VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšla kniha o docentu MUDr. Jaromíru Kovaříkovi

Východní Čechy - Ve středu 19. října vydalo nakladatelství Myslivost, s.r.o., v Praze zajímavou a velmi čtivou knihu „RYTÍŘ HISTORIE A UMĚNÍ, knižní rozhovor s doc. MUDr. Jaromírem Kovaříkem, CSc., neurologem a mysliveckým spisovatelem“.

11.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Autorem publikace je PhDr. Oldřich Koudelka, známý myslivecký beletrista, zakladatel a první předseda Klubu autorů Českomoravské myslivecké jednoty, člen Obce spisovatelů, který připravil tuto pozoruhodnou knihu u příležitosti letošních 85. narozenin docenta J. Kovaříka. Koudelka zpovídal Kovaříka, kladl otázky a zaznamenal celý rozhovor. Z otevřeného rozhovoru, nabízených Koudelkových otázek a Kovaříkových upřímných odpovědí ve spontánních myšlenkových pochodech se postupně utváří, krystalizuje a vystupuje plastický portrét duševního světa a a životních hodnot jubilanta Kovaříka.

Jako zkušený novinář klade Oldřich Koudelka promyšlené otázky významné osobnosti. Interview plasticky sonduje Kovaříkův život od narození 24.9. 1926 v Olomouci do současnosti. Z otázek tazatele i z odpovědí interviewovaného se skládá životní mozaika této významné osobnosti lékaře, neurologa, pedagoga, výzkumníka i mysliveckého historika a spisovatele.

Od sedmdesátých let ho dobře znají i čtenáři časopisu Myslivost i z jeho četných průkopnických knih o mysliveckých tradicích, kultuře, historii i literatury.

Jaromír Kovařík ovlivnil jako vysokoškolský učitel od roku 1958 do roku 2010, tedy za 52 let více jak 6760 budoucích lékařů na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Vedle vědeckých prací z oboru neurologie (přes 400) otiskl od roku 1978 přes 900 příspěvků v mysliveckém tisku a celkem 25 unikátních a průkopnických mysliveckých monografií literatury faktu. Jeho význam není jen národní, ale i evropský v oblasti průmyslové neurologie, kde patří k uznávaným autoritám.

Totéž platí i o mysliveckém písemnictví, kdy též v měřítku mezinárodním vytvořil nadčasové a unikátní publikace. Naposledy vynikající knihu Z dějin mysliveckého písemnictví (2011), o níž se už psalo v časopise Myslivost. Myslivec J. Kovařík věnoval všechny svoje trofeje zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, jehož majitelem je šlechtický rod Kinských.

Další části této skutečně zajímavé a čtivé knihy přinášejí ohlasy na tuto osobnost. O docentu J. Kovaříkovi se vyjadřují další významné osobnosti a spolupracovníci, kteří hodnotí jeho odborný profil i lidský charakter. Vzpomínky a laudatia pronesli mnozí další lékaři, myslivečtí odborníci, spisovatelé a publicisté. Z kapitol Řekli o něm a Napsali o něm vyplývá, jak je velmi vážená a ceněná Osobnost s velkým O. Kapitola Jen tak na okraj cituje kratší pasáže z Kovaříkových děl.

Koudelkova kniha má 80 stránek a je bohatě ilustrovaná barevnými obrazy akad. malíře Václava Nesvětila, fotografiemi Jana Hlaváče a z archivu doc. Kovaříka. Knihu doplňuje 42 foto (z toho 22 barevných). (PhDr. Jiří UHLÍŘ)

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení