Jak volit a koho volit? On-line rozhovory se všemi lídry najdete zde:

Královehradecký kraj

Pardubický kraj

V parlamentu po volbách nejspíš neuvidíme sedm z 21 stávajících východočeských poslanců.

Vůbec největší rošády se děly na kandidátce královéhradecké ODS. Ze šesté, čistě aritmeticky nevolitelné pozice, kandiduje jednička zdejší ODS z předchozích voleb v roce 2006, náchodská poslankyně Zdeňka Horníková. Na pátou příčku byla odsunuta i tehdejší „dvojka“, hradecký poslanec a bývalý ředitel zdejšího úřadu práce David Kafka. A tehdejší „čtyřka“, poslanec ze Sedloňova na Rychnovsku Josef Ježek, ten dokonce nekandiduje vůbec.
„S politikou ODS nemá moje rozhodnutí nic do činění. Je mi prostě už 60, posbíral jsem nějaké zkušenosti a jsem rád, že jsem mohl pomoci našemu regionu. Chci se vrátit ke své profesi, máme malou rodinnou realitní kancelář,“ řekl Ježek. Zůstává i členem místního sdružení ODS v Novém Městě nad Metují.

Naproti tomu Kafka s Horníkovou se na pátém, resp. šestém místě kandidátky ocitli nechtěně a chtějí zabojovat. Doufají, že je do sněmovny vrátí preferenční hlasy voličů.

„Rozhodly stranické primárky a tajná volba. Zklamán nejsem, tak prostě rozhodli členové strany, a víc to neluštím. Pokud neuspěji, vrátím se zpátky na úřad práce. Nejsem pochopitelně tak namyšlený, abych si myslel, že nastoupím hned na nějakou vedoucí funkci,“ uvedl Kafka.

Naproti tomu letitá a známá poslankyně Zdeňka Horníková se letos ocitla v podobné situaci, jako její stranická kolegyně z Pardubic Alena Páralová v roce 2006. Ta byla tehdy z role lídra krajské kandidátky nečekaně odsunuta na pátou, prakticky nevolitelnou pozici.

Díky vlastní a velmi viditelné kampani ale nakonec všechny přeskákala, na volebních lístcích ji zakřížkovalo neuvěřitelných devět tisíc lidí. Horníková chce letos dokázat totéž.

„Na důvod, proč jsem letos až šestka, se mě ptá řada lidí,“ pokrčila rameny Horníková. „Podařilo se mi zvítězit na křížky v kampani v roce 2002, chci to dokázat znovu. Spoléhám se na to, že lidé budou kandidátky pozorně pročítat a hledat na nich známé tváře, které mají za sebou kus práce. Ano, nerada si stěžuji, ale je pravda, že nekončím dobrovolně,“ přiznala Horníková. Ve sněmovně už je příslovečným „dinosaurem“, sedí v ní nepřetržitě od roku 1996.

Ve svůj úspěch ve volbách ale věří. Ostatně, má proč. S pěti tisíci preferenčními hlasy na kandidátce ODS suverénně vyhrála i při minulých volbách. Pokud by to přesto nedopadlo, chce jít do sféry regionálního rozvoje, cestovního ruchu, či se věnovat dětem ve svém nadačním fondu. „Ale ne na žádný úřad, půjdu do soukromého nebo neziskového sektoru,“ podotkla.

Alena Páralová, odcházející mohykán

Alena Páralová, příznivec konzervativní politiky prezidenta Klause, končí ve sněmovně definitivně. S „rodnou“ ODS se rozešla kvůli Lisabonu a údajnému odchylování strany od programu. Není však žádným přeběhlíkem, v poslaneckém klubu ODS zůstala a s ním i hlasuje. „Nechtěla jsem patřit k přeběhlíkům. Ani se zatím nechci nikde jinde politicky angažovat. Jako zakládající člen ODS mám trošku problém jít znovu do jiné strany. Politická scéna navíc hodně kvasí,“ uvedla. Zcela vážně však uvažuje o kandidatuře v listopadových doplňovacích senátních volbách na Pardubicku. Stovky příznivců jí už shánějí podpisy pro samostatnou kandidaturu, podporu by jí zřejmě vyjádřila například TOP 09. Vysokoškolsky vzdělaná programátorka a expertka na sociální problematiku už má sehnané místo v jedné soukromé firmě, dostává i další nabídky. „Musím si se sebou vážně promluvit a zjistit, co vážně chci. V tuto chvíli ale z politiky odcházím a budu se více věnovat sama sobě a svým vnoučatům,“ dodala Alena Páralová.

Rošády se nevyhnuly ani ČSSD

Svůj osud zpečetil už v únoru 2008 při prezidentské volbě náchodský poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Vzepřel se Paroubkově rozkazu hlasovat pro Jana Švejnara. Veřejně přiznal, že podpořil Klause a byl ze strany vyloučen.

„Řeknu vám to jednou větou. Nevím, co budu dělat, čím se budu živit. Do roku 1996, než jsem se stal poslancem, jsem byl profesionálním pracovníkem ČSSD,“ řekl ve středu Evžen Snítilý.

Jedna pravděpodobná změna čeká i pardubickou kandidátku ČSSD. Na nevolitelném sedmém místě se ocitl vysokomýtský poslanec Miloslav Soušek. „Jsou to vnitřní věci krajského výboru, důsledek toho, že o složení kandidátek rozhodují stranické sekretariáty. Pardubický okres má na prvních šesti místech tři kandidáty. Vedení nám na to řeklo, že ho regiony nezajímají,“ posteskl si Soušek. O sebe však strach jako bývalý podnikatel nemá. „Na živnostenský list se budu opět zabývat obchodními vztahy se zahraničím,“ řekl.

Ve sněmovně končí i lidovecký poslanec Jiří Hanuš. V jeho případě ale netřeba hledat žádné zákulisní příčiny, do důchodu se rozhodl odejít dávno před štěpením KDU–ČSL v loňském roce. „Bylo by dobré, aby poslanci měli blokaci stejnou jako prezident – maximálně dvě volební období. Protože pak už příliš přemýšlí, aby tam byli, než aby něco dělali,“ dodal Jiří Hanuš.

Nevíte, koho volit? Udělejte si test

Východní Čechy – Je to jak oáza uprostřed změti sloganů stranických kampaní. Stále váháte, i po zveřejnění profilů krajských kandidátek, jejichž lídry a programy v minulých týdnech představil Deník, koho budete za týden volit?

Zkuste si na internetových stránkách www.kohovolit.eu udělat voličský test vlastních názorů na řadu politických a ekonomických otázek, o kterých poslanci v poslední době hlasovali.

V baterii je 45 otázek týkajících se například postoje k referendu, ke zrušení těžebních limitů v severních Čechách, k úsporným návrhům Janotova balíčku, účasti ve vojenských misích a podobně. Na závěr se lidé dozví, ke které ze stran a ke kterým poslancům mají nejblíže.

Ale pozor, aby vás výsledek nepřekvapil. Středeční anketa Deníku zjistila například voliče pravicové TOP 09, který by měl podle testu volit spíše zelené, sympatizantce ODS zase vyšli lidovci a voliči ČSSD pro změnu komunisté.