu velmi chutná,“ vysvětluje jeho paní, a zjevně se nad tím trochu pozastavuje. „Milan by měl být doktor. Chodí na gymnázium a má samé jedničky.“

Maminka je na syna jednoznačně hrdá. Poněkud jinak vidí život u nás paní Nguyen Van Thao: „Jsem v Čechách s manželem. Máme dvě děti, sedmiletou dcerku a dvouměsíčního syna. Je mi trochu smutno po Vietnamu. Za deset let se nejspíš vrátíme zpátky a stáří prožijeme společně."

10.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - Příčina tragédie mezi obcemi Pavlišov a Babí je nejasná, řeší je náchodská policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení