VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu tvoří živou učebnici

Broumov - Klášter v Broumově a aktivity s ním spojené čeká zajímavý rok 2014. Národní kulturní památka patřící benediktinům bude procházet velkou obnovou, kterou nepamatuje za posledních více než sto let. Ta vdechne do jejích zdí opět život a zachrání za totality zchátralé části stavby. Oprava má být hotova do prosince příštího roku.

22.12.2013
SDÍLEJ:

Klášter v Broumově. Foto: Archiv

 Následně v obnovených prostorách vznikne Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov. Bude jej provozovat Agentura pro rozvoj Broumovska. Ta bude v příštím roce opět pokračovat v aktivitách jakými je hudební festival Za poklady Broumovska či klub přátel umění ArtCafé. Kromě toho však chystá velký projekt, jenž nemá v kraji obdoby.

Tento výstavní projekt nese název Play Broumovsko. Jedná se o rozsáhlou výstavu z cyklu Orbis Pictus sdružení Audabiac v čele s panem Jiřím Waldem. Koncepci projektu vytvořil známý umělec Petr Nikl a je pojatý jako hra, která nekončí s uzavřením výstavních sálů, ale jejímž smyslem je kreativní tvorba.

„Na ploše více než tři a půl tisíce metrů čtverečních v industriálním objektu tovární haly z konce 19. stolení broumovské textilky VEBA, partnera projektu, představíme plně interaktivní exponáty, kterých se návštěvníci dotýkají, vstupují do nich, hrají si s nimi a tím je dotváří. Výstava bude mít bohatý doprovodný program a nabídku vzdělávacích programů," uvedl Jan Školník, ředitel Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt již získal záštitu hejtmana Královéhradeckého kraje a také biskupa Václava Malého, stejně jako podporu mnoha partnerů z řad měst a obcí či firem. Další partnerství hledá.

Velkou zajímavostí a přínosem je, že projektu pomůže známý miliardář Karel Janeček.

Díky přislíbené podpoře Nadace Karla Janečka totiž budou mít všechny děti a mládež v doprovodu pedagogů vstup zdarma. „Chystáme se oslovit všechny školy v celém kraji a nabídnout jim možnost návštěvy výstavy. Když jsme to počítali, zjistili jsme, že v kraji je zhruba 90 tisíc dětí, žáků a studentů. Výstava je natolik unikátní a věříme, že nabídku využije více než polovina škol," uvedl Školník.

Dalším zajímavým počinem bude působení profesionální filmařky v Broumově. Agentura uspěla v programu Rok jinak Nadace Vodafone, která podporuje profesionály z různých oblastí, aby strávili rok ve vybrané neziskové organizaci. Do broumovského kláštera tak dorazí filmová režisérka a scénáristka Lenka Wimmerová. Pro Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov připraví filmové dílny a workshopy, sadu dokumentů a další filmový materiál. „Na tuto roční spolupráci s ní se těšíme," dodal Jan Školník.

Poslouží také notový archiv

Agentura se však také bude připravovat a rozvíjet programy pro plný rozvoj Kulturního a vzdělávacího centra Klášter Broumov od roku 2015. Jeho aktivity se zaměří především dvěma směry, na krásná umění a na environmentální vzdělávání. V oblasti umění zde vznikne Institut krásných umění, jakási platforma pro umělecké aktivity v rámci objektu a regionu. Pořádat se zde budou výstavy, diskuse, prostory budou moci využívat zájmové a umělecké skupiny.

Kromě výtvarného umění či divadla se zde bude možno věnovat i hudbě, čerpat je možno třeba z bohatého notového archivu kláštera. Environmentální vzdělávání pak bude zajišťovat Přírodovědný institut, kde se uskuteční programy zaměřené na environmentální vzdělávání žáků a studentů škol.

Krásná umění a vzdělávání

„V současné době jsme ve fázi, kdy se postupně formují dvě oblasti naší činnosti. Tedy oblast krásných umění a environmentálního vzdělávání. V našich představách proměňujeme klášter v Broumov ve vzdělávací a kulturní instituci evropského rozměru rozvíjející tvořivost, sebevědomí a toleranci. V oblasti environmentálního vzdělávání připravujeme již nyní mezioborové programy inspirující k dalšímu vzdělávání a podněcující aktivní fantazii účastníků. Chceme také otevírat diskuze a nabízet odpovědi týkající se naší křesťanské kultury a tradice, historie, soužití v evropském prostoru a duchovního rozvoje společnosti. Samozřejmostí je prezentace národní kulturní památky klášter Broumov, benediktinského odkazu a jeho přínos k dějinám Evropy. Přejeme si, aby byl klášter Broumov živou součástí města a regionu, kterému tím pomáháme s rozvojem a šíříme jeho dobré jméno," říká Jan Školník.

Letos Agentura pro rozvoj Broumovska připravila řadu aktivit v rámci výročí osmi set let od příchodu benediktinů na Broumovsko a Policko. V dnešní době podle Školníka benediktini představují právě impuls k oné podnětné diskusi o společenských otázkách nejen zdejšího kraje. „Benediktini tu zanechali odkaz evropského významu a na nás je, zda a jak s ním budeme pracovat do budoucnosti. V rámci Vzdělávacího a kulturního centra klášter Broumov chceme na tento odkaz navázat rozvíjením tvořivosti nebo chcete-li umění, nechávat se inspirovat těmi nejzajímavějšími umělci své doby a podpořit tím aktivní tvůrčí přístupy nás samotných," uvádí.

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov je podle něj velký a otevřený projekt, v rámci něhož je možná spolupráce s mnoha dalšími lidmi, organizacemi či subjekty. „V klášterní knihovně je latinský nápis „Co je moudrost, uč se čtením!". Chtěli bychom, aby lidé a návštěvníci regionu četli v inspirativní živé učebnici kláštera, Broumova a regionu Broumovsko," dodává Jan Školník.

Agentura by také v klášteře chtěla dotáhnout ideu česko-polského divadelního představení, které by vzniklo pouze pro Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov a premiéra je plánována na podzim roku 2015. „Oslovili jsme renomované divadelní tvůrce a máme první předběžné přísliby spolupráce. Diskutujeme s Šimonem Cabanem, Renatou Putzlacher, Marií Štípkovou a dalšími," dodává Jan Školník.

Dalším z připravovaných projektů je pak například expozice informačního bodu o pískovci v prostorách kláštera, který by měl doplnit infrastrukturu environmentálního vzdělávání nebo série besed a přednášek s vědci a mysliteli z různých oborů. V této oblasti se Agentura snaží koordinovat aktivity s Gymnáziem Broumov i dalšími partnery.

Broumovský klášter a jeho obnova

S rekonstrukcí kláštera se začalo po sametové revoluci, šlo ale vždy o postupné drobnější opravy. V listopadu tohoto roku zahájená obnova zhruba pětiny stavby kláštera a celé klášterní zahrady v rámci projektu za čtvrt miliardy korun má prostory zdevastované za totality zachránit od dalšího chátrání, obnovit je, zpřístupnit veřejnosti a vdechnout do nich další život. Úpravy a rekonstrukční práce budou prováděny z větší části v momentálně nevyužívaných částech kláštera, které jsou ve stavu neodpovídajícím jejich kulturnímu, historickému a architektonickému významu. Měly by zde vzniknout učebny či výstavní sály. Součástí projektu je i řešení přilehlé klášterní zahrady se zachováním jejího účelu především pro účastníky vzdělávacích a kulturních akcí. Rekonstrukce mají být hotovy do konce listopadu příštího roku.

Následně v obnovených prostorách vznikne Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov. Bude jej provozovat Agentura pro rozvoj Broumovska. Právě její dosavadní aktivity v klášteře v oblasti kultury a vzdělávání vedly k možnosti, aby benediktinské opatství požádalo a získat dotaci na oživení národní kulturní památky.

Broumovský klášter je nyní částečně zpřístupněn. Prohlídkový okruh nabízí návštěvu klášterní knihovny, refektáře či kostela svatého Vojtěcha. Lákadlem je kopie takzvaného Turínského plátna, v němž byl zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Klášter přechovává i takzvané mumie z Vamberka. Veřejnosti nepřístupná místa kláštera jsou v dezolátním stavu.

Autor: Pavel Bednář

22.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovenští novináři se vydali po stopách, které na Náchodsku zanechal Jurkovič

Novináři se vydali po stopách, které na Náchodsku zanechal Jurkovič

Policie dohlíží na dopravní situaci na Královéhradecku i o prázdninách.
7

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Pivobraní se pro cizince proměnilo v eurobraní, charita se mu prodražila

Náchod - Na svou dobrotu doplatil cizinec, který chtěl podpořit dobrou věc. Při nákupu drobností, kterými chtěl přispět na charitu pro psy, byl okraden.

Řadovka v Montrealu: krása jednoduchosti

Dům, do kterého se dnes podíváme, je kousek od centra kanadského Montrealu. Nevybrali jsme ho proto, že by byl nějak zvláštní, úžasný, dokonalý. Naopak. Vybrali jsme ho proto, že celá rekonstrukce domu je komplexní, jednoduchá a funkční.

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Teplice nad Metují - Dva držitelé Koruny Himálaje letos zanechají svůj otisk na blížícím se Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu, který již po 34. budou na konci srpna hostit Teplice nad Metují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení