VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na sametovou revoluci se neobešla bez kritiky

Česká Skalice – Velký stan za kašnou na Husově náměstí, čtyři desítky pamětníků listopadových událostí z roku 1989, reprodukovaná hudba a občerstvení – to byla kulisa úterního podvečera, která byla vzpomínkou na dvacáté výročí sametové revoluce. Jubilejní vzpomínková událost se však částečně proměnila v kritiku vedení a rady města v přístupu k tomuto výročí.

19.11.2009 11
SDÍLEJ:

Vzpomínka na listopad 1989 v České Skalici.Foto: Hynek Šnajdar

Její organizátor Petr Fejfar označil pondělní akci k výročí uspořádanou městem v Penzionu Olga jako nepatřičnou a zavádějící. „Byla i neslušná vůči těm, kteří první vystoupili na kašnu a kteří v dobách předlistopadových neseděli jen doma za kamny, ale snažili se o změnu tehdejšího režimu. Je nepatřičné, neuctivé a arogantní, že na jedinou oficiální městskou listopadovou akci tito lidé nebyli ani pozváni,“ nechal se slyšet Fejfar, který v této souvislosti ještě poznamenal, že o minulém víkendu celý národ slyšel uznání současného prezidenta Václava Klause Václavu Havlovi, kterému poděkoval a označil ho za muže listopadu 1989. „Naše radnice něčeho podobného schopná nebyla a není,“ domnívá se Fejfar.

S tím však naprosto nesouhlasí českoskalický starosta Tomáš Hubka. „Doposud jsem nechával různá vystoupení pana Fejfara bez komentáře. To, co se však odehrálo okolo 20. výročí listopadu 1989 již však bez povšimnutí nechat nemohu,“ prohlásil starosta.

V den výročí padaly také výtky

Petr Fejfar rovněž na adresu radnice uvedl, že je zarážející, jakým způsobem se rada města i vedení města postavilo k výstavě, kterou Fejfar s přáteli uspořádal ve Staré radnici. „Město tuto výstavu v navrhovaném širším pojetí na základě jednání rady města na začátku léta odmítlo jako příliš nákladnou a neproveditelnou,“ tvrdí.

Podle slov českoskalického starosty Tomáše Hubky město Česká Skalice počítalo s uspořádáním výstavy k 17. listopadu buď v prostorách nového informačního centra, nebo v penzionu Olga.

„S obdobným námětem nás navštívil pan Fejfar, který ale předpokládal větší rozsah zamýšlené výstavy. Po projednání této situace jsme ho informovali, že trváme na původním záměru a vyzvali ho k případné spolupráci. Po zahájení příprav výstavy pořádané městem bylo zjištěno, že pan Fejfar pokračuje ve svém záměru samostatně a vzhledem k tomu, že dle našeho názoru uspořádat dvě obdobné výstavy je zbytečné, rozhodlo se město uspořádat na téma 17. listopadu besedu nad kronikou města,“ vysvětluje Tomáš Hubka, který označuje Fejfarovo vystoupení za lživé a smyšlené.

„Jako jeden z účastníků tehdejších událostí bych rád připomenul, že je naší povinností ctít ideu sametové revoluce, smysl demokracie a svobody slova. Ale mějme na paměti, že do těchto hodnot nepatří lež a nenávist,“ dodal starosta.

Autor: Hynek Šnajdar

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení