VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východní Čechy: je už velké vodě konec?

Východní Čechy - Rozvodněné řeky ve východních Čechách se včera začaly vracet do svých koryt. Na horních tocích hladiny kulminovaly během noci, Labi pod Pardubicemi bude podle vodohospodářů stoupat až do sobotního rána.

7.3.2009
SDÍLEJ:

Silnice mezi obcemi Vysoká nad Labem a Opatovice nad Labem je zaplavena. Řeka Labe se v těchto místech vylila z koryta a zaplavila komunikaci.Foto: DENÍK/David Taneček

Nejvíc tradičně zahrozily řeky přitékající z Vysočiny, kde už odtála většina sněhu – Novohradka, Chrudimka, Doubrava či Loučná. Například Chrudimka se v noci ocitla pouhý centimetr od vyhlášení třetího, nejvyššího stupně povodňového ohrožení.

Naproti tomu řeky pramenící v Krkonoších a Orlických horách zaznamenaly mírnější vzestup hladin, maximálně na 1. povodňové stupně.

Většina sněhu totiž na hřebenech obou pohoří zůstala. Vodohospodáři proto po včerejším poklesu hladin začali opět upouštět přehrady, aby měli rezervu pro případnou další povodňovou vlnu.

Informační zpráva č. 6 / povodňová situace březen 2009 o mimořádných vodních stavech a povodňové situaci na vodních tocích a vodních dílech ve správě státního podniku Povodí Labe, státní podnik

Zpráva vydána dne: 6.3. ve 20:00 hod. k 19:00 hodin

Meteorologická a hydrologická situace:

Během odpoledne bylo oblačno až zataženo, bez dešťových srážek. Teploty vzduchu se pohybovaly mezi 4-9 °C , ve vyšších horských oblastech mezi 3°C. Snížení teplot a síly větru nadále zpomalilo či zastavilo odtávání sněhu v polohách 500 – 600 m , pokračuje tendence pozvolného poklesu vodních stavů na tocích odvodňující tato území (Labe nad VD Les Království, Metuje, povodí Orlice, povodí Chrudimky, Doubrava ), v současnosti již rovněž dochází k pozvolné kulminaci vodních stavů na středním Labi.

Přítok do VD Pastviny je na poklesu, odtok bude i nadále 12 m3/s. Přítoky do všech nádrží mají klesající tendenci, jejich zásobní prostory jsou opět postupně uvolňovány pro případnou další povodňovou vlnu. U VD Seč dochází k plnění zásobního prostoru na kótu 485 m n.m..

Důležité informace + popis nejkritičtějších míst (plánované manipulace na významných vodních dílech, narušená stabilita hráze nebo protržení hrází, velké rozlivy, poškození jezů, evakuace apod.):

Manipulace probíhají dle manipulačních řádů. Rozlivy v zastavěném území nebyly na vodohospodářský dispečink hlášeny, rovněž nemáme žádné informace o mimořádných situacích na vodních tocích.

Kromě dolního Labe lze na tocích v naší působnosti očekávat pokles vodních stavů, očekávané srážky v průběhu noci mohou způsobit pozastavení poklesů vodních stavů, nebo jejich opětovné mírné vzestupy na horních tocích. Pouze na dolním Labi očekáváme další nárůst vodního stavu, v profilu Ústí nad Labem na hranici II.SPA

7.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení