VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysvěcený pomník připomíná hrůzy války a utrpení obyvatel

Bukovice /FOTO/ - Hrůznost všech válek a bolest, kterou tisícovkám obyvatel způsobily v minulosti následky bojů, by neměly nikdy upadnout v zapomnění. Vědomi jsou si toho i občané Bukovice na Policku. Bukovičtí představili veřejnosti nově opravený pamětní kámen vztahující se k Prusko-rakouské válce

2.6.2009
SDÍLEJ:

Opravený pamětní kámen připomínající boje z roku 1866 vysvětil polický farář Marian Lewicki Foto: Zuzana Kubečková

V sobotu 30. května se sešli na louce pod Ostaší, kde zavzpomínali na Prusko-rakouskou válku a nechali vysvětit opravený pamětní kámen vztahující se právě k bojům roku 1866, kdy tehdy v červnu vtrhla pruská vojska také na Náchodsko.

I přesto, že vzpomínkový akt proběhl za vydatného deště, dorazily na louku pod Ostaší desítky občanů. Přítomna byla i Ostrostřelecká garda Polická Václava hraběte Radeckého a čestnou stráž u pomníku drželi zástupci Spolku vojenské historie z České Metuje v pruských uniformách.

„Pamětní kámen ležel až do této doby téměř v zapomnění v lese v lokalitě na Borku. Obecní zastupitelstvo se na návrh místostarosty Jaromíra Matějce rozhodlo tento pomník přemístit, oživit a také vysvětit, jak do dělají s obdobnými památkami i v jiných obcích. Právě místostarosta zajistil renovaci kamene, jeho přemístění na louku pod Ostaší i kompletní úpravu blízkého okolí. Vlastní oživení pomníku pak provedl náš občan – kameník Antonín Herzog,“ informoval přítomné starosta Bukovice Václav Tlapák.

Obnovený, přemístěný a vysvěcený pamětní kámen by se mohl stát cílem vycházek

Veškeré náklady na oživení a přemístění pamětního kamene, jenž se jako památník vztahuje právě k Prusko – Rakouským bojům roku 1866, hradila obec Bukovice ze svého rozpočtu uvolněním částky 35 tisíc korun.

„Pomník měl a má upozorňovat na hrůznost války a utrpení všech obyvatel. Bude nám i našim potomkům i nadále připomínat události Prusko-rakouské války, kde k docílení nového mocenského uspořádání Německa a Rakouska padlo u nás na jednotlivých bojištích mnoho vojáků,“ uvedl dále bukovický starosta Václav Tlapák.

Po jeho slovech se již samotného svěcení kamene ujal polický farář Marian Lewicki a Poličtí ostrostřelci vystřelili salvu.

K novému vzpomínkovému místu má od této doby možnost zavítat široká veřejnost a nezbývá než si přát, aby se pamětní kámen stal cílem vycházek co nejvíce lidí. Ti na místě mají možnost nejen zavzpomínat na události roku 1866, ale také usednout na lavičky, které zde pro ně Bukovičtí připravili, a potěšit se krásným výhledem nejen na Bukovici, ale i na další okolí.

2.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení