VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby jsou tady. Východočeši, pojďme k urnám!

Královéhradecký kraj – V pátek ve 14 hodin se otevřou v celém kraji volební místnosti, začínají pro náš život asi nejdůležitější – parlamentní – volby.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/Jana Vandlíčková

JAK VOLIT? CO NA SEBE PROZRADILI LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN? ČTĚTE ZDE.

Původně se měly konat už na podzim loňského roku kvůli pádu Topolánkovy vlády volby předčasné, Ústavní soud je ale na poslední chvíli zrušil. Nakonec se tak volby konají v řádném termínu.

V Královéhradeckém kraji se jich zúčastní sedmnáct politických stran. A jak dopadnou? Nechme se překvapit, první odhady budou zveřejněny hned po uzavření volebních místností zítra ve 14 hodin, konečné výsledky pak budou známy nejspíš ještě týž den večer.

Pojďme si ale zrekapitulovat, jak dopadly volby do Poslenecké sněmovny před čtyřmi lety.
Tehdy v Královéhradeckém kraji vyhrála ODS (37,66 %), získala pět mandátů. O jednoho poslance méně měla ČSSD s 30,14 procenta hlasů. Výsledek 11,52 procenta stačil na jeden mandát komunistické straně, stejně jako lidovcům 6,72 procenta. Strana zelených sice překročila pětiprocentní hranici, ale zisk 6,69 procenta voličských hlasů na křeslo nestačil.

Kraj má nyní ve sněmovně jedenáct zástupců, tento počet se ale může změnit v případě abnormálně odlišné volební účasti oproti republikovému průměru. Minulých voleb se v kraji zúčastnilo celorepublikově mírně nadprůměrných 66,7 procenta voličů.

Východočeši, pojďme dnes či zítra k urnám. Jen tak totiž můžeme spolurozhodovat o dalším směřování naší země. Otázka zní možná ještě jinak: Má vůbec právo nadávat na politiku ten, kdo nevolí?

Ovšem stále nevíte, koho? Deník na svých stránkách uveřejnil profily lídrů největších stran. Více najdete zde.

KAMIL DUBSKÝ

Kdo bude hájit v parlamentu zájmy kraje? Volby jsou tady!

Královéhradecký kraj – Je to tady, po čtyřech letech míříme opět k asi nejdůležitějším parlamentním volbám. Volit budeme celou 200člennou Poslaneckou sněmovnu, v níž má náš kraj 11 zástupců.

Volby se konají dnes od 14 do 22 hodin, zítra pak od osmi do 14 hodin, volební okrsky podle místa vašeho bydliště většinou zůstaly stejné jako při posledních, krajských volbách na podzim 2008. Ostatně, poznáte je podle české vlajky vlající na budově.
Takže, co s sebou: Volební lístky cestou do volební místnosti zapomenout můžete, u okrskové volební komise dostanete náhradní sadu. Neobejdete se ale naproti tomu bez občanského průkazu nebo pasu. Řidičský průkaz nestačí! V případě, že volíte v jiném okrsku, než je vaše trvalé bydliště, nezapomeňte také voličský průkaz.

V parlamentních volbách vybíráte jen jeden hlasovací lístek (tedy vybranou stranickou kandidátku). A i když jste ji vybrali už doma, přesto se musíte minimálně projít za plentou, aby byla naplněna dikce zákona o tom, že volby jsou svobodné a tajné. Za plentou vybraný lístek vložíte do úřední obálky (je šedá a orazítkovaná obecním či městským úřadem), kterou obdržíte u komise.

„Zároveň může volič vybrané politické strany zakroužkováním pořadového čísla nejvýš u čtyř kandidátů vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku, například škrtání či dopisování, nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv,“ upozorňuje královéhradecký krajský úřad.

Při zdravotních problémech je možné s předstihem požádat obecní úřad o hlasování do přenosné urny, volební komise přijde za vámi domů. V tomto případě pochopitelně voličský průkaz nepotřebujete.


A kdo vlastně může volit? Každý občan ČR, který alespoň v druhý den voleb (tedy v sobotu) dosáhl 18 let.


Nejstarší kandidátce je 77 let, třem nejmladším shodně 21 let

Královéhradecký kraj – KKandidátní listiny podalo v kraji celkem 17 politických stran a hnutí, maximální možný počet kandidátů na kandidátní listině dané volební strany v kraji činí 20.

Do voleb v Královéhradeckém kraji vstupuje celkem 270 kandidátů, z toho 195 mužů (72,2 %) a 75 žen (27,8 %).

„V Královéhradeckém kraji se volí v 940 volebních okrscích, jež jsou zřízeny ve všech 448 obcích kraje. Volební výsledky zjištěné na úrovni volebních okrsků se předávají ke kontrole a k následnému přenosu z úrovně přebíracích míst Čekého statistického úřadu u pověřených obecních úřadů, kterých je zřízeno 35 v rámci celého kraje, zpracovatelskému centru v Praze,“ uvedla Věra Varmužová z hradecké pobočky Českého statistického úřadu.

Na největším přebíracím místě – v Hradci Králové – se zpracuje 152 okrsků.

Průměrný věk kandidáta v kraji činí 44,9 let, v celé České republice 46,0 let. Nejstarším kandidátem v kraji je Jarmila Kadlčíková (Stop), které je 77 let. Třem nejmladším kandidátům v kraji je shodně 21 let: jsou jimi Jana Janečková (KDU–ČSL), Martin Malinský (Dělnická strana sociální spravedlnosti) a Anna Vernerová (totéž).

„Na přebírání výsledků hlasování od okrskových komisí se podílí nejen kmenoví zaměstnanci Českého statistického úřadu, ale také řada dalších externích pracovníků – zejména z městských úřadů, kteří jsou řádně proškoleni,“ řekli statistici.

A co vy, už víte, koho volit? Pokud ne, zkuste si na stránkách www.kohovolit.eu udělat voličský test vlastních názorů na 45 politických a ekonomických otázek, o kterých poslanci hlasovali. Dozvíte se, ke kterým poslancům a stranám máte nejblíže. Ale pozor, aby vás výsledek nepřekvapil!

Nejen průběžně doplňované výsledky voleb podle aktuálních výstupů statistiků, ale i další postřehy, reportáže a fotografie sledujte na našich stránkách.

KAMIL DUBSKÝ

Sledujte o víkendu i naše aktuální volební zpravodajství.

Volit budou také nemocní či odsouzení

Hradec Králové – Kromě stovky stálých volebních místností bude možné v krajském městě volit také v nemocnicích, ústavech, domově důchodců či ve věznici.

Do těchto míst zavítají volební komise s přenosnou urnou. Volit tímto způsobem mohou lidé zapsaní ve zvláštních volebních seznamech nebo ti, kteří si obstarali voličský průkaz. Takové doklady potřebují i další lidé, kteří budou volit mimo svoje bydliště. „Voličských průkazů jsme dohromady vydali 1023,“ řekla Renáta Vaňková z hradeckého magistrátu.

„Ve věznici se volby uskuteční v upravené místnosti. Hlasovat chce zhruba polovina oprávněných voličů,“ uvedla mluvčí hradecké věznice Kateřina Buřilová. Například ve věznici na Pouchově se voleb hodlá zúčastnit 70 ze 151 odsouzených. Ve vazební věznici chce dát hlas 54 ze 127 odsouzených a ve výkonu vazby má o účast ve volbách zájem 64 ze 133 oprávněných voličů.

V seznamech voličů je v krajské metropoli zapsáno celkem 75 714 lidí, kteří mohou svůj hlas odevzdat v rovné stovce volebních místností. V porovnání s posledními volbami tak přibyl jeden okrsek. Ten vznikl rozdělením nejlidnatějšího okrsku číslo 94.

MARTIN ČERNÝ

Autor: Kamil Dubský

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houby. Ilustrační foto.

Houbaři riskují zdraví. Vstupují do lesů, kam je zakázán vstup

Ilustrační foto

Pády už tlumí nová odpružená podlaha

Po sestupu mohl být start do sezony sebevědomější

Náchodsko - Po sestupu z nejvyšší soutěže se kuželkáři Červeného Kostelce představili v prvním druholigovém zápase v Přelouči, kde hraje své domácí zápasy Sadská. Novou sezonu začínají třetiligoví náchodští muži tradičně doma a nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy na „rozjezd“ nového ročníku přivítali pražskou Konstruktivu.

Žadatel zapomněl do příjmu uvést přeplatek za elektřinu, podporu na bydle

Broumovsko - Dávky státní sociální podpory, podle policejního šetření získané neoprávněně, bude muset vrátit a ještě se zodpovídat z jejich nárokování 37letý muž z Broumovska.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Hřiby jako za Mrazíka. Celý region má houbovou sezonu

Královéhradecko - Také východní Čechy žijí houbařením. Z lesů lidé odcházejí s plnými koši.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení