VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšla kniha o docentu MUDr. Jaromíru Kovaříkovi

Východní Čechy - Ve středu 19. října vydalo nakladatelství Myslivost, s.r.o., v Praze zajímavou a velmi čtivou knihu „RYTÍŘ HISTORIE A UMĚNÍ, knižní rozhovor s doc. MUDr. Jaromírem Kovaříkem, CSc., neurologem a mysliveckým spisovatelem“.

11.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Autorem publikace je PhDr. Oldřich Koudelka, známý myslivecký beletrista, zakladatel a první předseda Klubu autorů Českomoravské myslivecké jednoty, člen Obce spisovatelů, který připravil tuto pozoruhodnou knihu u příležitosti letošních 85. narozenin docenta J. Kovaříka. Koudelka zpovídal Kovaříka, kladl otázky a zaznamenal celý rozhovor. Z otevřeného rozhovoru, nabízených Koudelkových otázek a Kovaříkových upřímných odpovědí ve spontánních myšlenkových pochodech se postupně utváří, krystalizuje a vystupuje plastický portrét duševního světa a a životních hodnot jubilanta Kovaříka.

Jako zkušený novinář klade Oldřich Koudelka promyšlené otázky významné osobnosti. Interview plasticky sonduje Kovaříkův život od narození 24.9. 1926 v Olomouci do současnosti. Z otázek tazatele i z odpovědí interviewovaného se skládá životní mozaika této významné osobnosti lékaře, neurologa, pedagoga, výzkumníka i mysliveckého historika a spisovatele.

Od sedmdesátých let ho dobře znají i čtenáři časopisu Myslivost i z jeho četných průkopnických knih o mysliveckých tradicích, kultuře, historii i literatury.

Jaromír Kovařík ovlivnil jako vysokoškolský učitel od roku 1958 do roku 2010, tedy za 52 let více jak 6760 budoucích lékařů na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Vedle vědeckých prací z oboru neurologie (přes 400) otiskl od roku 1978 přes 900 příspěvků v mysliveckém tisku a celkem 25 unikátních a průkopnických mysliveckých monografií literatury faktu. Jeho význam není jen národní, ale i evropský v oblasti průmyslové neurologie, kde patří k uznávaným autoritám.

Totéž platí i o mysliveckém písemnictví, kdy též v měřítku mezinárodním vytvořil nadčasové a unikátní publikace. Naposledy vynikající knihu Z dějin mysliveckého písemnictví (2011), o níž se už psalo v časopise Myslivost. Myslivec J. Kovařík věnoval všechny svoje trofeje zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, jehož majitelem je šlechtický rod Kinských.

Další části této skutečně zajímavé a čtivé knihy přinášejí ohlasy na tuto osobnost. O docentu J. Kovaříkovi se vyjadřují další významné osobnosti a spolupracovníci, kteří hodnotí jeho odborný profil i lidský charakter. Vzpomínky a laudatia pronesli mnozí další lékaři, myslivečtí odborníci, spisovatelé a publicisté. Z kapitol Řekli o něm a Napsali o něm vyplývá, jak je velmi vážená a ceněná Osobnost s velkým O. Kapitola Jen tak na okraj cituje kratší pasáže z Kovaříkových děl.

Koudelkova kniha má 80 stránek a je bohatě ilustrovaná barevnými obrazy akad. malíře Václava Nesvětila, fotografiemi Jana Hlaváče a z archivu doc. Kovaříka. Knihu doplňuje 42 foto (z toho 22 barevných). (PhDr. Jiří UHLÍŘ)

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení