VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlakové nádraží bude v létě

Náchod /FOTO/ - Dopravní uzel v okresním městě se dočká v létě příštího roku komfortního a moderního dopravního terminálu. Po autobusovém nádraží, které bylo dokončeno vloni v létě, přišla na řadu budova vlakového nádraží.

19.11.2015
SDÍLEJ:

Vizualizace rekonstruované budovy Českých drah v Náchodě.Foto: archiv MěÚ Náchod

„Už při tvorbě projektu přestavby nádraží v Náchodě byl ze strany Českých drah (ČD) kladen důraz na spolupráci s městem, potřebovali jsme zajistit provázanost chystané rekonstrukce výpravní budovy ČD s přípravou stavby nového terminálu autobusové dopravy," vysvětlil Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády a náchodský zastupitel.

Oprava budovy je v plném proudu

K tomu ale nedošlo a autobusový terminál se začal budovat samostatně. Palčivým problémem se tak stala otázka WC pro veřejnost. To původní ustoupilo výstavbě terminálu a je dočasně nahrazeno mobilním, jež zajistilo a provozuje město Náchod po dokončení výstavby autobusového terminálu.

„Jsem velmi rád, že dnes už je oprava budovy vlakového nádraží v plném proudu a naplnila se tak slova premiéra, který při slavnostním dokončení autobusového terminálu v červenci 2014, uvedl, že věří, že k opravě dojde v dohledné době a město Náchod tak bude mít kompletní komfortní dopravní terminál," uvedl starosta Náchoda Jan Birke.

Všechny práce za plného provozu

Všechny práce nyní probíhají za plného provozu a jsou provázané z hlediska všech technologických prvků. Na probíhající fázi úprav už zjara ČD vyčlenily částku téměř 19 milionů korun, což je skoro polovina celkového rozpočtu projektu rekonstrukce, přičemž dojde i na příslušné inženýrské sítě. V následné etapě by měl být řešen perónní přístřešek a plášť budovy, včetně oken a dveří.

Celý projekt je z hlediska organizace výstavby rozdělen na šest etap a my nyní realizujeme ty části stavby, které ocení náš zákazník nejvíce. Jedná se o úpravy odbavovacích prostor, výstavbu nového WC a také zázemí pro komerční provozovny, aby se zde cestující mohli občerstvit," upřesnil František Bureš, který je zodpovědný za techniku, servis a majetek ČD.

„Jsme si vědomi, že potřebnou opravou výpravní budovy dojde k jejímu funkčnímu propojení s terminálem a zajištění lepšího informování a odbavení cestujících, proto frekventovanému náchodskému uzlu věnujeme pozornost," doplnil ještě František Bureš.

Dvoupodlažní podsklepený objekt s mansardovou střechou a perónním přístřeškem pochází už z roku 1895 a jeho oprava byla žádoucí nejen s ohledem na stáří budovy a nekoncepční úpravy provedené v druhé polovině 20. století, ale především z důvodu nutnosti zajištění komfortního prostředí pro cestující.

Zázemí pro cestující tvoří vestibul stanice s osobními pokladnami a drobnými komerčními prostory. V dalších nadzemních částech budovy jsou nocležny, služební prostory a čtyři byty.

Celková rekonstrukce budovy železniční stanice umožní i dispoziční změny, výměnu dožilých výplní otvorů, oken, rekonstrukci všech inženýrských sítí, zateplení a úpravy povrchů tak, aby přínosem byla také úspora energií, zlepšení služeb a komfort pro cestující. Projekt pro rekonstrukci budovy je vypracován od roku 2012. Stavba má platné stavební povolení od června 2013, v tu dobu už byly provedeny práce, které by později kolidovaly s výstavbou terminálu.

„Je velmi dobrou zprávou, že České dráhy na stav nádraží v Náchodě nerezignovaly a během příštího léta tak budou mít občané i návštěvníci našeho města dokončeno moderní propojení dopravního terminálu veřejné dopravy. Odbavovací a čekárenské prostory i slíbené sociální zařízení v upravené nádražní budově náš dopravní terminál velmi potřebuje," dodal starosta Jan Birke.

Autor: Jiří Mach

19.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Naši prvňáci

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Nový Hrádek

Ilustrační foto

Hodně rozpačitý vstup do sezóny

Chatu vyloupil zloděj, zmizely pouze přepravky s chmelovým mokem

Velká Ledhuje - Po dosud neznámém zloději, který se vloupal do rekreační chaty v obci poblíž Police nad Metují, pátrají policisté z místního obvodního oddělení. V době od 10. do 14. září 2017 do jedné z chat ve Velké Ledhuji vnikl neznámý poberta.

Nováček si odvezl šestigólovou nadílku

Náchodsko – Ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů už není celek, který by neprohrál. Posledním mohykánem byla poříčská rezerva, která však v neděli padla na půdě Velké Jesenice.

Lahodný burčák tekl v broumovském klášteře proudem

Broumov - Léto pomalu střídá podzim, a tak sobota 16. září patřila v broumovském benediktinském klášteře tradiční podzimní akci - Klášternímu Burčákobraní.

OBRAZEM: Pivní turisté prošli deset hospod Novoměstskem

Novoměstsko - Jubilejní 40. ročník tradičního pochodu Deset hospod Novoměstskem přilákal v sobotu před pivnici Na Rychtě celkem 162 účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení