VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšla ojedinělá kniha o odrazu Adršpaško-teplických skal ve výtvarném umění

Broumov - Nerozsáhlé skalní území okolo Teplic n. Met.a Adršpachu po staletí poskytuje náměty k tvorbě malířům, kreslířům, grafikům i textilním výtvarníkům.

26.9.2015
SDÍLEJ:

ADRŠPAŠSKO-TEPLICKÉ SKALY jsou jedním z nejmalebnějších cílů letních výletů v Královéhradeckém kraji.Foto: DENÍK/Michal Fanta

Prvním známým byl zřejmě barokní rytec Michael Henrich Rentz, který skály u Adršpachu zobrazil při zdejší návštěvě hraběte Šporka v roce 1723. Ilustrace Roberta Bérnarda pro slavnou Diderotovu Encyklopedii byla sice zhotovena až v polovině 18. století, ale vytvořena byla podle kresby neznámého autora, pořízené již v průběhu století předchozího.

Obraz skalních oblastí na Teplicku ve výtvarném umění objevně shrnuje publikace Petra Hnyka Tváře skal, jež v druhém zářijovém týdnu vyšla v červenokosteleckém nakladatelství Pavel Mervart.

V tvorbě inspirované skalními městy čtenář knihy nalezne nejrůznější přístupy: popisná dokumentární zobrazení v klasických grafických technikách, romantickou krajinomalbu, impresionistický odraz neopakovatelných okamžiků, ztišené lyrické akvarely, nespoutané tvary a barvy expresionistických kompozicí, propracované kresby i lehce načrtnuté nálady, epické figurální motivy, obrazy vycházející z klasické krajinomalby i jiné, stojící na pomezí abstrakce. Proměnlivé tváře skalní krajiny všem z těchto přístupů vycházejí vstříc.

Kniha představuje na sto výtvarníků

Kniha představuje na stovku výtvarníků, kteří měli ke skalním městům nejrůznější vztah. Vedle zmíněných rytců Rentze a Bérnarda zde najdeme i jméno Gottfrieda Heinricha Burgharta, jehož mědirytina knižně vyšla o tři roky dříve než známější Rentzova a stala se tak, roku 1736, prvním publikovaným zobrazením z Adršpachu. Raritou jsou kresby Johanna Wolfganga Goetha. Zdejším skalám se nevyhnuli klasikové jako Vincenc Morstadt (jeho obraz z Adršpachu v knize, žel, chybí), Josef M. Navrátil, Julius Mařák, Mikoláš Aleš či bratři Liebscherové.

Spjati se skalami svým životem

Někteří z autorů jsou se zdejšími skalami přímo spjati svým životem. V první řadě k nim patří František Beneš a významná část jeho textilní tvorby, a také Jiří Kaur, Sidonie Springerová, Karl Hicke či Ewald Ungermann. Ke skalám měl po celý život blízko učitel Františka Beneše Josef Ducháč. Z malířů širšího regionu jsou pak zařazeni Jiří Škopek, Petr Samek, Helmut Teschner, Jiří Kodym, Josef Mikenda, Jiří Berger, Emil Tylš, Vjačeslav Iljašenko a další. V knize najdeme i práce místních výtvarných amatérů, např. Jana a Vladimíra Kousalových, Karla Mikeše, Jiřího Kollerta nebo Josefa Rottera.

O každém z malířů v knize najdeme osobitě zpracované pojednání přínosná jsou zejména u jmen z regionu a (se zmíněnou výjimkou V. Morstadta) ukázku z tvorby, věnované skalním městům.

Kniha tvoří zajímavý průnik s publikacemi T. Dimtera a P. Lisáka Adršpašsko (2011) a P. Bergmanna Broumovsko na historických zobrazeních (2013), s nimiž se nezdvojuje, ale doplňuje. Pozoruhodná je i její cena obnos, který zájemce vydá za tuto ojedinělou, kvalitně zpracovanou publikaci s víc než stovkou barevných zobrazení, nemusí stačit na koupi detektivního bestselleru.

Jan Meier

Autor: Redakce

26.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení