VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výprava nakoukla do podzemí

Nové Město n. Met. /FOTOGALERIE/ - Venku bylo vedro k padnutí, avšak několik lidí se brzy ponořilo do tajuplného podzemí za nenápadnou železnou mříží. Tam byl chlad. Vydali se do obranného valu města a špýcharu mezi novoměstským zámkem a věží Zázvorkou. Tuto malou „výpravu" minulý pátek tvořili zaměstnanci zámku, pracovníci městského úřadu a několik novoměstských zastupitelů. Do nitra valu, kam hned tak nikdo nenahlédne, se spolu s nimi podíval i Náchodský deník.

1.8.2013
SDÍLEJ:

"Výprava" do obranného valu města a špýcharu mezi novoměstským zámkem a věží Zázvorkou. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Jen pár kroků za mříží začala tma, že v ní nebylo vidět ani na špičku nosu. Bez baterek se sestoupit dolů jen tak nedá. Tedy dá, ale člověk by riskoval, že si nabije ústa. Na konec krásně klenuté poměrně široké chodby nešlo ani po nasvícení shůry pořádně dohlédnout. Co na nás čeká asi tam dole, vrtalo hlavou zvědavým?

Bývala to dělostřelecká bašta

„Špýchar původně sloužil jako součást obranného systému města. Na počátku jeho existence šlo spíše o dělovou baštu, která byla vybudována v roce 1532 a byla jí tehdy posílena obranná funkce zámku a celkově i města. V roce 1662 byla zvýšena o jedno patro a byly v ní vybudovány dva zábavní sály. A následně, v 1. polovině 18. století, byla tato bašta přebudována na špýchar, tedy skladový objekt," vysvětluje Ondřej Daněk, správce zámku rodiny Bartoň-Dobenín, které patří i val spolu se špýcharem.

Sestupovat dolů se muselo pomalu. Někde schody ještě jsou, místy už pod tíhou času zmizely. Výprava zhruba uprostřed hlavní chodby uhnula do jedné z bočních chodbiček a protáhla se úzkými průchody. Tady tudy museli běhat ti raně novověcí vojáci, když strážili město. Nebýt baterek, člověk by vážně snad i zabloudil. Jaké to muselo asi být, když zde chodili s loučemi, napadne člověka.

Náhle výprava vylézá v jednom z pater špýcharu. Je zde poměrně zachovalý rozlehlý prostor, z oken je vidět na obranný val a na druhou stranu do zámecké zahrady. Jen místo podlahy je černá škvára. Stejně tak ve druhém patře. Škoda takových nevyužitých prostor, avšak to dnes není jen tak a není to záležitostí pár korun.

Vydáváme se zpátky a sestupujeme až na úplný konec hlavní klenuté chodby. Tady v podzemí se nachází obrovské sklepení. Dnes je zde trochu nepořádku a plíživá vlhkost. Obrovská klenba nahoru je však stále zachovalá. Po nasvícení také vidíme zachovalý vstup do chodby, z níž jsme právě vyšli.

A proč celá ta exkurze? „Uvažujeme o tom, že bychom se dohodli s majitelem zámku a v budoucnu zde jako město vybudovali chodbou napříč další přístupovou cestu na náměstí. Musel by se však obnovit tento průchod, opravit celé schodiště, muselo by se provést jeho osvětlení, bylo by nutné udržovat příkop a tak dále. Zatím to je opravdu jen myšlenka a exkurze měla sloužit k tomu, aby se zastupitelé i pracovními městského úřadu, kteří by případně měli záležitost na starosti, podívali, jak to tam vůbec vypadá," informovala novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská. Podle ní by se průchod valem mohl stát další turistickou atrakcí. „Málokde mají takovou možnost se něčím takovým pochlubit,"dodává 

Autor: Pavel Bednář

1.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - Příčina tragédie mezi obcemi Pavlišov a Babí je nejasná, řeší je náchodská policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení