VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na ničivé povodně na Rychnovsku

Rychnov nad Kněžnou - Přesně 10 let od chvíle, kdy oblast Orlických hor a podhůří na Rychnovsku nečekaně zasáhla ničivá povodeň, uplynulo v úterý 22. července v noci. Záplavová vlna tehdy připravila o život šest lidí a způsobila škody za téměř dvě miliardy korun.

23.7.2008
SDÍLEJ:

Ničivá povodeň na Rychnovsku v roce 1998.Foto: Archiv HZS Rychnov nad Kněžnou

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje připravil ve spolupráci s městem Rychnov nad Kněžnou a Mikroregionem Rychnovsko vzpomínkovou akci. Minulý pátek pátek se na Starém náměstí uskutečnila ukázka techniky, kterou hasiči používají při záchraně lidských životů a majetku spoluobčanů při povodních. Veřejnost si mohla prohlédnout záchranné čluny, plovoucí obojživelná vozidla nebo vyprošťovací jeřáby. Představila se také Policie ČR, meteorologové a zdravotníci Armády ČR nebo Povodí Labe. Páteční akci zahájila Letecká služba Policie ČR, která předvedla ukázku záchrany ohrožených osob ze střechy budovy. Vystoupila také Hudba Hradní stráže a Policie ČR. Vyvrcholením celého dne bylo vzpomínkové shromáždění v Pelclově divadle, kde se sešli starostové postižených obcí, generální ředitel HZS ČR Miroslav Štěpán, 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Helmut Dohnálek a další významní hosté.


Náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii Ivan Bílek předal čtyři čestné medaile Policie ČR. Jedním z oceněných byl také profesionální hasič z Dobrušky Martin Kubíček, který byl vyznamenán za záchranu životů. V noci z 22. na 23. července 1998 byl Martin Kubíček s dalšími kolegy vyslán na pomoc do nejvíce zasažené části Kounova, Hluky. Na místo ale nedorazili. Přes jejich hasičskou cisternu se převalila obrovská záplavová vlna a oni zůstali stát na místě. Uprostřed stoupající vody připlul k cisterně traktor plný lidí, včetně matky s devítiměsíčním miminkem. Protože se do traktoru valila voda, pomohli hasiči všem lidem dostat se do hasičské cisterny. Všichni zůstali uvězněni v cisterně až do rána, kdy voda začala opadat.

Vyznamenání policejního prezidenta převzal také syn bývalého přednosty rychnovského okresního úřadu Petra Narwy, který tehdy řídil krizový štáb a pomohl k rychlému nasazení a koordinaci všech záchranný složek. Bývalý přednosta zemřel neočekávaně dne 5. července letošního roku ve věku 53 let.


Před 10 lety v noci z 22. na 23. července 1998 zasáhly oblast Orlických hor a podhůří extrémně intenzivní, přívalové srážky. Na území o rozloze zhruba 600 kilometrů čtverečních spadlo během několika hodin až 200 milimetrů srážek. Do té doby nejvyšší srážkové úhrny v této oblasti byly naměřeny v roce 1956 a dosáhly během 24 hodin hodnoty 136 milimetrů.


Záplavová vlna nabrala na intenzitě v úzkých horských údolích s velkým spádem a ničivou silou se přehnala přes níže položené obce, silnice a mosty. Proud svou silou přenesl několik tisíc metrů krychlových kamenné suti a několikatunových balvanů až o stovky metrů. Naplaveniny, spadané stromy a větve ucpaly úzké profily mostů a lávek. Po jejich uvolnění nebo protržení došlo k vytvoření průlomových vln s devastujícími následky. Tisíce lidí zastihla povodeň zcela nečekaně ve spánku. První žádosti o pomoc přijalo operační středisko Hasičského záchranného sboru okresu Rychnov nad Kněžnou jednu hodinu po půlnoci. Do nejvíce zasažených a ohrožených oblastí byly ihned vyslány stovky profesionálních, dobrovolných i podnikových hasičů z okresu. Do služby byli povoláni také profesionální hasiči z osobního volna. Hasiči zachránili z bezprostředního nebezpečí desítky lidí, dalších téměř 2 tisíce obyvatel museli evakuovat. Záchranné práce hasičům komplikoval nejen nepředstavitelně silný proud vody, ale také prudký déšť, bouřky a fakt, že samotná záchrana osob probíhala v noci. Záchranáři byli ohrožování padajícími stromy, sutinami z bortících domů a elektrorozvodnými sítěmi.
V časných ranních hodinách na místo dorazily vrtulníky Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany, které přepravily více než 200 osob z nejvíce zasažených oblastí. V oblasti zasahovalo 136 hasičských jednotek. V prvních hodinách bylo do akce nasazeno přes 500 hasičů a na 130 příslušníků Policie ČR. Na odstraňování následků povodně bylo následně povoláno na 500 vojáků Armády ČR, téměř 340 příslušníků tehdejší Civilní ochrany. Na likvidačních pracích se podílely také nestátní humanitární organizace a další složky a firmy. Povodeň měla zdrcující následky. O život přišlo šest lidí, dalších více než 27 tisíc lidí se povodeň přímo či nepřímo dotkla. Bylo zničeno 21 domů, poškozeno kolem 1300 domů a bytů. Voda zničila nebo poškodila přes 200 kilometrů silnic a jedenáct mostů. Zaplaveno bylo téměř 30 tisíc hektarů území a uhynuly stovky zvířat v chovech i ve volné přírodě.

Martina Žahourková, tisková mluvčí HZS

23.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení