Podle jeho slov se jednalo vesměs o zdravé stromy do 40 let stáří, které tvořily pěkný břehový porost na hrázi. „Část jich také rostla v bažinaté nivě potoka u nátoku do rybníka. Pokáceny byly břízy, vrby, osiky, několik mladších olší a boroviček,“ vyjmenoval Petr Kuna.

Je s podivem, že nikdo ze Zdoňova tajemného drvoštěpa neviděl.

Zdoňovský rybník je jinak klidnou romantickou lokalitou nedaleko Adršpašských skal. Nachází se na okraji vsi, je obklopený pastvinami s koňmi, polem a lesnatou strání. Z hlediska ochrany přírody se jedná o významné biocentrum s výskytem mnoha chráněných druhů, které jsou vázané jak na vlastní rybník, tak na podmáčené plochy v okolí.

Bral to pilou z jedné vody na čisto

„Pachatel však nešetřil nic, pokáceny byly mladé slabé stromky i vzrostlé stromy silné až půl metru na pařezu. Z veškerých porostů u rybníka zůstala sotva polovina, zbytek byl smýcen naholo,“ popisuje způsobenou spoušť Petr Kuna. „Styl kácení naznačuje, že ten, kdo stromy porážel, hodně spěchal. Jen tak mohla zbýt na místě taková spoušť – přes sebe popadané neodvětvené stromy, pařezy vysoké přes jeden metr, ležící stromy na ledě na hladině rybníka …,“ přibližuje smutný obraz.

Dřevorubce nikdo nespatřil

Je až s podivem, že nikdo ze Zdoňova tajemného drvoštěpa neviděl. Překvapen byl jak náchodský vlastník rybníka, tak i předseda místní organizace českého rybářského svazu, která na pronajatém rybníku hospodaří.

Podobná „věc“ se zde stala údajně už v minulém roce, ale to se jednalo o několik málo stromů, které nakonec uklidili rybáři.

Případ na první pohled připomíná dříve časté praktiky některých soukromých vlastníků lesa - spekulantů, kteří pro dosažení rychlého zisku s pomocí nastrčených osob, tzv. bílých koní, nechávali rychle porazit stromy v lese, které by jinak nebylo možné podle zákona okamžitě vytěžit.

„Tentokrát však tomu bylo jinak. Majitel pozemku zdarma přenechal pokácené stromy solidní lesnické firmě z Adršpachu za pečlivý úklid lokality a provedení náhradní výsadby nových stromků. Díky mrazům a rychlému pozitivnímu přístupu vlastníka se podařilo pokácené dříví zpracovat bez poškození jinak těžko přístupné podmáčené lokality,“ vysvětlil Kuna.

Pokud si někdo od nezákonného kácení sliboval laciné získání palivového dříví, měl tentokrát smůlu. Obyčejný zloděj však běžně na místě nenechá několik týdnů ležet přes 80 kubíků dřeva.

Co tedy bylo skutečným motivem jednání, zůstává zatím záhadou, stejně jako osoba pachatele…

Za kácení hrozí pokuta 200 tisíc

Pokácení skupiny dřevin rostoucích mimo les bez povolení je podle zákona přestupkem a v daném případě za něj lze udělit pokutu až do výše 200 tisíc korun.

Na případě spolupracuje také kriminální policie pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí. „Správa CHKO Broumovsko uvítá případná náhodná svědectví vedoucí k odhalení pachatele tohoto činu,“ vyzývá případné svědky Petr Kuna za Správu CHKO Broumovsko.