VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlakem? Rychleji než autem

Náchodsko - Vlakem z Náchoda do Hradce Králové za pouhých třicet minut? „Nesmysl. Ani autem to nejde tak rychle, ke všemu jen přesun přes Náchod zabere dlouhé minuty… Ale bylo by to skvělé!" napadne asi každého z nás. Sen by se v budoucnu mohl stát skutečností.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Iva Janoušková

Krkolomné a téměř hodinové cestování s přestupem ve Starkoči a změnou směru jízdy vlaku ve Václavicích by vyřešil zhruba kilometrový tunel pod Vysokovem, takzvaná Vysokovská spojka. Její vybudování by zvýšilo konkurenceschopnost železniční dopravy, přilákalo nové cestující a odlehčilo přetíženým silnicím.

„Dopravní situace v Náchodě a celém okolí je dlouhodobě složitá. Jako starosta města, které je nesporně velkým dopravním uzlem nejen pro dopravu mezinárodní dále do Polské republiky, ale také pro oblast celého Broumovského výběžku, určitě vítám všechny snahy o zkvalitnění dostupnosti našeho regionu. Rozvoj železnice je určitě jedním z řešení,“ míní starosta Náchoda Jan Birke.

Vize, jejíž reálnost a ekonomický přínos má prověřit chystaná studie proveditelnosti na trase Hradec Králové – Trutnov, je teprve na začátku. Kromě tunelu počítá i s potřebnou rekonstrukcí této železnice. Odbor strategie Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) začne studii zpracovávat ve druhé polovině tohoto roku.

Podle ředitele odboru strategie SŽDC Radka Čecha zatím nelze odhadnout, zda se spojka vůbec bude stavět. A proto nechtěl odhadovat ani možné termíny.

„Pokud by byla studie zadaná příští rok, bude nejméně další dva roky trvat, než ji vypracujeme. Pak budeme vědět, zda se spojka z ekonomického hlediska vyplatí. Zda ke stavbě vůbec dojde. Nyní je proto předčasné o nějakých termínech hovořit,” podotkl.

Specifikovat podle jeho slov nelze ani trasu, ta musí vést mimo lokality s územní ochranou. Studie proveditelnosti by však podle Čecha měla odpovědět i na tuto otázku.

Zrychlení železniční dopravy podporují kraj, města a obce, jejichž představitelé se před několika dny sešli při pracovním jednání na půdě náchodské radnice.

„Starostové, kteří se jednání účastnili, jednoznačně vyjádřili podporu zpracování studie, která by měla navrhnout konkrétní opatření pro rozvoj železniční infrastruktury. Přes dílčí revitalizace železničních tratí se zatím nepodařilo dosáhnout výrazného snížení jízdních dob pro veřejnost,“ uvedl první náměstek hejtmana Martin Červíček, který je odpovědný za oblast dopravy a o modernizaci železniční infrastruktury jedná s ministrem dopravy i ředitelem SŽDC.

„VYSOKOVSKÁ SPOJKA“ ASI SPALA V ŠUPLÍKU

Podle starostky Vysokova Renáty Fiedlerové není „Vysokovská spojka“ žádnou novinkou, uvažovalo se o ní už před více než deseti lety. Pak veškeré snahy a plány utichly. „Jejím vybudováním by došlo ke zkvalitnění spojení mezi Broumovem, Adršpachem, Náchodem Jaroměří, Hradcem Králové, ale především by nová trasa zkrátila jízdní dobu přibližně o dvacet minut z Hradce Králové do Náchoda. Jedná se tedy nejen o velkou časovou úsporu, ale především o konkurenceschopnost železniční dopravy a my Vysokováci doufáme i v ulehčení silniční dopravy na území naší obce,“ nechala se slyšet starostka.

Existovaly dokonce čtyři varianty, kudy by mohl tunel vést, ale zasáhly by pozemky areálu společnosti SVC, kde je v současné době už postavená provozovna a v těsné blízkosti se ještě nachází provozovna a výrobní hala firmy MESA. Z tohoto důvodu byla připravená varianta číslo 5.

K POŠKOZENÍ RODINNÝCH DOMŮ BY NEDOŠLO

„Koridor „Vysokovské spojky“, varianty číslo pět, se kterou souhlasí i vysokovští zastupitelé, je v současné době zakreslený do návrhu územního plánu obce Vysokov. Tunel zachází do země před výrobní halou ARCA Trade a prochází vysokovským kopcem,“ popsala Renáta Fiedlerová a ujistila, že přestože se v koridoru trasy nacházejí rodinné domy, v žádném případě by nedošlo k jejich poškození.

DO ŠKOLY, NA NÁKUP A MÉNĚ AUT NA SILNICÍCH

Vidina rychlejšího cestování se lidem zamlouvá. „To by byl luxus – nestát v kolonách a frčet rychle mašinou. Bylo by to super i pro dojíždějící děti do Hradce Králové na střední školy, které stráví v dopravních prostředcích dvě až tři hodiny denně. Dle mého názoru je spojka opravdu skvělá myšlenka. Jezdila bych do krajského města i častěji,“ konstatovala Eva Doležalová z Náchoda.

Všemi deseti pro tunel je i Marek Dvorský. „Jet autem či autobusem do Hradce je v dnešní době šílenost. Ulehčilo by to celkově dopravě a člověk by si klidně dojel na nákup za půl hodiny a bez stresu. Důležitá je i dostupnost Broumovského výběžku a Adršpašsko-teplických skal pro turisty,“ podotkl Dvorský.

Autor: Regina Hellová, Barbora Zemanová

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení