VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlakové nádraží v Náchodě se mění

Náchod - Komfortního a moderního dopravního terminálu v Náchodě se cestující dočkají prý už během letošního léta. Po autobusovém nádraží přišlo na řadu nádraží vlakové, kde jsou stavební práce v plném proudu a postupně se rekonstruované prostory zpřístupňují veřejnosti.

9.2.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace nového vlakového nádraží.Foto: archiv MěÚ Náchod

Dopravní uzel v okresním městě se tak dočká moderních odbavovacích prostor, které poskytnou cestujícím pohodlné odbavení. Budova, která je v majetku Českých drah, prochází rekonstrukcí od srpna loňského roku.

Koncem minulého týdne byly v rámci rekonstrukce budovy výpravny zprovozněny po kompletní opravě veřejně přístupné prostory.

„Do plného provozu byla ve čtvrtek uvedena zrekonstruovaná odbavovací hala, osobní pokladny a úschovna zavazadel. Opravena byla i technická místnost s hlavním elektro rozvaděčem, sociální zařízení a kuchyňka pro osobní pokladní a kancelář," informoval František Bureš, člen představenstva společnosti České dráhy a.s., zodpovědný za techniku, servis a majetek.

Tím byla ukončena další etapa kompletní rekonstrukce budovy vlakového nádraží. V další se bude řešit přístřešek perónu a plášť budovy, včetně oken a dveří. Všechny stavební práce i nadále probíhají za plného provozu a jejich dokončení je plánováno na srpen letošního roku.

„Jsem velmi rád, že oprava budovy vlakového nádraží je v plném proudu a naplnila se tak slova premiéra, který při slavnostním dokončení autobusového terminálu v červenci 2014 uvedl, že věří, že k opravě dojde v dohledné době a město Náchod tak bude mít kompletní komfortní dopravní terminál," uvedl starosta města Náchoda a poslanec Jan Birke.

Už při tvorbě projektu přestavby nádraží v Náchodě byl ze strany Českých drah (ČD) kladen důraz na spolupráci s městem. Bylo potřebné zajistit provázanost chystané rekonstrukce výpravní budovy ČD s přípravou stavby nového terminálu autobusového nádraží.

K tomu ale nedošlo a autobusový terminál se začal budovat samostatně. Palčivým problémem se v té době stala otázka WC pro veřejnost. To původní ustoupilo výstavbě autobusového terminálu, a tak bylo po dokončení výstavby terminálu dočasně nahrazeno mobilním, jež zajistilo a také i provozovalo město Náchod.

„Jsme si vědomi, že potřebnou opravou výpravní budovy dojde k jejímu funkčnímu propojení s terminálem a zajištění lepšího informování a odbavení cestujících, proto frekventovanému náchodskému uzlu věnujeme pozornost," doplnil ještě František Bureš.

Budova nádraží je stará sto dvacet let

Dvoupodlažní podsklepený objekt s mansardovou střechou a peronním přístřeškem pochází už z roku 1895 a jeho oprava byla žádoucí nejen s ohledem na stáří budovy a nekoncepční úpravy provedené v druhé polovině 20. století, ale především z důvodu nutnosti zajištění komfortního prostředí pro cestující.

Zázemí pro cestující tvoří vestibul stanice s osobními pokladnami a drobnými komerčními prostory. V dalších nadzemních částech budovy jsou nocležny, služební prostory a čtyři byty.

Celková rekonstrukce budovy železniční stanice umožní i dispoziční změny, výměnu dožilých výplní otvorů, oken, rekonstrukci všech inženýrských sítí, zateplení a úpravy povrchů tak, aby přínosem byla také úspora energií, zlepšení služeb a komfort pro cestující. Projekt pro rekonstrukci budovy je vypracován od roku 2012. Stavba má platné stavební povolení od června 2013, v tu dobu už byly provedeny práce, které by později kolidovaly s výstavbou terminálu.

Autor: Jiří Mach

9.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Naši prvňáci

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Nový Hrádek

Ilustrační foto

Hodně rozpačitý vstup do sezóny

Chatu vyloupil zloděj, zmizely pouze přepravky s chmelovým mokem

Velká Ledhuje - Po dosud neznámém zloději, který se vloupal do rekreační chaty v obci poblíž Police nad Metují, pátrají policisté z místního obvodního oddělení. V době od 10. do 14. září 2017 do jedné z chat ve Velké Ledhuji vnikl neznámý poberta.

Nováček si odvezl šestigólovou nadílku

Náchodsko – Ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů už není celek, který by neprohrál. Posledním mohykánem byla poříčská rezerva, která však v neděli padla na půdě Velké Jesenice.

Lahodný burčák tekl v broumovském klášteře proudem

Broumov - Léto pomalu střídá podzim, a tak sobota 16. září patřila v broumovském benediktinském klášteře tradiční podzimní akci - Klášternímu Burčákobraní.

OBRAZEM: Pivní turisté prošli deset hospod Novoměstskem

Novoměstsko - Jubilejní 40. ročník tradičního pochodu Deset hospod Novoměstskem přilákal v sobotu před pivnici Na Rychtě celkem 162 účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení